Wenta wejdzie w koalicję z PiS-em, a nie z KO? Kieleckie media: toczą się rozmowy

Przyszły prezydent Kielc Bogdan Wenta był związany z PO i miał poparcie partii w drugiej turze - w pierwszej Platforma wystawiła swojego kandydata. Teraz Wenta może wejść w koalicję z PiS-em w radzie miasta. Protestuje przeciwko temu KOD.

Bogdan Wenta w drugiej turze wyborów samorządowych zdobył 61 proc. głosów, pokonał rządzącego od 2002 roku Wojciecha Lubawskiego i zostanie nowym prezydentem Kielc. Były reprezentant Polski w piłce ręcznej był politycznie związany z Platformą Obywatelską, ale początkowo nie miał poparcia partii. Teraz, jak sugerują lokalne media, możliwa jest jego koalicja z PiS.

Wenta w 2014 roku jako kandydat PO dostał się do Parlamentu Europejskiego. Jednak Koalicja Obywatelska w wyborach na prezydenta Kielc wystawiła innego kandydata. Ten jednak nie dostał się do drugiej tury. Dopiero przed drugą turą wyborów Koalicja Obywatelska poparła Wentę. A już po jego zwycięstwie, Grzegorz Schetyna mówił, że PO chce budować z nim koalicję w radzie miasta.

Wenta do liczącej 25 członków rady miasta wprowadził siedmioro radnych - bez niego ani PiS, ani KO nie mają w niej większości. PiS do większości brakuje niewiele - ma w radzie 11 mandatów. Koalicja Obywatelska ma sześciu radnych, jednak razem z siedmioma radnymi Wenty to dość, by mieć większość. Ostatni mandat zdobyło SLD.

"Nie ma rozwiązań jedynkowo-zerowych"

Według naszekielce.com - i wbrew zapowiedziom Grzegorza Schetyny - obecnie prawdopodobny ma być scenariusz koalicji  Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie Wenty z PiS-em. Lokalny serwisu podaje, że toczą się w tej sprawie rozmowy i zwraca uwagę, że taka koalicja dałaby prezydentowi lepsze relacje z władzami powiatu i województwa, gdzie rządzić będzie PiS. 

Sam Wenta komentował sprawę dziś rano w Radiu ZET. Stwierdził, że "prosty rachunek matematyczny podpowiada" współpracę z radnymi Koalicji Obywatelskiej. - Ale jesteśmy otwarci także na tych, którzy prowadzili. PiS wprowadził do miasta 11 radnych. Tego nie wolno nie wziąć pod uwagę - stwierdził. Ocenił, że "na poziomie takich miast" jak Kielce "nie ma rozwiązań jedynkowo-zerowych".

Lokalny KOD protestuje przeciwko koalicji z PiS

Przeciwko takiemu scenariuszowi protestuje świętokrzyski Komitet Obrony Demokracji. Wystosował on do przyszłego prezydenta apel i zwraca się z prośbą o "zajęcie stanowiska w sprawie koalicji w Radzie Miasta Kielce'.

"Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty podejmie współpracę z partią PiS, która od trzech lat niszczy demokrację w Polsce, łamie Konstytucję, narusza trójpodział władzy, odbiera sukcesywnie obywatelom wolność, jest partią antysamorządową, stopniowo centralizującą Polskę"

- czytamy w oświadczeniu. KOD ocenia, że wariant bez zawierania koalicji i zabieganie o głosy radnych przed konkretnymi głosowaniami" nie będzie służyło demokracji oraz interesom stolicy województwa i jej mieszkańców". 

Więcej o:
Komentarze (144)
Kielce. Bogdan Wenta może wejść w koalicję z PiS-em, a nie z KO
Zaloguj się
 • mikejar

  Oceniono 88 razy 50

  Gdyby WENTA wszedl w koalicje z PIS to zaprzepasci zaufanie ludzi ktorzy na niego glosowali
  Chyba nie jest samobojca ???????????????????????????

 • an-te

  Oceniono 74 razy 42

  Moim zdaniem to niemożliwe, bowiem Wenta nie wygląda na idiotę. Tylko kretyn mógłby dać się nabrać na sztuczki PISSu, największych oszustów w historii Polski.

 • krzysulek12

  Oceniono 55 razy 41

  Straciłem głos,w życiu bym na niego nie zagłosował gdybym wiedział że skuma się z tymi złodziejami

 • k.gembiec

  Oceniono 67 razy 41

  Jesli wejdzie, to znaczy ze sie sprzedal za srebrniki

 • ja20034

  Oceniono 42 razy 36

  Ludzzie sie powinni wqrwić. Jasne było, ze głosowali antypisowo, a tu taki zonk.
  I nauczka, że nie ma co głosować na nowych, nieznanych, bo nie wiadomo jak się zachowaja. Zeby odsunąć od władzy PiS trzeba głosować na KO. Nawet jesli z obrzydzeniem.

 • rozterka47

  Oceniono 50 razy 34

  Na PISie się przejedzie .

 • antyqrdupel

  Oceniono 46 razy 32

  myślę , że Wenta się nie zeszmaci...

 • kadyksu

  Oceniono 39 razy 31

  Panu Wencie dedykuję cytat z prof. Władysława Bartoszewskiego: "Warto być przyzwoitym".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX