Wolne 12 listopada. Będzie zakaz handlu? Sklepy otwarte czy zamknięte?

12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. Wciąż nie wiadomo jednak, czy tego dnia będzie obowiązywał też zakaz handlu - poprawkę wprowadzającą to do ustawy w środę rozpatrzy Sejm. Zdaniem niektórych ekspertów to nic nie da, bo 12 listopada i tak nie obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele.

Wolne 12 listopada 2018 r. - tego chce PiS. Chodzi o to, by uczcić 100-lecie niepodległości. Z początkowej wersji ustawy wynikało, że 12 listopada nie będzie dniem wolnym dla osób pracujących w handlu. Senat wniósł jednak poprawki - m.in. właśnie dotyczące zakazu handlu. O ostatecznym kształcie ustawy zadecyduje w środę Sejm. Potem dokument trafi na biurko prezydenta.

Jutro zatem przekonamy się, czy 12 listopada sklepy będą otwarte, czy zamknięte. Jak mówił w RMF FM Jacek Sasin, posłowie zagłosują za zakazem handlu. - Prawo i Sprawiedliwość, największy klub, poprze tę poprawkę Senatu - przekonywał.

Wolne 12 listopada. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał?

"Rzeczpospolita" poprosiła o komentarz prawnika z kancelarii Sobczyk & Współpracownicy. Według Roberta Jezierskiego 12 listopada sklepy będą mogły być otwarte bez względu na to, czy Sejm przyjmie poprawkę Senatu, czy też nie. Wszystko ze względu na lukę prawną.

Zdaniem prawnika 12 listopada będą obowiązywać bowiem ogólne przepisy kodeksu pracy, a nie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele, ponieważ w tej drugiej dzień 12 listopada nie został wymieniony. Kodeks pracy z kolei pozwala na pracę w święta wszędzie tam, gdzie obowiązuje system zmianowy, a więc niemal we wszystkich sklepach.

Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM, rząd chce jednak poprosić handlowców, by sklepy 12 listopada zamknęli "z czystej życzliwości".

12 listopada. "Wiele osób chętnie spędziłoby ten dzień w centrach handlowych"

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji opublikowała na swojej stronie stanowisko, w którym krytykuje pomysł zakazu handlu 12 listopada. POHiD zwraca uwagę na zbyt szybkie tempo wprowadzania zmian, za którym nie nadążą przedsiębiorstwa. Ponadto, jak czytamy, "ze względu na niesprzyjającą aurę wiele osób chętnie spędziłoby ten dzień z rodziną, korzystając z atrakcji w centrach handlowych".

Organizacja apeluje, by 12 listopada sklepy były otwarte.

Wolne 12 listopada. Opozycja drwi z pomysłu PiS. 'Czy to wiejskie wesele, że ma tydzień trwać?'

Więcej o: