Sędzia powołany przez Dudę odsunięty od orzekania. Jest zarządzenie Sądu Najwyższego

Prezes Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki zarządzeniem zdjął z wokandy sprawy, które miał rozpatrzeć Wojciech Sych. To sędzia powołany w październiku przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Stanisław Zabłocki, prezes Sądu Najwyższego, kierujący Izbą Karną wydał wczoraj zarządzenie, które zdejmuje z wokandy zaplanowane na listopad i grudzień sprawy. Chodzi konkretnie o postępowania, którymi miał zająć się sędzia Wojciech Sych. 

Sąd Najwyższy. Sędzia powołany przez Dudę odsunięty od orzekania

Sych został powołany do Izby Karnej 10 października przez Andrzeja Dudę. Oprócz niego prezydent powołał 26 innych sędziów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw publicznych oraz Izby Cywilnej. Powołanie nowych sędziów wynika z obwieszczenia prezydenta o wolnych stanowiskach, które opublikowano w czerwcu. Naczelny Sąd Administracyjny we wrześniu wstrzymał wykonanie uchwał KRS, które odnosiły się do powołania sędziów. Natomiast w październiku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zastosował środki tymczasowe i zawiesił stosowanie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, które dotyczą przechodzenia sędziów w stan spoczynku. TSUE uznał, że odesłani na emeryturę sędziowie wrócili do orzekania.

"Dbałość o jednolitość praktyki sądowej"

Jednocześnie NSA bada cały czas sprawę dwóch odwołań kandydatów do SN. Jednym z nich jest Piotr Gąciarek z Iustitii. Oko.press podaje, że sędzia chce przetestować procedurę naboru. Zabłocki w orzeczeniu informuje, że niewyznaczanie Sycha do składów orzekających w Izbie Karnych potrwa do wydania przez NSA orzeczeń w sprawie tych odwołań lub do "chwili rozstrzygnięcia przez NSA, SN lub TSUE orzekający w innej sprawie, takich samych wątpliwości jak te, które zostały zgłoszone w tych odwołaniach"

 "Zarządzenie niniejsze jest uzasadnione z uwagi na potrzebę dbałości o jednolitość praktyki sądowej oraz bezpieczeństwo procesowe stron" - czytamy na końcu rozporządzenia.

Więcej o:
Komentarze (33)
Sędzia powołany przez Dudę odsunięty od orzekania. Jest zarządzenie Sądu Najwyższego
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 33 razy 27

  Więcej szacunku proszę!
  Jest: "Sędzia powołany przez Dudę odsunięty od orzekania."

  powinno być: "Sędzia powołany przez Pana Prezydenta RP, wielokrotnego przestępcę konstytucyjnego Dr. praw Andrzeja Dudę odsunięty od orzekania."
  Trzymajmy się konsekwentnie faktów.

 • almagus

  Oceniono 25 razy 21

  Co wpełzło, nie wyprostuje do pionu!
  Decyzja jak najbardziej słuszna.
  Przecież chodzi o prawo i sprawiedliwość dla narodu, a nie dla sekty!

 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 21 razy 17

  Pisiarnia stacza sie coraz szybciej.
  Kibicujemy.
  Rodacy.

 • signum_t

  Oceniono 11 razy 9

  Nominat odsunięty. A nominujący? Jeszcze trochę...

 • chi-neng

  Oceniono 8 razy 6

  BRAWO!
  TAK TRZYMAĆ !
  CZEKAMY NA WIĘCEJ.

 • elenem

  Oceniono 8 razy 6

  Brawo :) tak trzymać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX