Odra na Pomorzu. Zarażeni pracowali w fabryce, tysiąc osób pod nadzorem epidemiologicznym

Czterej obywatele Ukrainy, którzy 5 listopada trafili z odrą do szpitala w Kwidzynie, byli pracownikami lokalnej fabryki. Teraz tysiąc osób z ich otoczenia objęto nadzorem epidemiologicznym. Wszystkie z nich zostaną profilaktycznie zaszczepione.

Ukraińcy zarażeni odrą trafili w poniedziałek 5 listopada do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. Nie byli szczepieni. 

Odra na Pomorzu. Trwa akcja szczepień

Jak podaje "Gazeta Pomorska", zakażeni odrą Ukraińcy pracowali w kwidzyńskiej fabryce Jabila. Sanepid objął nadzorem epidemiologicznym aż tysiąc osób, z którymi mieli kontakt. Wszystkie z nich otrzymają profilaktyczne szczepienia.

"Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w związku z trwającym dochodzeniem epidemiologicznym w ognisku związanym z wystąpieniem zachorowania na odrę na terenie powiatu kwidzyńskiego zostanie przeprowadzona akcja profilaktycznych szczepień wśród osób narażonych, które miały bezpośredni kontakt z chorymi" - poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

Akcja szczepień rozpoczęła się we wtorek po południu i będzie kontynuowana w kolejnych dniach. Wszyscy pracownicy fabryki dostali od sanepidu ulotki z informacją na temat odry i sposobów jej zapobiegania. Służby sanitarne cały czas prowadzą na miejscu dochodzenie epidemiologiczne.

Odra w Polsce - przyczyny

O przyczynach ostatnich zachorowań na odrę w Polsce mówił rzecznik GIS-u, Jan Bodnar, w rozmowie z Onetem. - Za każdym razem dokonywane jest dochodzenie epidemiologiczne. Próbujemy określić, kto od kogo się zaraził - mówił.

Jak dodał, w Polsce nie ma obecnie ognisk tzw. odry rodzinnej, a każdy z odnotowanych dotychczas przypadków był związany z osobami z nieszczepionymi lub z osobami, które przybyły do Polski z zagranicy.

Coraz więcej przypadków odry w Polsce

Kilka dni temu sanepid poinformował o 18. przypadkach odry lub podejrzeniach zachorowania na Mazowszu. Przypadek zakażenia odrą odnotowano też na Lubelszczyźnie, gdzie zachorował pochodzący z Ukrainy licealista.

Na Ukrainie odnotowano już ponad 30 tysięcy zachorowań na odrę. Kraj ten od kilku lat boryka się z problemem coraz większej liczby nieszczepionych osób - na początku 2018 roku informowano, że odsetek zaszczepionych obywateli spadł poniżej 95 procent, a tylko taki wynik gwarantuje bezpieczeństwo całej populacji.

Więcej o: