Dwa marsze, dwa światy w TVN24 i TVP Info. W Telewizji Publicznej pewnych rzeczy nie zobaczyliśmy

W TVN24 było słychać okrzyki "raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę" i pokazywano odpalane na potęgę race, a w TVP Info pokazywano spokojne czoło marszu i debatowano o historii i niepodległości.

Tegoroczny Marsz Niepodległości, który miał być wspólny, rządu i środowisk narodowych, raczej taki nie jest. Czoło pochodu z oficjelami i najważniejszymi osobami w państwie oddzieliło się od reszty i poszło z dala od reszty uczestników. Gdy znalazło się na Moście Poniatowskiego, z Ronda Dmowskiego ruszyła "druga część marszu", w której miejsce znaleźli sobie m.in. przedstawiciele nacjonalistów.

Tego podziału nie pokazywały jednak kamery TVP Info, które w miarę możliwości wykorzystywały ujęcia z bliska, a z powietrza - tylko te, które nie przedstawiały "wyrwy" jaka wytworzyła się między marszami.

Z kolei kamery TVN24 pokazywały już odległość między nimi. Warto zauważyć, że w wypadku najważniejszych osób w państwie mogły zadecydować względy bezpieczeństwa, by tak oddzielić czoło marszu.

Jednocześnie, gdy z Ronda Dmowskiego ruszyła druga część marszu, w TVP Info nie można było zobaczyć odpalanych rac, czy usłyszeć okrzyków: "raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę" oraz "zawsze i wszędzie policja j***na będzie".

Ujęcia z marszu okraszono za to komentarzami obecnych w studio TVP Info: publicysty Marka Króla z tygodnika "Sieci" i dr Krzysztofa Jabłonki, historyka. Panowie debatowali nad historią, głównie o niepodległości. Mogliśmy się dowiedzieć np., czy Baskowie i Katalończycy powinni uzyskać suwerenność. Komentarzy na temat marszu było za to niewiele.

Po godz. 16.20 w TVP Info prowadząca obwieściła, że "czas przenieść się" na warszawskie ulice i w końcu pojawił się na jakiś czas dźwięk, kamery pokazały też więcej ujęć całego marszu. Jednak później wrócono do komentowania marszu, bez audio np. z okrzykami.

Więcej o:
Komentarze (346)
Marsz Niepodległości. Jak pokazuje go TVN24, a jak TVP Info
Zaloguj się
 • plutoniczna

  Oceniono 88 razy 74

  Brudziński na TT się podnieca, że "Polacy odpowiedzieli na apel PAD."
  w zeszłym roku poszło w świat, że w Warszawie maszerowało 60tys. neofaszystów.
  w tym roku w świat pójdzie, że maszerowało ponad 200tys. faszystów z na czele z rządem PiS.
  i tego się już nie da odzobaczyć.
  kur...a jaki wstyd !!!

 • pt.nut

  Oceniono 66 razy 52

  Ciekawe, czego tak się obawiali, ze szli otoczeni podwójnym kordonem żandarmerii, policja, wojskiem i gorylami mini-prezesa? Wyglądało to trochę jak obwożenie w klatce po wiejskich jarmarkach.

 • yosemitesam

  Oceniono 57 razy 47

  Skoro - jak obwieściły 'ciemnemu ludu' gadające na antenie TVP głowy - w Marszu Niepodległości nie ma żadnych faszystów ani chuliganów, to po jaką cholerę pisowskie służby mundurowe puściły ich dopiero pół godziny po Kumitecie Cyntralnym Partii??

 • kali23

  Oceniono 49 razy 37

  Żenda !!
  Mała grupka - WYSEPKA "przedstawicieli suwerena" otoczona bezpieką i dzielnym " polskim" wojskiem, chroniona przed NARODEM bierze udział w zorganizowanym przez siebie cyrku.
  Tutaj był najlepszy przykład co ta PiSowska KLOAKA ma wspólnego z Polakami.

 • biesczad1

  Oceniono 47 razy 37

  Tv reżimowa rządzi się swoimi prawami - i naszymi pieniędzmi...

 • plutoniczna

  Oceniono 44 razy 30

  nie bardzo rozumiem dlaczego rządzący tak szybko się rozpierzchli z ronda Waszyngtona?
  nie chcieli poczekać i przywitać się z tym 250.tys. radosnym tłumem rodzin z dziećmi niosących sztandary ONR, Falangi czy włoskich faszystów, puszczających race i skandujących hasła "raz sierpem raz młotem w czerwoną hołotę"???

  no zupełnie nie rozumiem tego pośpiechu ;)))

 • zomzom

  Oceniono 35 razy 29

  Oglądałam fragment Polsatu - najpierw 30min gadania z zaproszonymi goścmi "super, spokojnie, ale fajnie, żeby tak było zawsze" (gdzie już wiadomo było co się dzieje), potem w końcu jedna korespondentka mówi o rzucanych racach, atakach itd cisza....przeskok "a teraz pokażemy Państwu co powiedział A. Duda na początku marszu". Dalej zero komentarza. Pokazują mi na kamerze flagi falangi i dziennikarka "ale super, ale super, wszyscy na czerwono-biało", pokazują mi łapanie narodowców ze szmatami na ryju, race w tle "ale super, ale super, wszystko spokojnie".
  Zmiana gości w studio, jedna rzeczowa babka była, ale drugi facet "ale pani nie była nigdy na marszu, a to, ze panią na nim zaatakowano to nie ważne, ja byłem i tam jest super i fajnie i w ogóle, a wcześniej to byli prowokatorzy ze służb, za poprzedniego REŻIMU" [całości nie pamiętam, ale słowo poprzedni reżim serio padło]. Dziennikarka "ale super, ale super, jeden marsz wspólny jest, ale super". Zaproszona babka zwraca uwagę, że są transparenty włoskich faszystów, falangi itd. A narodowiec "niby skąd to panie wie?!"..."bo widać było na ekranie a narodowcy pochwalili się na twitterze?".
  Żal słuchać...

 • turkucio

  Oceniono 34 razy 26

  Krótko mówiąc wierchuszka spi...alała przed swoimi wyborcami, aż się kurzyło.

 • huuump

  Oceniono 27 razy 23

  Scenariusz jest jasny, dogadano się z nacjonalami, że marsz dojdzie do stadionu w miarę spokojnie, cuś tam jeszcze pogaworzo 'gadające głowy' i się oficjalnie rozejdą, a wtedy ... hulaj dusza piekła nie ma. Powie się, że prowokatorzy liberalni i tęczowi doprowadzili do rozróby z udziałem 'prawdziwych patriotów'. Polecą butelki i będzie znowu się darł PiSowski, ku...ki korespodent, że on nie z TVN ... dobrze wydali te 250 baniek z naszych pieniędzy, ten pomnik kacz-sena to chyba ze złota jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX