Rośnie liczba zachorowań na Odrę. GIS: odnotowano 21 przypadków na Mazowszu

Do 6 listopada odnotowano 21 przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na odrę w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie, trwa oczekiwanie na wyniki badań laboratoryjnych, które potwierdzą przypuszczenia lekarzy dot. stanu zdrowia kolejnych osób, u których podejrzewa się odrę. Tym razem osoby, które trafiły do szpitala z objawami tej choroby, to osoby dorosłe.

21 przypadków odry na Mazowszu. GIS: trwa wygaszanie ognisk choroby

Pracownicy sanepidu pracują nad tym, aby wygaszać ogniska odry. Około tysiąc osób z najbliższego środowiska osób chorych zostało poddanych nadzorowi epidemiologicznemu, a narażeni na zakażenie odrą poddani zostają profilaktycznym szczepieniom. Co więcej, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pruszkowie uruchomiła kilka punktów szczepień, w których można poddać się szczepieniu na odrę. Szczepienia te są darmowe dla osób do 19 roku życia.

Odra. Czy jest groźna dla zdrowia i życia? Dlaczego warto się szczepić?

Odra to choroba zakaźna, na którą najczęściej chorują dzieci. Choroba ta jest niebezpieczna, a powikłania z nią związane mogą prowadzić do śmierci. Najczęściej chorują te osoby, które nie zostały zaszczepione. W przypadku dorosłych odra często wiąże się z poważnymi powikłaniami. U 15 procent chorych jest to zapalenie mózgu. Z kolei u co czwartej osoby dochodzi do trwałych uszkodzeń neurologicznych. W skrajnych przypadkach, podobnie jak u dzieci, choroba może zakończyć się śmiercią. Osoby, które są zaszczepione mogą uniknąć zachorowania. Przypomnijmy, że szczepienie na odrę jest szczepieniem obowiązkowym. Główny Inspektor Sanitarny apeluje o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce wobec dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione.

Więcej o: