12 listopada dniem wolnym od pracy. Czy sklepy będą otwarte? Lidl, Tesco, Biedronka

12 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy dla wszystkich? Czy tego dnia będziemy mogli zrobić zakupy?

Ustawa o Święcie Narodowym 12 listopada weszła w życie kilka dni temu. Sejm przyjął projekt ustawy z poprawkami Senatu, a prezydent Andrzej Duda ją podpisał, dlatego jest obowiązującym dokumentem. Na czym stanęło? Czy sklepy będą otwarte?

12 listopada dniem wolnym od pracy. Czy sklepy będą czynne?

Przypomnijmy, że pomysł o dniu wolnym 12 listopada był pomysłem posłów Prawa i Sprawiedliwości. Po raz pierwszy posłowie głosowali nad projektem ustawy pod koniec października. Większości pomysł się podobał, jednak między politykami wybuchł spór o to, czy 12 października powinien być dniem wolnym od handlu, czy też nie. Projekt ustawy trafił do Senatu, który wprowadził poprawkę mówiącą o tym, że 12 listopada powinien być dniem wolnym także dla osób zatrudnionych w handlu. Sejm pochylił się nad ustawą po raz kolejny i 7 listopada przyjął ją w poprawionym kształcie, co oznacza, że 12 listopada sklepy powinny być zamknięte.

Kłopotliwe przepisy. 12 listopada dniem wolnym, ale nie dla wszystkich

Interpretacja przepisów jest jednak kłopotliwa. Robert Jezierski, prawnik w kancelarii Sobczyk&Współpracownicy powiedział w rozmowie dla „Rzeczpospolitej”, że w dniu 12 listopada nie będzie obowiązywać ustawa o ograniczeniu handlu, ponieważ dzień 12 listopada nie został w niej wymieniony. Oznacza to, że przedsiębiorców będą obowiązywać ogólne przepisy kodeksu pracy, a te pozwalają na pracę w niedziele i święta wszędzie tam, gdzie obowiązuje system zmianowy, a więc także niemal we wszystkich sklepach. Jak będzie w rzeczywistości?

12 listopada. Większość sklepów będzie zamknięta

Trudność w interpretacji przepisów sprawiła, że wiele sieci sklepów zadecydowało o tym, że 12 listopada sklepy będą zamknięte.Wiemy, że zamknięte będą m.in. sklepy sieci Lidl oraz Tesco. Podobnie zachowają się prawdopodobnie właściciele pozostałych dużych sieci sklepów. Jeżeli w dniu 12 listopada będziemy musieli coś kupić, będziemy mogli pójść na stację benzynową.

Więcej o: