W tym roku w Polsce może paść rekord odmów obowiązkowych szczepień

W tym roku liczba niezaszczepionych dzieci może być najwyższa od lat - wynika z danych NIK, o których informuje RMF FM. W niektórych województwach nawet co czternaste dziecko nie dostało zastrzyku.

Województwo opolskie, świętokrzyskie i podkarpackie - to tam rodzice w tym roku najczęściej nie zgadzali się na podanie szczepionki swoim dzieciom - podaje RMF FM, powołując się na dane Najwyższej Izby Kontroli. Na Podkarpaciu szczepienia odmówił co czternasty rodzic.

NIK nie wyklucza, że w tym roku może paść niechlubny rekord. Przypomnijmy: w ubiegłym nie zostało zaszczepionych ponad 30 tys. dzieci.

Ogniska odry w Polsce

W ostatnich dniach dochodzi do zachorowań na odrę. Oprócz Mazowsza, ognisko odry pojawiło się na Pomorzu. W Kwidzynie zachorowały 4 nieszczepione osoby z Ukrainy.

Najbardziej narażone na zachorowanie są niemowlęta, dzieci, które mają przeciwwskazania medyczne oraz osoby dorosłe, które w dzieciństwie nie były zaszczepione lub nie przechorowały odry.

- W ubiegłym roku zarejestrowano w Polsce 63 przypadki odry, w tym roku do końca października mamy 144 zachorowania. W porównaniu z innymi krajami, to mała liczba. W Polsce mamy skuteczny system szczepień ochronnych - uspokajał w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Ze statystyk wynika, że jeden na 2000 przypadków odry kończy się śmiercią. 1/3 chorych ma groźne powikłania: od zapalenia płuc, po choroby neurologiczne w tym zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

Więcej o: