Historyczny rekord temperatury w listopadzie pobity po dwóch dniach. "Upał" w Bieszczadach

26,2 stopnia Celsjusza było w poniedziałek na stacji pomiarowej Polana w Bieszczadach. To najwyższa temperatura zarejestrowana w listopadzie w historii Polski. Pobity został rekord sprzed zaledwie... dwóch dni.

Wyjątkowo ciepły początek listopada przyniósł rekord najwyższej zarejestrowanej w tym miesiącu temperatury na terenie Polski. Na stacji klimatologicznej w Polanie (kilkanaście kilometrów od granicy z Ukrainą) w sobotę zarejestrowano temperaturę 24,6 stopnia Celsjusza. Tym samym pobito rekord najwyższej temperatury w listopadzie z 1968 roku (23,5 stopnia) i przedwojenny rekord z 1926 roku (23,7 stopnia).

Na pobicie rekordu z 1968 roku trzeba było czekać 50 lat. Jednak nowy rekord został pobity zaledwie dwa dniu później. Na tej samej stacji w Bieszczadach o godz. 13 (12 czasu uniwersalnego) zarejestrowano temperaturę 25,7 stopnia - wynika z danych IMGW. Z kolei autor bloga o pogodzie i klimacie meteomodel.pl pisze, że po godz. 13 temperatura jeszcze wzrosła i rekord wynosi 26,2 stopnia Celsjusza. Podobnie wysoka była temperatura w okolicznych stacjach pomiarowych. Np. w Stuposianach, 15 km na południe, o godz. 13 było 24,4 stopnia.

Rekordową temperaturę prognozowały już modele pogody. Wg jednego z nich na 5 listopada nad Polską i naszymi wschodnimi sąsiadami prognozowano bardzo poważną anomalię pogodową - temperaturę wyższą od średniej o nawet 16 stopni Celsjusza (to prognoza dla wysokości 1500 m.n.p.m.). Przez najbliższy tydzień możemy spodziewać się temperatur wyższych od średniej. 

Meteomodel.pl zwraca uwagę. że rekord temperatury listopada pobito także na Słowacji, gdzie w poniedziałek zarejestrowano temperaturę 24,2 stopnia Celsjusza.

Więcej o: