Woj. mazowieckie. Syreny alarmowe 14 listopada. Co oznaczają?

W dniu dzisiejszym w godzinach od godzinie 11: 30 uruchomione zostały syreny alarmowe na terenie województwa mazowieckiego.

W środę 14 listopada w Warszawie i innych miastach województwa mazowieckiego mogliśmy usłyszeć dźwięk syren alarmowych? Dlaczego? Nie ma powodu do niepokoju. Dźwięk syren rozbrzmiał ze względu na ćwiczenia wojskowe.

Syreny alarmowe w województwie mazowieckim. Co oznaczają?

Uruchomienie systemu alarmowego na terenie województwa mazowieckiego zostało zapowiedziane na czas pomiędzy godziną 9:00, a 14:00, mieszkańcy Warszawy usłyszeli alarm ok. godziny 11:30. Była to próba systemu wczesnego ostrzegania. Alarm ten był zapowiadany z wyprzedzeniem - służby prasowe wojewody mazowieckiego informowały, że to element ćwiczenia Renegade-Sarex i apelowały, by nie podejmować żadnych czynności. Ogłoszenie alarmu zwiastował trzyminutowy modulowany dźwięk syren, a jego odwołanie nastąpiło poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren. 

Syreny alarmowe, które usłyszeliśmy to system wczesnego ostrzegania, którego używa się do ostrzegania o poważnych klęskach żywiołowych i usterkach technicznych, które mogą zagrażać ludności cywilnej na masową skalę. Poprzedni trening systemu został przeprowadzony 1 sierpnia - w kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Więcej o: