Cywile z atrapami broni na wielkich ćwiczeniach. Pomysł Macierewicza martwi Amerykanów

Na rozpoczynających się niebawem największych tegorocznych ćwiczeniach polskiego wojska pojawią się cywile z organizacji proobronnych - pisze "Rzeczpospolita". Pomysł włączenia ich do manewrów pochodzi z czasów urzędowania w MON Antoniego Macierewicza i według gazety budzi obawy Amerykanów. Cywile mają ćwiczyć z atrapami broni.

Według "Rz" w rozpoczynających się siódmego listopada ćwiczeniach Anakonda-18 ma wziąć 450 osób z ponad 20 organizacji proobronnych. Mają oni trenować współdziałanie z regularnym wojskiem, którego ma być 12,5 tysiąca.

Szczegóły udziału cywili w wojskowych ćwiczeniach nie są znane, ponieważ nie opublikowano jeszcze decyzji, na mocy której w ogóle mogą znaleźć się na poligonach. Według nieoficjalnych informacji "Rz", członkowie organizacji proobronnych będą mieli "broń pozbawioną cech bojowych", czyli w praktyce realistyczne atrapy.

Członkowie organizacji proobronnych podczas ćwiczeń Anakonda-16Członkowie organizacji proobronnych podczas ćwiczeń Anakonda-16 MON

Promocja bez głębszego planu 

Udział cywili w wojskowych manewrach zapoczątkowano w 2016 roku z inicjatywy ówczesnego szefa MON – Antoniego Macierewicza. Był on zwolennikiem nie tylko budowy Wojsk Obrony Terytorialnej, ale też bliskiej współpracy z różnymi organizacjami proobronnymi. Ich członkowie wzięli udział w ćwiczeniach Anakonda-16.

Jak twierdzi "Rz", wywołało to zaniepokojenie Amerykanów, którzy regularnie uczestniczą w ćwiczeniach polskiego wojska. – W trakcie spotkania w Biurze ds. Proobronnych MON, przedstawiciele amerykańskiej armii wyrazili niepokój, w związku z udziałem w ćwiczeniach cywilów z formacji paramilitarnych – pisze "Rz". Amerykanie mieli mówić, że w rejonie ćwiczeń wojska USA nie mogą przebywać żadni cywile.

Pomimo tego członkowie organizacji paramilitarnych wzięli udział w ćwiczeniu, ale mieli zostać rozmieszczeni tak, aby nie być w pobliżu oddziałów USA. Ćwiczący cywile potem bardzo sobie chwalili inicjatywę MON, mówiąc, że dała im możliwość nabycia unikalnych doświadczeń.

Promowanie organizacji proobronnych było jednym z ważniejszych zadań MON w czasach Macierewicza. Był to szerszy element strategii budowania w społeczeństwie postaw patriotycznych. W tym duchu tworzono też WOT czy wspierano rozwój klas wojskowych. Nie wiadomo jednak jak wymiernie organizacje proobronne miałyby wesprzeć obronność kraju. Nie ma żadnych konkretnych planów wykorzystania ich w sytuacji kryzysu czy wojny. Ich członkowie, o ile mają stosowne przydziały, byliby po prostu powoływani pod broń jak wszyscy inni rezerwiści.

Dowództwo Operacyjne RSZ rozpoczęło ćwiczenie Anakonda-16

Więcej o: