Czy 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy? Długi weekend i Święto Narodowe na ostatnią chwilę

Czy 12 listopada będzie Świętem Narodowym? Wciąż musimy czekać na ostateczną decyzję Sejmu.

Czy 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy, a jeśli tak, to dla kogo, tego wciąż nie wiemy. Ustawa o Święcie Narodowym czeka na procedowanie. Posłowie pochylą się nad nią zaledwie na kilka dni przed planowanym dniem wolnym.

12 listopada dniem wolnym od pracy? Skąd wziął się ten pomysł?

Przypomnijmy, że pomysł, by dzień 12 listopada był dniem wolnym, to pomysł posłów Prawa i Sprawiedliwości. Dodatkowy dzień wolny ma ich zdaniem pomóc w odpowiednim uczczeniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Święto Niepodległości, które obchodzimy rokrocznie w dniu 11 listopada wypada w tym roku w niedzielę, dlatego Polacy nie odczuliby, że święto narodowe to także dzień wolny od pracy. Pomysł posłów PiS zrodził się jednak za późno i dlatego wciąż nie wiadomo, jaki kształt będzie mieć ustawa o Święcie Narodowym.

Ustawa o Święcie Narodowym. Kto będzie pracował, a kto nie?

Przypomnijmy, że pierwsze czytanie projektu ustawy odbyło się 23 października. Za przyjęciem projektu głosowało 233 posłów, przeciw było 105, a wstrzymało się od głosu 77 posłów. Przeciwni byli przede wszystkim posłowie opozycji, w tym politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz partii Kukiz'15

Pierwotna wersja ustawy zakładała, że w dniu 12 listopada sklepy będą mogły być otwarte, co oznaczałoby, że ok. 2 miliony osób pracujące w handlu nie świętowałoby razem z pozostałymi rodakami. Temat ten stał się przyczyną sporu, a projekt ustawy trafił do Senatu, który chciał, aby Święto Narodowe 12 listopada było dniem wolnym także dla pracowników sklepów. Zmiany, które wprowadził Senat oznaczają, że Sejm musi po raz kolejny pochylić się nad projektem ustawy, a to, zgodnie z harmonogramem posiedzeń Sejmu, stanie się dopiero 7 listopada - na pięć dni przed planowanym dniem wolnym.

12 listopada dniem wolnym od pracy? Kto nie będzie miał wolnego?

Kto będzie pracował pomimo Święta Narodowego 12 listopada? Święta państwowe nie są dniem wolnym od pracy dla policjantów, lekarzy, kierowcy autobusów, pracowników hoteli oraz lotnisk, ale także dla osób, które pracują w systemie zmianowym. To, czy pracownicy sklepów i galerii handlowych będą mieli wolne, rozstrzygnie się prawdopodobnie do najbliższego piątku.

Kiedy zapadnie ostateczna decyzja w sprawie wolnego 12 listopada?

Wciąż nie doczekaliśmy się ostatecznej decyzji w sprawie wolnego 12 listopada, wciąż też nie wiadomo, które grupy pracowników będą miały tego dnia wolne, jeśli rzeczywiście Święto Narodowe 12 listopada będzie obowiązywało. Kiedy dowiemy się, czy rzeczywiście można już sobie zaplanować dodatkowy długi weekend? 7 listopada Sejm zaakceptuje senackie poprawki (tak wynika z zapowiedzi posłów PiS) i przegłosuje ostateczny kształt ustawy. Jest szansa, że jeszcze tego samego dnia ustawa trafi na biurko prezydenta. Andrzej Duda już zapowiedział posłom PiS, że ustawę podpisze niezwłocznie.

Więcej o: