Pomnik Lecha Kaczyńskiego odsłonięty. Duda: Od Piłsudskiego nie było tak wielkiego przywódcy

Na pl. Piłsudskiego odsłonięto wieczorem pomnik Lecha Kaczyńskiego. - Od czasów marszałka Piłsudskiego nie było tak wielkiego przywódcy - mówił Andrzej Duda na uroczystości. Jarosław Kaczyński stwierdził natomiast, że jego brat "powinien mieć pomnik, pomniki, muzeum, bo bardzo dobrze, zasłużył się ojczyźnie".

Po mszy i przemarszu na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyło się odsłonięcie pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość odbyła się 10 listopada, a więc symbolicznie - 10. każdego miesiąca odbywały się tzw. miesięcznice smoleńskie. To także dzień przed 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, więc nie zabrakło nawiązań do wydarzeń i postaci z 1918 roku.

Na uroczystościach pojawili się też przeciwnicy postawienia pomnika, można było zobaczyć transparenty "Nie ma nic wiecznego na Placu Piłsudskiego", krzyczano też "Kłamca".

Po uroczystym odsłonięciu pomnika, którego dokonali: prezes PiS Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska i prezydent Andrzej Duda, głos zabrał brat nieżyjącego prezydenta. 

Kaczyński o bracie: Powinien mieć pomnik, pomniki, muzeum

Jarosław Kaczyński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do budowy pomnika, jednocześnie zaznaczając, że chce wyróżnić trzy postaci: Jacka Sasina, Marka Suskiego i Mariusza Błaszczaka.

Jeżeli ten pomnik tutaj staje, to nie dlatego, że - można tak powiedzieć - awansował najwyżej jak można. Chodzi o to, że jego działalność przyczyniła się do tego, by przeciwstawić się temu wszystkiemu, co nazwano postkomunizmem. Systemu lepszego niż poprzedni, ale niewydajnego

- mówił prezes PiS. Gdy podsumował karierę Lecha Kaczyńskiego i jego zasługi, dorzucił:

I dlatego powinien mieć pomnik, pomniki, muzeum, bo dobrze, bardzo dobrze, zasłużył się ojczyźnie

Andrzej Duda: Nie było tak wielkiego przywódcy od czasów Piłsudskiego

Po prezesie PiS przemawiał Andrzej Duda, który nawiązał do symbolicznej daty 10 listopada i wspomniał: - Lech Kaczyński przez całe swoje dorosłe życie realizował misję dla ojczyzny i dla niej zginął.

Prezydent, który był ministrem w Kancelarii Lecha Kaczyńskiego, opowiadał też o rozmowach, jakie razem odbywali, m.in. o polityce zagranicznej. Zadeklarował też, że idee Kaczyńskiego wciąż są żywe i będą dalej wcielane przez osoby, które go poznały.

Duda w pewnym momencie stwierdził:

Od czasów marszałka Józefa Piłsudskiego nie było tak wielkiego przywódcy państwa polskiego

Po przemówieniach Kaczyńskiego i Dudy złożono kwiaty i wieńce przy pomniku Lecha Kaczyńskiego.

Więcej o:
Komentarze (883)
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński: Powinien mieć pomniki, muzeum
Zaloguj się
 • ml2403

  Oceniono 152 razy 140

  Od Piłsudskiego nie było tak wielkiego przywódcy. No ma poczucie humoru ten Maliniak, a przy okazji ilość wazeliny w jego słowach przekracza chyba roczny zapas wielu aptek.

 • jestemarta

  Oceniono 131 razy 117

  Socjopata z Żoliborza, rozsiewa swój wirus wśród swych wasali. Adrian padł totalnie. Reszta, trzepie skrzydełkami.

 • terazjakinick

  Oceniono 108 razy 100

  Witamy w świecie rzeczywistości alternatywnej.
  Nawet nie ma się co śmiać z Adriana, po prostu ten człowiek taki jest. Jest gotowy zrobić wszystko, absolutnie wszystko dla pozoru władzy i wydumanej wielkości.

 • walsmet

  Oceniono 100 razy 86

  Spieprzaj dziadu

 • gj61

  Oceniono 92 razy 84

  Za te wystąpienie, ten pajac powinien dostać Małego Brązowego Błasika.
  Błagam, tylko nie strzelajcie do tego idioty, bo zrobią z niego męczennika. Tego pajaca trzeba przed sąd i "na drzewo". Niech liście dmucha.

 • Ada Par

  Oceniono 89 razy 81

  Pomnik wielkiego wodza, którego zasługi wprost... trudno wymienić.

 • pysio62

  Oceniono 82 razy 74

  ismo min. W. Stasiaka, które wyjaśnia kto był organizatorem wylotu do Smoleńska:

  „Warszawa, 5 marca 2010

  Pan Bronisław Komorowski
  Marszałek Sejmu RP

  Z upoważnienia Pana Prezydenta RP pragnę poinformować, że na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej w dniu 10.04.2010 w Katyniu Kancelaria Prezydenta RP organizuje przelot samolotu specjalnego. Obok Pana Prezydenta, w skład wchodzą przedstawiciele rodzin katyńskich, wojska, duchowieństwo, osoby zaproszone przez Pana Prezydenta. Liczba miejsc w samolocie jest ograniczona. Odpowiadając jednak na prośbę Pana Marszałka proponuje udostępnienie miejsc w samolocie dla 12 przedstawicieli parlamentu, po trzech z każdego klubu. W związku z koniecznością prowadzenia dalszych prac organizacyjnych proszę o przekazanie listy osób zgłoszonych na uroczystości.
  Władysław Stasiak”

  I jeszcze kilka cytatów:

  "Każdy kto będzie próbował zmienić miejsce lądowania prezydenckiego samolotu zostanie oskarżony o utrudnianie prezydentowi RP sprawowanie władzy."
  Jarosław Kaczyński

  I przyszedł marzec 2010r, A tak wygląda wypowiedz Lecha Kaczyńskiego przed wizytą w Smoleńsku
  Do sprawdzenia w archiwach TVP.
  Cytuję: "Ja i moja kancelaria przygotujemy wizytę w Smoleńsku , Tusk i rząd mają się do tej wizyty nie wtrącać " .
  Ta wypowiedz jest prawdziwa a MANIPULACJĄ jest to co teraz wygadują PiS dzielce i cała strona sceny politycznej oskarżając rząd i Tuska o " zamach " .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX