Afera KNF. SKOK zawiadamia prokuraturę w sprawie wypowiedzi Krzysztofa Brejzy

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez posła PO Krzysztofa Brejzę.

Sprawa dotyczy niektórych z wypowiedzi posła Krzysztofa Brejzy. "Cały ten system SKOK-u jest systemem patologicznym i niebezpiecznym. To system finansowy, który zaczyna przenikać kolejne instytucje państwa" - powiedział poseł Platformy Obywatelskiej w wywiadzie dla portalu onet.pl.

Krzysztof Brejza: Cały ten system SKOK-u jest systemem patologicznym

Rozmowa Krzysztofa Brejzy i dziennikarzy portalu dotyczyła ujawnionej w ostatni wtorek afery KNF, którą po raz pierwszy opisała "Gazeta Wyborcza". Poseł Krzysztof Brejza skomentował sprawę stenogramów, na których słychać, jak były już przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski rozmawia z Leszkiem Czarneckim, właścicielem Getin Noble Banku. Zdaniem bankiera ówczesny szef KNF zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian 40 mln zł. 

Zdaniem Brejzy można dać wiarę Leszkowi Czarneckiemu w sprawie stenogramu, z kolei na wspomnienie o tym, że senator Bierecki w rozmowie z portalem wpolityce.pl stwierdził, że jest to "całkowicie wyssana z palca historyjka" poseł PO powiedział, że portal wpolityce.pl jest ściśle związany zarówno z senatorem Biereckim, jak i ze środowiskiem SKOK. Poseł PO zaznaczył także, że uważa, że "środowisko pisowskie tworzy oligarchię", a cała sytuacja związana z Komisją Nadzoru Finansowego przypomina mu historię z filmu "Układ zamknięty".

Kasa Krajowa wnosi zawiadomienie do prokuratury

Słowa posła Krzysztofa Brejzy wywołały ostrą reakcję Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, która zdecydowała się na zawiadomienie prokuratury. SKOK oskarża posła PO o: "poniżanie i pomawianie Kasy Krajowej i SKOK-ów".

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa wyraża swój stanowczy sprzeciw wobec działań i wypowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej, usiłujących łączyć sytuację zaistniałą w ostatnich dniach w Komisji Nadzoru Finansowego z działalnością SKOK-ów.
Nie znajdujemy odpowiednich słów oburzenia, by odnieść się do kolejnych prób łączenia SKOK-ów ze wszystkimi nieprawidłowościami, wątpliwościami czy aferami związanymi z funkcjonowaniem rynku finansowego w Polsce. W opinii polityków Platformy Obywatelskiej za wszelkie tego typu wydarzenia odpowiadają SKOK-i i to ich zdaniem SKOK-i założyły firmę Amber Gold, sterują rynkiem finansowym w Polsce i mają decydujący wpływ na inne, ważne zjawiska życia społecznego. (...) W naszej ocenie te opinie, formułowane między innymi przez posła Krzysztofa Brejzę przekroczyły dawno granicę utraty kontaktu z rzeczywistością.

- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Kasy Krajowej.

Jak podaje dziennik.pl, poseł Krzysztof Brejza uważa, że zawiadomienie jest próbą zamknięcia mu ust. - Jest to rzecz niebywała, żeby za mówienie prawdy taka instytucja jak SKOK-i, która kosztowała 5 mld zł Polaków, próbowała w drodze jakichś sankcji karnych zastraszyć czy zaszyć usta - powiedział poseł PO.

Więcej o: