ABW podaje dane o 11 listopada. 100 osób zatrzymanych, prawie 400 na czarnej liście

Służby podsumowały swoje działania przed 11 listopada. Łącznie przed Świętem Niepodległości zatrzymano prawie 100 osób, a niemal 400 znalazło się na specjalnej liście straży granicznej.

Rzecznik ministra-koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że przed 11 listopada sporo pracy miała przede wszystkim Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

ABW we współpracy z policją i Strażą Graniczną zatrzymała prawie stu Polaków, powiązanych ze środowiskiem skrajnych nacjonalistów, czy wręcz neofaszystowskim.

Żaryn powiedział, że osoby te umawiały się w internecie, żeby przyjechać do Warszawy i zakłócić uroczystości Święta Niepodległości. Dalsze działania wobec zatrzymanych będą zależały od przeprowadzonych w miejscach ich zamieszkania przeszukań. W niektórych mieszkaniach znaleziono materiały propagujące ustrój totalitarny.

Działania ABW przed Świętem Niepodległości

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała również straży granicznej listę prawie czterystu cudzoziemców powiązanych z różnymi środowiskami ekstremistycznymi między innymi w Szwecji, Federacji Rosyjskiej i Ukrainie. "Większość nie została wpuszczona do Polski" - przekazał Żaryn.

Według ABW te osoby mogły dopuścić się zakłócenia uroczystości państwowych w Polsce. Działania służb doprowadziły ponadto do zablokowania konferencji i koncertów, które planowały zorganizować w Warszawie środowiska ekstremistyczne, nacjonalistyczne i rasistowskie, i które to wydarzenia miały gromadzić również osoby spoza Polski.

Warto dodać, że mimo tego na Marszu Niepodległości w niedzielę można było zobaczyć np. członków neofaszystowskiej grupy Forza Nuova z Włoch (Nowa Siła).

Więcej o:
Komentarze (129)
Święto Niepodległości 2018. 100 zatrzymanych, prawie 400 nie wpuszczonych do Polski
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 51 razy 33

  To w sumie dobra wiadomość że pis łapie swoich. Ciekawe czy rachonia złapali? A może jak zwykle ukrył się w prezerwatywie?

 • owca888

  Oceniono 37 razy 25

  Zakazane ponoc race nie przeszkadzaly, palenie flagi unijnej, ani faszolskie flagi,? Nie, bo pis to zakamuflowana opcja faszolska.

 • tadjan

  Oceniono 36 razy 22

  ale Hanię chcieli ugotować...... a sami wyjechać na wieś. Kacze gestapo zapomniałoby megafonu żeby poinformować o rozwiązaniu marszu w przypadku zagrożenia, jak we Wrocławiu. Oto jest banda katolskich sukinsynów.......

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 33 razy 17

  Stanisław Żaryn, syn Jana Żaryna sam jest skrajnym neonazistą, antysemitą i fanatycznym Ukraińcożercą. Ma dokładnie tak samo chore poglądy jak jego stary.

  Ustrój totalitarny promuje PiS. Kult jednostki taki jak lansowany kult miernoty tysiąclecia występuje jedynie w ustrojach totalitarnych.

  ABW powinna w związku z tym zatrzymać Żarynów.

 • lao.premis

  Oceniono 22 razy 14

  Wiadomo że w każdym bez wyjątku kraju jest kupa bezmuzgich debili głoszący przeróżne poglądy. Ale w żadnym normalnym, praworzadnym kraju nacjonalisci czy neofaszysci z flagami nie szli by na czele podchodu w święto państwowe!

 • hvac1987

  Oceniono 23 razy 13

  Czego spodziewali sie rzadzacy? Ladu I porzadku? Cala ta halastra zjechala sie by rozrabiac, wyzyc sie I tyle. Ideologia byla tylko I wylacznie pretekstem. Najlepszy przyklad jak klika u steru nawet nie zdaje sobie sprawy co robi. Zyjacy nadal jak za komuny 'guru', niezdolny do samodzielnego istnienia dyryguje wszystkim jak za starych dobrych, komunistycznych czasow. Otoczy sie sowicie oplacana ochrona I udaje ze nie widzi do czego sam doprowadza.

 • mer-llink

  Oceniono 24 razy 12

  Ja byłam na Uroczystej Odprawie Wart. Na sam Plac Piłsudskiego mnie nie wpuścili - "ZAproszenie pani ma?". Rzeczywiście, na Palcu rusztowania-siedzenia. ALe na z rur zrobioną trybunke czy podwyższenie nie można.. " - ZAproszenie?". Pod trybunkami, z tyłu, jacyś aktywiści każdemu wchodzacemu zaproszonemu wtykaja w ręke flage białoczerowną z instrukcją:
  "- Rozwinąc, jak usiądziecie. I machać!".
  Rządzący trzęsą wszystkim przed ewentualnymi plakatami i balonami z napisem KONSTYTUCJA. W Ogrodzie Saskim, jeszcze dobrze przed zaczeciem imprezy, jakaś kobiecina sprzedawała balony białoczerwone z orłem (broń Boże, nie z napisem KONSTYTUCJA). Kilku panów najpierw uwaznie zlustrowało jej towar, a potem kazali sie jej oddalić, i to szybko, w stronę MArszałkowskiej..... Kobieta pospiesznie schwyciła swój kramik i pognała byle dalej od Grobu Nieznanego Zołnierza. Już w trakcie przemowy pana Dudy Andrzeja trochę innych balonów przechwycono i zdetonowano mniej więcej przy ulicy Ossolińskich.
  Przy wylocie Królewskiej kilka osób idących chodnikiem mężczyźni po cywilnemu sprawnie wzięli w tzw. kółeczko i odebrali im coś na kształt plakatów na tyczkach, albo transparentów; w kazdym razie: tyczki zarekwirowano.
  Liczba ludzi przebranych w cywilne szaty, którzy byli najwyraźniej niezainteresowani obchodami, bo stali na ogół tyłem do trybuny i Grobu, a bystrymi oczkami lustrowali okolicę była zdumiewająco duża.
  Było niemal jak na mszy papieskiej za Jaruzelskiego w tym samym miejscu - wtedy też co drugi wpuszczony do zeriby, tzn za barierki na Placu przybywał tam "służbowo". Oczywiście dla niepoznaki w cywilnych stroikach. Tylko te latające oczka takie jakby same....
  ... Z OSTATNIEJ CHWILI: W niezawodnym poście w Dzienniku właśnie wyczytałam, że z antybalonowego amoku agenci zniszczyli nawet dziecięcy balonik ze świnką Piggi. Bo był przypięty do dziecięcego wózka w okolicach Placu! Tak z rozpędu!

 • stanislaw.sk

  Oceniono 15 razy 11

  Miały być flagi "tylko biało -czerwone" niesione przez "drużynę biało-czerwoną" - inne przybory miały być konfiskowane. I CO? Kto na rządowym marszu niósł flagi faszyzującego ONR-u, który powinien być dawno zdelegalizowany?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX