Pomnik Lecha Kaczyńskiego odsłonięty. Duda: Od Piłsudskiego nie było tak wielkiego przywódcy

Na pl. Piłsudskiego odsłonięto wieczorem pomnik Lecha Kaczyńskiego. - Od czasów marszałka Piłsudskiego nie było tak wielkiego przywódcy - mówił Andrzej Duda na uroczystości. Jarosław Kaczyński stwierdził natomiast, że jego brat "powinien mieć pomnik, pomniki, muzeum, bo bardzo dobrze, zasłużył się ojczyźnie".

Po mszy i przemarszu na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyło się odsłonięcie pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość odbyła się 10 listopada, a więc symbolicznie - 10. każdego miesiąca odbywały się tzw. miesięcznice smoleńskie. To także dzień przed 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, więc nie zabrakło nawiązań do wydarzeń i postaci z 1918 roku.

Na uroczystościach pojawili się też przeciwnicy postawienia pomnika, można było zobaczyć transparenty "Nie ma nic wiecznego na Placu Piłsudskiego", krzyczano też "Kłamca".

Po uroczystym odsłonięciu pomnika, którego dokonali: prezes PiS Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska i prezydent Andrzej Duda, głos zabrał brat nieżyjącego prezydenta. 

Kaczyński o bracie: Powinien mieć pomnik, pomniki, muzeum

Jarosław Kaczyński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do budowy pomnika, jednocześnie zaznaczając, że chce wyróżnić trzy postaci: Jacka Sasina, Marka Suskiego i Mariusza Błaszczaka.

Jeżeli ten pomnik tutaj staje, to nie dlatego, że - można tak powiedzieć - awansował najwyżej jak można. Chodzi o to, że jego działalność przyczyniła się do tego, by przeciwstawić się temu wszystkiemu, co nazwano postkomunizmem. Systemu lepszego niż poprzedni, ale niewydajnego

- mówił prezes PiS. Gdy podsumował karierę Lecha Kaczyńskiego i jego zasługi, dorzucił:

I dlatego powinien mieć pomnik, pomniki, muzeum, bo dobrze, bardzo dobrze, zasłużył się ojczyźnie

Andrzej Duda: Nie było tak wielkiego przywódcy od czasów Piłsudskiego

Po prezesie PiS przemawiał Andrzej Duda, który nawiązał do symbolicznej daty 10 listopada i wspomniał: - Lech Kaczyński przez całe swoje dorosłe życie realizował misję dla ojczyzny i dla niej zginął.

Prezydent, który był ministrem w Kancelarii Lecha Kaczyńskiego, opowiadał też o rozmowach, jakie razem odbywali, m.in. o polityce zagranicznej. Zadeklarował też, że idee Kaczyńskiego wciąż są żywe i będą dalej wcielane przez osoby, które go poznały.

Duda w pewnym momencie stwierdził:

Od czasów marszałka Józefa Piłsudskiego nie było tak wielkiego przywódcy państwa polskiego

Po przemówieniach Kaczyńskiego i Dudy złożono kwiaty i wieńce przy pomniku Lecha Kaczyńskiego.

Więcej o: