W Święto Niepodległości 11 listopada Andrzej Duda zapowie odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie

W dniu 11 listopada, podczas oficjalnych obchodów Święta Niepodległości, prezydent Andrzej Duda zapowie odbudowę Pałacu Saskiego.

Odbudowa Pałacu Saskiego zostanie zapowiedziana 11 listopada na placu Piłsudskiego w Warszawie, podczas oficjalnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

100-lecie odzyskania niepodległości. Prezydent ogłosi odbudowę Pałacu Saskiego

O decyzji prezydenta Andrzeja Dudy poinformował media podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, który był gościem w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9". Zapytany o to, czy na 100. rocznicę odzyskania niepodległości stanie w Warszawie jakiś szczególny pomnik, powiedział, że będzie nim cały Pałac Saski.

Zapytany, kiedy rozpocznie się odbudowa Pałacu Saskiego, Wojciech Kolarski odpowiedział, że więcej na ten temat dowiemy się w następujących tygodniach.

- W kolejnych tygodniach zostanie przedstawiona droga, która czeka nas do momentu, kiedy Pałac Saski zostanie otworzony. Zostaną przedstawione pewne akty prawne - skomentował Wojciech Kotlarski.

Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie - wizualizacje

Jak mógłby wyglądać Pałac Saski po odbudowie? W Internecie wizualizacje Pałacu pojawiają się od lat, bowiem u wielu Pałac Saski jest symbolem, który zasługuje na odbudowanie w tym samym miejscu.

Pomysł odbudowy Pałacu Saskiego nie jest pomysłem nowym. Inicjatywa Saski 2018 działa aktywnie od co najmniej pięciu lat, jednak głos prezydenta w tej sprawie może być głosem najważniejszym, który popchnie ten pomysł do przodu.

Obchody Święta Niepodległości 11 listopada. Nie tylko Pałac Saski - stanie też pomnik Lecha Kaczyńskiego

Jednak obchody Święta Niepodległości rozpoczną się już dobę wcześniej, jeśli chodzi o pomniki i odbudowy ważnych obiektów. 10 listopada, nieopodal Placu Piłsudskiego, odsłonięty zostanie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Jak mówił poseł PiS Jacek Sasin, jest to data podwójnie ważna:

- Pomnik będzie odsłonięty 10 listopada. Dokładnie w przeddzień święta niepodległości. My specjalnie wybraliśmy taką datę, bo ona z jednej strony wypada 10, a jak wiemy 10 każdego miesiąca mamy miesięcznice smoleńską. A z drugiej strony będzie to w przeddzień święta niepodległości - mówił polityk.

Więcej o: