11 listopada z Wieży Mariackiej w Krakowie usłyszymy "Mazurka Dąbrowskiego"

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości, w dniu 11 listopada, z Wieży Mariackiej w Krakowie rozbrzmi "Mazurek Dąbrowskiego".

W samo południe w Krakowie z jednej z wież Kościoła Mariackiego popłynie melodia polskiego hymnu narodowego. "Mazurek Dąbrowskiego" zostanie zagrany tuż przed hejnałem mariackim.

"Mazurek Dąbrowskiego" z Wieży Mariackiej. Na Rynku Głównym zaśpiewamy hymn

Hymn Polski zostanie zagrany z Wieży Mariackiej w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz trwającej 11 listopada akcji "Niepodległa do hymnu!", która polega na zbiorowym odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" o godzinie 12.00 m.in. w 500 nietypowych miejscach, takich jak Rynek Główny w Krakowie.

11 listopada strażacy trębacze zagrają cztery zwrotki polskiego hymnu. To niezwykłe zadanie wykonają ogniomistrz Łukasz Włodarczyk i starszy strażak Jarosław Stelmach. Hymn zostanie zagrany z jednego okienka wieży – w stronę Rynku Głównego. Na płycie Rynku Głównego, pod hejnalicą, "Mazurka Dąbrowskiego" zaśpiewa chór.

Hymn Polski grany przez krakowskich hejnalistów. Będzie transmisja na żywo

Tuż po tym, jak strażacy zakończą grać hymn, przejdą do odegrania hejnału mariackiego, który rozbrzmiewa w Krakowie każdego dnia. Wykonanie obu utworów będzie można zobaczyć na żywo, dzięki zamontowanym na Kościele Mariackim kamerom. Stream z tego wydarzenia będzie dostępny na stronie internetowej www.krakow.pl.

Przypomnijmy, że w przeszłości zdarzały się sytuacje, podczas których krakowscy hejnaliści grali utwory inne niż hejnał mariacki. Z Wieży Mariackiej można było usłyszeć m.in. "Odę do radości", gdy Polska wstępowała do Unii Europejskiej oraz "Łzy matki" po śmierci Jana Pawła II i po katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.

Więcej o: