Woj. mazowieckie. Syreny alarmowe 14 listopada. Co oznaczają?

W dniu dzisiejszym w godzinach od godzinie 11: 30 uruchomione zostały syreny alarmowe na terenie województwa mazowieckiego.

W środę 14 listopada w Warszawie i innych miastach województwa mazowieckiego mogliśmy usłyszeć dźwięk syren alarmowych? Dlaczego? Nie ma powodu do niepokoju. Dźwięk syren rozbrzmiał ze względu na ćwiczenia wojskowe.

Syreny alarmowe w województwie mazowieckim. Co oznaczają?

Uruchomienie systemu alarmowego na terenie województwa mazowieckiego zostało zapowiedziane na czas pomiędzy godziną 9:00, a 14:00, mieszkańcy Warszawy usłyszeli alarm ok. godziny 11:30. Była to próba systemu wczesnego ostrzegania. Alarm ten był zapowiadany z wyprzedzeniem - służby prasowe wojewody mazowieckiego informowały, że to element ćwiczenia Renegade-Sarex i apelowały, by nie podejmować żadnych czynności. Ogłoszenie alarmu zwiastował trzyminutowy modulowany dźwięk syren, a jego odwołanie nastąpiło poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren. 

Syreny alarmowe, które usłyszeliśmy to system wczesnego ostrzegania, którego używa się do ostrzegania o poważnych klęskach żywiołowych i usterkach technicznych, które mogą zagrażać ludności cywilnej na masową skalę. Poprzedni trening systemu został przeprowadzony 1 sierpnia - w kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Więcej o:
Komentarze (30)
Woj. mazowieckie. 14 listopada usłyszeliśmy dźwięk syren alarmowych. Co oznaczają?
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 15 razy 13

  Słowem NIC się nie zmienia, a emerytowani wojskowi zadekowani w różnych Wydziałach Zarządzania Kryzysowego, bawią się jak za dawnych lat... :-))

  Dlaczego tak twierdzę? Powodów jest kilka:
  Po pierwsze, przy okazji "prywatyzacji" monopolisty telefonicznego jakim była TP SA, zrezygnowano z przewodowego sterowania syren zastępując je sterowaniem radiowym. Tymczasem średnio zorientowany w tematyce obronnej osobnik DOSKONALE WIE, że każdy konflikt zbrojny, zaczyna się własnie od zakłócenia łączności radiowej. I wówczas WSZYSTKO idzie psu w dupę, od uruchomienia syren, po ostrzeżenia wysyłane za pomocą SMS-ów, radia i telewizji.
  Po drugie, dzięki wieloletnim "oszczędnościom" nie tylko nie zbudowaliśmy ANI JEDNEGO nowego schronu, ale przez te ostatnie 30 lat, doprowadziliśmy do całkowitej ruiny te istniejące. Tak więc nawet jeżeli DOTRZE do nas jakiekolwiek ostrzeżenie, to I TAK będziemy musieli zadowolić się pozostaniem w mieszkaniu, bo pójść nie będzie gdzie :-)
  No i po trzecie, to sprawa ZNACZENIA tych sygnałów. Otóż IDĘ O ZAKŁAD, że dzięki olewaniu po 1989 roku spraw obronnych i pozostawienie ich z podziwu godnym uporem WYŁĄCZNIE w rękach tzw. "leśnych dziadków", 90% społeczeństwa zwyczajnie NIE WIE co oznacza poszczególny sygnał ogłaszany syreną. O niedoinwestowaniu zwłaszcza w dużych miastach samej sieci syren pisać nie warto, wystarczy pójść 1 sierpnia na Wojskowe Powązki, by zobaczyć, że o "Godzinie W", tak "na wszelki wypadek", sygnał syren miejskich jest na samym cmentarzy dublowany syrenami przenośnymi, bo tych z miasta, zwyczajnie nie słychać... :-)

 • zigzaur

  Oceniono 11 razy 11

  Apelują, żeby na dźwięk syren alarmowych nie podejmować żadnych czynności?
  No dobra, a co będzie, jeśli wystąpi sytuacja uzasadniająca włączenie syren alarmowych na poważne?

 • calidris

  Oceniono 5 razy 5

  Czy tylko mi się tak wydaje czy Renegade-Sarex brzmi jak marka prezerwatywy?

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 5 razy 5

  I co? W takiej Czeladzi w woj, śląskim syreny wyją ze 300 razy w roku. Czasem o świcie, czasem po 23-ciej, czasem kila razy dziennie. A władza ma to w ..... . Ale tam rządzi Szaleniec, to i nie dziwota.

 • tyfus.wolski

  Oceniono 15 razy 5

  Wyjące syreny to synonim Państwa PiS - skorumpowanego antypolskiego reżimu w przededniu upadku.

 • andrzejzgora

  Oceniono 7 razy 5

  Kłamstwo.

  — Ach, ratujcie! ratujcie! wołał pasterz młody,
  Najpiękniejszą owieczkę wilk mi porwał z trzody.
  O, ratujcie, ratujcie! — Przybiegli pasterze,
  A on w śmiech: — Jam żartował, on jeszcze nie bierze,
  Chciałem tylko doświadczyć, czy dobrze czuwacie,
   Może mi się kiedy zdacie.
  Ha, ha, ha, jakżem was też wyprowadził w pole.
   Raz, drugi się udały podobne swawole,
   Ale jednego ranka,
  Wilk doprawdy pięknego porwał mu baranka.
  Pasterz w krzyk i pomocy zewsząd z płaczem wzywa,
   Nikt nie przybywa.
   I prosi i błaga,
   Nic nie pomaga.

  Wilk uniósł zdobycz, pasterz poniósł stratę.
   Taką się to za kłamstwo odbiera zapłatę!
  Stanisław Jachowicz

 • wichura

  Oceniono 6 razy 4

  Co z tego, że mamy syreny, jeśli 90-parę procent ludności nie wie (nie pamięta od czasów PO w szkole) co znaczą poszczególne modulacje ani jak się wówczas zachować?
  A jak atak chemiczny uzupełnić wpisem na facebook'u, żeby otworzyć szeroko okna i oddychać pełną piersią - to od razu padnie połowa populacji :/

 • loneman

  Oceniono 3 razy 3

  ≈ 'natychmiast isc do Kosciola, p.s. nie zapomnij o 💰'

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX