Rośnie liczba zachorowań na Odrę. GIS: odnotowano 21 przypadków na Mazowszu

Do 6 listopada odnotowano 21 przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na odrę w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie, trwa oczekiwanie na wyniki badań laboratoryjnych, które potwierdzą przypuszczenia lekarzy dot. stanu zdrowia kolejnych osób, u których podejrzewa się odrę. Tym razem osoby, które trafiły do szpitala z objawami tej choroby, to osoby dorosłe.

21 przypadków odry na Mazowszu. GIS: trwa wygaszanie ognisk choroby

Pracownicy sanepidu pracują nad tym, aby wygaszać ogniska odry. Około tysiąc osób z najbliższego środowiska osób chorych zostało poddanych nadzorowi epidemiologicznemu, a narażeni na zakażenie odrą poddani zostają profilaktycznym szczepieniom. Co więcej, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pruszkowie uruchomiła kilka punktów szczepień, w których można poddać się szczepieniu na odrę. Szczepienia te są darmowe dla osób do 19 roku życia.

Odra. Czy jest groźna dla zdrowia i życia? Dlaczego warto się szczepić?

Odra to choroba zakaźna, na którą najczęściej chorują dzieci. Choroba ta jest niebezpieczna, a powikłania z nią związane mogą prowadzić do śmierci. Najczęściej chorują te osoby, które nie zostały zaszczepione. W przypadku dorosłych odra często wiąże się z poważnymi powikłaniami. U 15 procent chorych jest to zapalenie mózgu. Z kolei u co czwartej osoby dochodzi do trwałych uszkodzeń neurologicznych. W skrajnych przypadkach, podobnie jak u dzieci, choroba może zakończyć się śmiercią. Osoby, które są zaszczepione mogą uniknąć zachorowania. Przypomnijmy, że szczepienie na odrę jest szczepieniem obowiązkowym. Główny Inspektor Sanitarny apeluje o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce wobec dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione.

Więcej o:
Komentarze (33)
Rośnie liczba zachorowań na Odrę. GIS: odnotowano 21 przypadków na Mazowszu
Zaloguj się
 • yenk

  Oceniono 15 razy 13

  Panie ministrze, to jest puszka pandory którą otworzył pis myśląc, że jest sprytniejszy. To głównie Pana formacja odpowiada za odrodzenie się w Polsce ciemnogrodu i średniowiecza. flirtujcie dalej z godkami, elbanowskimi, międlarami... przyjdzie czas, że to oni zaorają was, a nie wy ich.

 • Maria Michałowska

  Oceniono 9 razy 5

  Trzy lata rządzicie i dotychczas żadnych działań zapobiegających epidemii mimo iż , przeciętnie kumaty człowiek, czytający gazety, wiedział, co dzieje się z tą chorobą w innych krajac. A wy puszczaliscie w tym czasie oko do antyszczepionkowcow? Gdzie Pan był? Polacy mają gdzieś wasz nadmuchany i udawany patriotyzm, skoro nie dbacie o nasze bezpieczeństwo i zdrowie.

 • and.reh

  Oceniono 7 razy 5

  "Ostatnia osoba zmarła w Polsce z powodu odry 20 lat temu". Danuta Pawłowska
  7 listopada 2018 "Odra. Pół wieku szczepień na marne".

 • maadzik3

  Oceniono 3 razy 3

  Akurat osoby do 19 Roku zycia powinny byc bezpieczniej jesli nie zaniedbaly szczepien. A co z osobami 40+ szczepionymi dawno jedna dawka lub wcale ( jesli urodzily sie w 1971 lub wczesniej)?

 • qawsedrftg

  Oceniono 11 razy 3

  "Nie należy oskarżać Ukraińców" - to główna myśl GW, nie tylko w kwestii odry. Ich o nic nie należy oskarżać, to święte krowy. Tępimy wyimaginowany faszyzm w kraju, na Ukrainie nie przeszkadza nam symbolika wprost zaczerpnięta z tradycji SS.

  Ale to i tak nic w porównaniu do także zdrowotnych konsekwencji ubogacenia multi-kulti na skalę zachodnią!

  Skoro POPiS tak walczy z dorobkiem czasów PRLu, to dlaczego by nie przywrócić masowej gruźlicy, jak w międzywojennej Polsce? I ogólnie braku systemu powszechnej opieki zdrowotnej?

 • starczypl

  Oceniono 3 razy 3

  oby to piSSowscy antyszczepinkowcy. łącznie z tymi debilami - "lekarzami" posłami, którzy głosowali "za" ....

 • magdawalk

  Oceniono 4 razy 2

  Wyszczepialność musi być 98% bo gdy spadnie do 70 i okaże się, że nie ma to wpływu
  na zdrowie populacji, to ból miejsca intymnego może być dominujący.
  Najmniejsza wyszczepialność jest w Japoni i żyją sobie dosyć długo.

 • dr.krisk

  Oceniono 4 razy 2

  Czy ktoś dorosły kontroluje te newsy? Co to za choroba, ta Odra? A może Wisła?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX