Czy 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy? Długi weekend i Święto Narodowe na ostatnią chwilę

Czy 12 listopada będzie Świętem Narodowym? Wciąż musimy czekać na ostateczną decyzję Sejmu.

Czy 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy, a jeśli tak, to dla kogo, tego wciąż nie wiemy. Ustawa o Święcie Narodowym czeka na procedowanie. Posłowie pochylą się nad nią zaledwie na kilka dni przed planowanym dniem wolnym.

12 listopada dniem wolnym od pracy? Skąd wziął się ten pomysł?

Przypomnijmy, że pomysł, by dzień 12 listopada był dniem wolnym, to pomysł posłów Prawa i Sprawiedliwości. Dodatkowy dzień wolny ma ich zdaniem pomóc w odpowiednim uczczeniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Święto Niepodległości, które obchodzimy rokrocznie w dniu 11 listopada wypada w tym roku w niedzielę, dlatego Polacy nie odczuliby, że święto narodowe to także dzień wolny od pracy. Pomysł posłów PiS zrodził się jednak za późno i dlatego wciąż nie wiadomo, jaki kształt będzie mieć ustawa o Święcie Narodowym.

Ustawa o Święcie Narodowym. Kto będzie pracował, a kto nie?

Przypomnijmy, że pierwsze czytanie projektu ustawy odbyło się 23 października. Za przyjęciem projektu głosowało 233 posłów, przeciw było 105, a wstrzymało się od głosu 77 posłów. Przeciwni byli przede wszystkim posłowie opozycji, w tym politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz partii Kukiz'15

Pierwotna wersja ustawy zakładała, że w dniu 12 listopada sklepy będą mogły być otwarte, co oznaczałoby, że ok. 2 miliony osób pracujące w handlu nie świętowałoby razem z pozostałymi rodakami. Temat ten stał się przyczyną sporu, a projekt ustawy trafił do Senatu, który chciał, aby Święto Narodowe 12 listopada było dniem wolnym także dla pracowników sklepów. Zmiany, które wprowadził Senat oznaczają, że Sejm musi po raz kolejny pochylić się nad projektem ustawy, a to, zgodnie z harmonogramem posiedzeń Sejmu, stanie się dopiero 7 listopada - na pięć dni przed planowanym dniem wolnym.

12 listopada dniem wolnym od pracy? Kto nie będzie miał wolnego?

Kto będzie pracował pomimo Święta Narodowego 12 listopada? Święta państwowe nie są dniem wolnym od pracy dla policjantów, lekarzy, kierowcy autobusów, pracowników hoteli oraz lotnisk, ale także dla osób, które pracują w systemie zmianowym. To, czy pracownicy sklepów i galerii handlowych będą mieli wolne, rozstrzygnie się prawdopodobnie do najbliższego piątku.

Kiedy zapadnie ostateczna decyzja w sprawie wolnego 12 listopada?

Wciąż nie doczekaliśmy się ostatecznej decyzji w sprawie wolnego 12 listopada, wciąż też nie wiadomo, które grupy pracowników będą miały tego dnia wolne, jeśli rzeczywiście Święto Narodowe 12 listopada będzie obowiązywało. Kiedy dowiemy się, czy rzeczywiście można już sobie zaplanować dodatkowy długi weekend? 7 listopada Sejm zaakceptuje senackie poprawki (tak wynika z zapowiedzi posłów PiS) i przegłosuje ostateczny kształt ustawy. Jest szansa, że jeszcze tego samego dnia ustawa trafi na biurko prezydenta. Andrzej Duda już zapowiedział posłom PiS, że ustawę podpisze niezwłocznie.

Więcej o:
Komentarze (36)
Czy 12 listopada będzie dniem wolnym? Długi weekend i Święto Narodowe na ostatnią chwilę
Zaloguj się
 • wujekdolf

  Oceniono 15 razy 15

  ja pie..., jak te ciule mogły tak ważne święto dla nas aż tak spie...ć?

 • wgrego

  Oceniono 9 razy 9

  jak w sexmisji, tu jej ekscelencja, dziś swięto panstwowe, ogłaszam dzień wolny , czy jakoś tak....

 • gorillaglu

  Oceniono 5 razy 5

  Kwintesencja Polskości wg. PiS. 3 lata mieli na przygotowanie, a obudzili się na miesiąc przed...

 • jael53

  Oceniono 4 razy 4

  Rzeczywiście, warto było na taki bardak 100 lat czekać.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 5 razy 3

  Skoro ma być jak w Seksmisji to mamy czas.

 • evergreen111

  Oceniono 5 razy 3

  Duduś, konstytucyjny przestępco, tylko nie mów że coś podpiszesz! Dopiero będzie szok!

 • tojamyszka

  Oceniono 7 razy 3

  Do Pań i Panów Policjantów , którzy za dzień służby w dniu 11 listopada mają otrzymać dodatkowe wynagrodzenie / patrz interia : 1000,00 zł/ .
  .To od Was Panowie i Panie policjanci zależy , czy społeczeństwo zacznie zmieniać zdanie na temat Waszego wizerunku.
  To od Was Panowie i Panie policjanci zależy czy społeczeństwo Was poprze i będzie solidaryzować się w Waszych żądaniach ekonomicznych Co prawda słusznych , bo Wasza praca jest wymagająca ,niebezpieczna . Już komuniści wymyślili , że macie prawo do emerytury po 15 latach służby . Niby to mały staż , ale to jest szczególna służba , nie taka jak lekarza , księdza czy nauczyciela . Wasza służba to walka o mój spokojny dom i o Wasze życie . Za 5 dni staniecie twarzą w twarz ze społeczeństwem . To od Was zależy czy staniecie po stronie anarchistów, ludzi z racami, hasłami anty polskimi, czy będziecie reagować od razu i skutecznie ich wyeliminujecie z demonstracji . Czy posłuchacie władzy, czy staniecie się obrońcami Polskości, patriotyzmu. Wiele razy można było na was polegać , ale na demonstracjach okrywaliście się sami hańbą. Macie stać na straży Polski, Polaków i prawa. Konstytucja daje prawo do demonstrowania . Ustawa która zabrania demonstracji jest niekonstytucyjna. Konstytucja zabrania antypolskości. Zatem manifestacje tak , ale antypolskość NIE . Czymże jest rasizm , propagowanie totalitaryzmu, hitleryzmu jak nie antypolskość. Na to nie możecie pozwolić. I to niezależnie od władzy która was prowadzi. Czasem lepiej odejść by wrócić w chwale niż być i zostać nikim . To od was zależy czy będziemy z Wami czy ...

 • ssc1

  Oceniono 5 razy 3

  Ale co jest do świętowania? To, że aktualnie panująca (samo)władza skapitulowała przed ONRem? Jakie ważne osoby ze Świata przyjada do Polski? Jaka faktycznie godna i z rozmachem uroczystość jest zaplanowana?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX