Zagraniczne media o Marszu. Russia Today ma używanie. "Czy PiS legitymizuje faszystów?"

Zagraniczne media piszą nie tylko o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też o samym Marszu Niepodległości i jego uczestnikach. Najmniej przychylnie o Polsce wspomina propagandowa Russia Today, która ma nawet swoje kamery w Polsce.

Światowe media wspominają dzisiaj 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Rocznica to też Marsz Niepodległości, na którym pojawiły się np. flagi ONR (mimo apeli, by zabierać ze sobą tylko flagi biało-czerwone), symbole neonazistowskie, a także race.

Zresztą te ostatnie na samym początku, na starcie marszu, zostały odpalone w takiej liczbie, że na kamerach przez chwilę niewidoczny był prezydent Andrzej Duda.

AP o włoskich faszystach i flagach ONR na Marszu Niepodległości

"New York Times" czy "Washington Post" korzystają z depeszy Associated Press, by informować o wydarzeniach w Warszawie. W tej padają słowa:

Większość osób w tłumie trzymała narodową, biało-czerwoną flagę. Ale można było zobaczyć też flagi Obozu Narodowo-Radykalnego, skrajnie prawicowej grupy, która jest jednym z głównych organizatorów [Marszu - red.]

Dalej AP pisze, że na wspólnym przemarszu pojawiły się flagi Forza Nuova (it. Nowa Siła), włoskiej grupy, której lider, Roberto Fiore wprost deklaruje się jako faszysta.

Propagandowa tuba Kremla, Russia Today o Marszu

Marsz Niepodległości w Warszawie bardzo serio potraktowała za to Russia Today, telewizja nazywana propagandową tubą Kremla. RT ma w Warszawie swoje kamery i na bieżąco relacjonuje wydarzenia w stolicy. Tutaj kadr, na którym widać flagi z neonazistowskim symbolem "czarnego słońca", które mogli zobaczyć obserwujący nagranie z Russia Today.

Kamery Russia Today na Marszu NiepodległościKamery Russia Today na Marszu Niepodległości Russia Today / RT.com

Russia Today zupełnie się nie patyczkuje, informację o Marszu zatytułowała:

"Europa będzie biała". Polscy przywódcy aprobują wielki, skrajnie prawicowy marsz w Warszawie.

Ten pierwszy cytat to zapewne nawiązanie do hasła, jakie zauważono w 2017 roku na analogicznym Marszu Niepodległości. RT wspomina też, że wspólny marsz miał sprawić, że "zaczęto się zastanawiać, czy PiS nie legitymizuje w ten sposób faszystów".

RT idzie też dalej, bo twierdzi, że w Polsce dalej trwa strajk policjantów i pisze, że z braku funkcjonariuszy "wielu obywateli jest narażonych na ewentualną przemoc".

Marsz Niepodległości według Al-Jazeery, BBC i Bloomberga

O Marszu Niepodległości piszą też polscy dziennikarze na łamach zagranicznych mediów. Al-Jazeera tytułuje tę informację "Polscy politycy maszerują z nacjonalistami w Dzień Niepodległości.

Natomiast w tytule Bloomberga: "Nacjonaliści skupiają się w Warszawie, gdy Polska obchodzi swoje stulecie".

BBC, w tekście, który nie ma autora, zaczyna od słów:

Marsz w Polsce, by uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości, został przyćmiony przez decyzję, by pozwolić grupom skrajnej prawicy wziąć w nim udział.

BBC wskazuje też, że partie opozycyjne zbojkotowały marsz.

Więcej o: