W dniu dzisiejszym powietrze w całym kraju jest fatalne. Polska wypada najgorzej na tle wszystkich europejskich krajów. Nie najlepiej jest także za naszą południową granicą - w Czechach i na Słowacji. O stan powietrza mogą martwić się dzisiaj także Macedończycy.
Najbardziej zanieczyszczonym powietrzem oddychają dziś mieszkańcy Krakowa, Warszawy, Kalisza, Szczecina oraz aglomeracji katowickiej, gdzie smog przekracza niektóre z norm. Bardzo źle jest także na wybrzeżu, w Centralnej Polsce oraz na Podkarpaciu.
Wyjątkowo wysokie jest dziś stężenie pyłu PM10. Co to takiego? Jak czytamy na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie: "Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3, a poziom alarmowy 200 µg/m3". Jak wynika z danych udostępnionych na portalu European Air Quality Index, w niektórych miastach sytuacja jest podbramkowa
Stężenie pyłu PM10 w niektórych miastach w Polsce:
Jeszcze groźniejszy niż pył PM10 jes pył Pył PM2,5. Jest on znacznie mniejszy (jego cząsteczki mają zaledwie 2,5 mikrometra), przez co może docierać do górnych dróg oddechowych, płuc, a nawet przenikać do krwi. WIOŚ w Warszawie informuje, że wartość średnioroczna dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3, poziom dopuszczalny 25 µg/m3, a poziom dopuszczalny powiększony o margines tolerancji dla 2012 r. 27 µg/m3. Dzisiaj powietrze w Polsce znacznie przekracza nawet tę ostatnią normę.
Stężenie pyłu PM2,5 w niektórych miastach w Polsce: