Protest służb mundurowych. MSWiA ma propozycje dla policjantów. Ich zdaniem są "żałosne"

Ministerstwo spraw wewnętrznych przedstawiło projekt porozumienia dla protestujących policjantów. Jest tam mowa m.in. o dodatkowych podwyżkach i płatnych nadgodzinach. Ale NSZZ Policjantów odrzucił go, twierdząc, że odniesiono się tylko do połowy ich postulatów.

Protest służb mundurowych trwa od lipca tego roku. Policjanci domagają się wyższych zarobków i reformy systemu emerytalnego.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło w sobotę projekt porozumienia z propozycjami dla funkcjonariuszy. To dodatkowe podwyżki (od 1 lipca 2019 r. przeciętnie o 253 zł na etat), płatne w 100 proc. nadgodziny, rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę oraz 30 dni pełnopłatnego L4 dla funkcjonariuszy z pierwszej linii.

Protest policjantów. Związkowcy odrzucają projekt porozumienia MSWiA

Ale Zarząd Główny NSZZ Policjantów odrzucił projekt porozumienia. Związkowcy zarzucają ministerstwu, że projekt odnosi się tylko do połowy ich postulatów, a zaproponowane podwyżki są niższe niż dla wojska. - Żołnierzom zagwarantowano 656 zł już od 1 stycznia 2019 r. - powiedział Fakt24.pl Sławomir Koniuszy z biura prasowego ZG NSZZ Policjantów.

Koniuszy dodał też, że w propozycji rządu brakuje gwarancji podwyżki w 2020 r, odmrożenia waloryzacji i zrównania statusu policjantów przyjętych do służby od 1999 r. Ponadto projekt ma zdaniem związkowców dzielić policjantów na liniowych i nieliniowych. Pełnopłatne L4 na 30 dni jest zapewnione tylko tym pierwszym, tymczasem "duża absencja chorobowa i  rosnąca liczba wakatów spowodowały, że ci rzekomo 'nieliniowi' kierowani są w tej chwili do służby patrolowej".

Joachim Brudziński z propozycją dla protestujących

Propozycję resortu komentują też sami policjanci. Fakt24.pl cytuje ich komentarze z mediów społecznościowych: "To kpina!", "Żałosne", "Śmiech przez łzy".

"Pan minister już dziś pokazał, co myśli o proteście. Ale mam nadzieję, że już wkrótce policjanci pokażą, co o nim myślą, i zostanie byłym ministrem" - napisał na Twitterze użytkownik przedstawiający się jako "apolityczny oficer policji".

Protest służb mundurowych. Coraz więcej policjantów na L4

Protest służb mundurowych rozszerza się. W niektórych polskich miastach nie było w ostatnim tygodniu żadnego patrolu. W związku z protestem na zwolnieniach lekarskich w samym woj. łódzkim jest co czwarty mundurowy. Policjanci często też rezygnują z wystawiania mandatów na rzecz pouczeń.

We wtorek 6 listopada Brudziński odwiedzi Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi, gdzie odbędzie się odprawa z komendantami Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej.

Winnicki: Zapraszamy wszystkich, którzy podpisują się pod ideą Marszu

Więcej o:
Komentarze (109)
Protest służb mundurowych. MSWiA ma propozycje dla policjantów. Ich zdaniem są "żałosne"
Zaloguj się
 • szabepio

  Oceniono 32 razy 26

  O a nasz złodziej pociągowy negocjuje z policją.
  Ku****a jakich to czasów dożyliśmy!

 • jego-wysokosc

  Oceniono 26 razy 22

  Feldmarszałek Kaczyński postanowił zrobić sobie joja z mundurowych.

 • rymanx

  Oceniono 30 razy 20

  Zamiast fundować faszystom imprezę za 230 mlinionów złotych 11 listopada może lepiej byłoby polepszyć warunki pracy i płacy policjantom?

 • naboru_watanabe

  Oceniono 25 razy 19

  No cóż Jojo - skoro zechciałeś skulsonić policję, no to skulsoniona policja jak każda qoor.va wystawia ci właśnie rachunek za usługi. Zdziwiony?

 • Ha Kade

  Oceniono 22 razy 18

  Jak może być dobrze, skoro ministrem spraw wewnętrznych jest skazany prawomocnym wyrokiem za rozboje przestępca?

 • kierowca333

  Oceniono 22 razy 18

  W większości jednostek nie ma Policjantów. Zostali tylko Komendancie i Naczelnicy. Trzeba jasno powiedzieć PiS naraża życie Polaków.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 21 razy 17

  Jojo sobie jaja robi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX