Wolne 12 listopada. Będzie zakaz handlu? Sklepy otwarte czy zamknięte?

12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. Wciąż nie wiadomo jednak, czy tego dnia będzie obowiązywał też zakaz handlu - poprawkę wprowadzającą to do ustawy w środę rozpatrzy Sejm. Zdaniem niektórych ekspertów to nic nie da, bo 12 listopada i tak nie obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele.

Wolne 12 listopada 2018 r. - tego chce PiS. Chodzi o to, by uczcić 100-lecie niepodległości. Z początkowej wersji ustawy wynikało, że 12 listopada nie będzie dniem wolnym dla osób pracujących w handlu. Senat wniósł jednak poprawki - m.in. właśnie dotyczące zakazu handlu. O ostatecznym kształcie ustawy zadecyduje w środę Sejm. Potem dokument trafi na biurko prezydenta.

Jutro zatem przekonamy się, czy 12 listopada sklepy będą otwarte, czy zamknięte. Jak mówił w RMF FM Jacek Sasin, posłowie zagłosują za zakazem handlu. - Prawo i Sprawiedliwość, największy klub, poprze tę poprawkę Senatu - przekonywał.

Wolne 12 listopada. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał?

"Rzeczpospolita" poprosiła o komentarz prawnika z kancelarii Sobczyk & Współpracownicy. Według Roberta Jezierskiego 12 listopada sklepy będą mogły być otwarte bez względu na to, czy Sejm przyjmie poprawkę Senatu, czy też nie. Wszystko ze względu na lukę prawną.

Zdaniem prawnika 12 listopada będą obowiązywać bowiem ogólne przepisy kodeksu pracy, a nie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele, ponieważ w tej drugiej dzień 12 listopada nie został wymieniony. Kodeks pracy z kolei pozwala na pracę w święta wszędzie tam, gdzie obowiązuje system zmianowy, a więc niemal we wszystkich sklepach.

Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM, rząd chce jednak poprosić handlowców, by sklepy 12 listopada zamknęli "z czystej życzliwości".

12 listopada. "Wiele osób chętnie spędziłoby ten dzień w centrach handlowych"

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji opublikowała na swojej stronie stanowisko, w którym krytykuje pomysł zakazu handlu 12 listopada. POHiD zwraca uwagę na zbyt szybkie tempo wprowadzania zmian, za którym nie nadążą przedsiębiorstwa. Ponadto, jak czytamy, "ze względu na niesprzyjającą aurę wiele osób chętnie spędziłoby ten dzień z rodziną, korzystając z atrakcji w centrach handlowych".

Organizacja apeluje, by 12 listopada sklepy były otwarte.

Wolne 12 listopada. Opozycja drwi z pomysłu PiS. 'Czy to wiejskie wesele, że ma tydzień trwać?'

Więcej o:
Komentarze (35)
Wolne 12 listopada. Będzie zakaz handlu? Sklepy otwarte czy zamknięte?
Zaloguj się
 • olokas

  Oceniono 21 razy 19

  gdyby dzięki temu piss można by było oderwać od władzy to przysięgam mogę nawet zapier...w wolne soboty przez 2 miesiące non stop a ten 12sty to mogą sobie wsadzić w te sflaczałe d..ska

 • baska_w5

  Oceniono 16 razy 14

  Kolejna ustawa pisana na kolanie, z błędami legislacyjnymu, wprowadzana w sposób sprzeczny z Konstytucją, w niezwykle przyspieszonym trybie wykazującym lekceważenie dla pracodawców ale też i dla zwykłych obywateli.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 15 razy 13

  PIS będzie miał swój dzień.
  Dzień Świra.

 • tomtg123

  Oceniono 14 razy 12

  200 milionów zł poszło z budzetu na przygotowanie obchodów 100 lecia niepodległości.
  Efekty:
  1) marsz narodowców, przed którym Duda schowa się do Pałacu Prezydenckiego, a Kaczyński zbiegnie do Krakowa
  2) propozycja wspólnego, z Dudą i kaczyńskim, zaśpiewania hymnu przy milionach grilów (żeby chociaż PiS tego grila zafundował za te 200 mln....)
  3) niewydarzone niby-to-być-może-święto 12tego, którego losy rozstrzygną się jakoś tak koło 12tego, może nawet po 12tym...
  4) całkowita obojętność polityków europejskich. Poza jednym: w Warszawie świętować będzie Donald Tusk, raczej wbrew woli PiS.

  Dobra zmiana, reweacyjna, wspaniała....
  ;)

  Są takie tematy, których - wydawało by się - nie da się spieprzyć. Na przykład stulecie niepodległości. Na przykład dzień wolny dla milionów ludzi.
  Niby się nie da, ale PiS potrafi.
  Oni mają niesłychany talent.
  Przypomina się piosenka Młynarskiego - co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze....

 • gerardpolak2

  Oceniono 12 razy 12

  co za IDIOCI uchwalają święto kilka dni przed tym dniem????? czego oni się nawdychali albo napili?

 • jurek4491

  Oceniono 10 razy 10

  Pytajcie PiS dzielców tylko że oni też tego nie wiedzą , tak wygląda proces legislacji pod rządami PiS dy .

 • ptindfw

  Oceniono 10 razy 10

  Tak mniej więcej od stu LAT było wiadomo o tej okrąglej rocznicy a oni dopiero na tydzień przed piszą ustawę na kolanie?!!!

 • pawlaka12

  Oceniono 10 razy 10

  ...i kamieni kupa.

 • korcia2000

  Oceniono 8 razy 8

  Burdel jak we wszystkim, co robi PIS. Prowizorka, brak konstruktywnego myślenia z odpowiednim wyprzedzeniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX