1 czy 2 marsze? Prawica szuka manipulacji, MSWiA tłumaczy, że stworzono "bufor bezpieczeństwa"

Raz razem, raz osobno. Marsz Niepodległości wygląda na podzielony, mimo zapowiedzi, że będzie wspólny. MSWiA tłumaczy teraz "odstęp" między rządowym czołem a resztą uczestników. Po przejściu mostu znów się rozdzielono.

100-lecie niepodległości miało być okazją do wielkiego, wspólnego marszu: polityków, rządu, prezydenta, razem z tym organizowanym co roku przez środowiska narodowe. Jak jednak pokazała rzeczywistość, marsz taki wspólny nie był. Kamery uchwyciły moment, gdy rządowa kolumna sama ruszyła, a reszta uczestników musiała czekać w sporej odległości, by ruszyć.

Jednocześnie szef MSWiA Joachim Brudziński chwalił się na Twitterze, że marsz jest w zasadzie jeden, a udział bierze w nim ponad 200 tys. osób.

Temat prezentacji marszu podchwycili prawicowi dziennikarze, Samuel Pereira z TVP czy Marzena Nykiel z serwisu wPolityce.pl.

Biedni widzowie TVN. Traktowani przez kierownictwo stacji jak kompletni debile. Najpierw do głowy wbija im się, że są dwa marsze (żeby pokazać podział), później wrzucają obrazek rac i mówią że to jeden marsz państwowy (żeby obciążyć PAD i PMM).

- pisał Pereira. Skróty PAD i PMM oznaczają "prezydent Andrzej Duda" oraz "premier Mateusz Morawiecki".

Sprawa podziału marszu okazała się na tyle poważna, że głos w sprawie zabrało MSWiA. Resort wskazał, że ta odległość między czołem, a resztą marszu, została wytworzona ze względów bezpieczeństwa. Stworzono tzw. bufor bezpieczeństwa, w której pojawiły się osoby chronione przez Służbę Ochrony Państwa.

Po godz. 16.30 zaczęto też donosić, że "jeden marsz" znów się podzielił. Jego czoło, z politykami, przeszło prosto na Rondo Waszyngtona, a "właściwy" Marsz Niepodległości (środowisk narodowych) poszedł na błonia Stadionu Narodowego - wiemy to dzięki Krzysztofowi Bosakowi z Ruchu Narodowego, który w całym zamieszaniu na szczęście zamieścił mapę z trasą marszu.

Więcej o:
Komentarze (60)
Marsz Niepodległości. 1 czy 2 marsze? MSWiA wyjaśnia, Bosak wrzuca mapę
Zaloguj się
 • konigin

  Oceniono 22 razy 20

  Pisowska hucpa. Z jednej strony, zeby nie obrazic nazioli, swojego zelaznego elektoratu, zrobili niby cywilizowany marsz, z drugiej, zeby za bardzo negatywny przekaz nie poszedl w swiat, zachowali stosowny dystans. Strefa buforowa...kpina, zenada i raz jeszcze hucpa.

 • andrzej2310

  Oceniono 21 razy 19

  Śmiesznie wyglądało czoło marszu - Kaczyński w eskorcie Gromu, a cała polityczna zbieranina PIS okrążona przez Żadarmerię, odseparowani od reszty marszu. Tak wygląda "wspólny marsz" wg Dudy - ha ha

 • Kris P

  Oceniono 13 razy 13

  Faszysci zrobili w konia Joja, Płaszczaka i krotkonogiego mlaskacza, a ci teraz dorabiają do tego jakieś lewe teorie.
  Wyszliście pisiorki na kompletnych matołów, ograli was jak frajerów.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 14 razy 12

  Ja tam widziałem dwa marsze. W tym pisowskim brało udział kilkaset osób, a w tym organizowanym przez nazioli było bardzo dużo. Znamienne.

  I jeszcze jedno, jak maszerował marsz kobiet i na moście zapalono race, marsz został rozwiązany w pięć minut. Jak było dzisiaj, widzieliśmy. Państwo teoretyczne abdykuje przed faszystami?

 • mazzini890

  Oceniono 16 razy 12

  Sami się pisiaki zaoraliście."To zdjęcie amerykańskiego dziennikarza Christiana Daviesa pojawiło się właśnie na Twitterze. "Polskie wojsko będzie szło praktycznie ramię w ramię ze skrajną prawicą w stolicy Polski. Brak mi słów" - pisze Davies. " Głupie pisiaczki teraz to Putin nagada Trumpowi że budując Fort Trump USA wspiera nazistów.Figę zobaczycie a nie amerykańską bazę ,Gdzie geniusz waszego Jara? Nawet myk z rozdzieleniem marszu wam nie pomoże.Przekaz poszedł w świat.Przeciwnicy Fort Trump dobrze go niestety użyją.

 • andrew1507

  Oceniono 13 razy 11

  Wyborco teraz widac njak na dloni, ze partia pis i jej rzad to faszysci delikatnie mowiac.
  Wyborco Twoja kartka wyborcza to smierc kaczyzmu i faszyzmu

 • andrew1507

  Oceniono 12 razy 10

  Marsz naziolstwa to kolejny sukces Putina w podboju Polski....

 • andrew1507

  Oceniono 12 razy 10

  Czy w PiS znajdzie sie 50 sprawiedliwych, którzy przejdą na stronę opozycji by uratować Polskę?
  Tak spluńcie tyranowi Kaczinowi w twarz......
  Pisiate gamonie rozwazcie bo okno transferowe pewnie moze byc otwarte krociutko, a wasza pisiata lajba nabiera szamba coraz gwaltowniej….
  W niedziele Wyborcy Polki I Polacy powiedzieli wyraznie, ze nie chca partii pis I rzadu pis.
  Odejdzcie, nie nadajecie sie pisiaci gamonie.

 • andrzej2310

  Oceniono 10 razy 10

  Naziolstwo, co mentalnie jedna się z Hitlerem, oprawcą Polski, idzie w marszu (odseparowanym co prawda) z Kaczyńskim i Dudą. Tacy to patrioci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX