Odra na Mazowszu. Liczba chorych rośnie. 18. przypadek podejrzenia zakażenia

Odra w Warszawie. Od kilku dni kolejne przypadki zachorowania wykrywane są na Mazowszu. Choroba dotarła już do Warszawy. W poniedziałek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała o kolejnym, już 18. przypadku podejrzenia zakażenia.

Odra w województwie mazowieckim nadal się rozprzestrzenia. Kolejny przypadek podejrzenia zachorowania wykryto w Pruszkowie - miejscowości, gdzie choroba zaczęła się rozprzestrzeniać. 

Odra w Warszawie. Kolejny przypadek

To już 18. zgłoszenie zachorowania na tę chorobę zakaźną na terenie Mazowsza - 17. w powiecie pruszkowskim i jedno w powiecie warszawskim - czytamy w komunikacie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.

Chodzi o pięcioletniego chłopca, który nie ma potwierdzonego szczepienia. Dziecko przebywało w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie na ul. Wolskiej. W niedzielę zostało wypisane do domu, bo jego stan był dobry. WSSE informuje, że pięciolatek jest uczniem Przedszkola w Nadarzynie, gdzie już wcześniej odnotowano jeden przypadek odry.

Jak informują specjaliści w powiecie pruszkowskim do tej pory wykryto 17 przypadków odry. Dochodzenie epidemiologiczne wykazało również, że 12 z tych osób jest już zdrowe. Trzy nadal mają objawy, a dwie nadal przebywają w szpitalu.

W komunikacje zapewniono, że pracownicy Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie i Warszawie pracują teraz nad opanowaniem i wygaszaniem ognisk odry.

Zobacz także:  Odra w Warszawie. Rodzice nie chcą w szkołach nieszczepionych dzieci. "Czas skończyć z ciemnogrodem"

Odra. Czy można się zaszczepić?

Trwają też działania związane z prowadzeniem szczepień ochronnych osób które miały kontakt z chorymi. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie przekazała szczepionki, dzięki którym zaszczepiono w sumie 28 osób w Warszawie. Kolejne osoby zaszczepiono w Pruszkowie i w Piasecznie.

Profilaktyczne szczepienia, które mają służyć zahamowaniu rozprzestrzeniania się odry na Mazowszu, prowadzone są w wyznaczonych punktach: w przychodni w Pruszkowie, w Szpitalu Św. Anny w Piasecznie w gabinecie zabiegowym, w przychodni WUM w Warszawie.

Wzrasta zapotrzebowanie na szczepienia ochronne związane z wystąpieniem zachorowań na odrę. Zgłaszają się rodzice dzieci, które przebywały na SOR w szpitalu w kontakcie z chorym na odrę dzieckiem. Szczepienia są realizowane w poniedziałek do godziny 20.

128 chorych na odrę w 2018 roku

W Polsce w okresie od 1 stycznia do 15 października 2018 r. zarejestrowano 128 przypadków zachorowań na odrę - poinformował w sobotę w komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny. W analogicznym okresie w roku 2017 zgłoszono o 70 przypadków mniej zachorowań na tę chorobę.

Zachorowania na odrę w Polsce są związane przede wszystkim z zawlekaniem choroby z zagranicy, lub zakażeniem osób, które nie są zaszczepione przeciwko odrze, przez osoby nie będące narodowości polskiej - czytamy w komunikacie. Przyczyną zgonów są zwykle powikłania po odrze, które występują najczęściej u dzieci poniżej 5. roku życia oraz u dorosłych w wieku powyżej 20. roku życia.

Główny Inspektor Sanitarny zaapelował o zaszczepienie dzieci, które nie były dotychczas zaszczepione, przeciwko odrze, śwince i różyczce. Na odrę może zachorować każda osoba, która nie była zaszczepiona przeciw tej chorobie, bądź wcześniej jej nie przeszła. Stosowana w Polsce szczepionka jest skuteczna i bezpieczna - zaznacza w komunikacie GIS oraz podkreśla, że niepokojący jest fakt wzrostu liczby osób odmawiających szczepień dzieci.

Więcej o:
Komentarze (158)
Odra na Mazowszu. Liczba chorych rośnie. 18. przypadek podejrzenia zakażenia
Zaloguj się
 • bazbaz73

  Oceniono 27 razy 23

  Antyszczepionkowcy piszą do Trybunału Konstytucyjnego o ochronę ich praw. Wszak w Hymnie jest wers: "Przejdziem odrę - będziem Polakami!". Nie można zatem być Polakiem nie chorując na odrę! Precz ze szczepionkami. Powinny być zakazane!

 • krisp_2007

  Oceniono 23 razy 17

  Drodzy antyszczepionkowcy, nie bójcie się ! To kłamstwo medialne !! Odra jest we Wrocławiu. W Warszawie jest Wisła. Głowa do góry I nie szczepcie się dalej.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 15 razy 13

  - Do naszego przedszkola przyjmujemy tylko dzieci szczepione.
  - A te nieszczepione?
  - Grzebiemy je w ogrodku.

 • pan_paradoks

  Oceniono 21 razy 13

  APEL DO WSZYSTKICH ANTYSZCZEPIONKOWCÓW!!!
  Pokażcie, że to brednie i bzdury i to jest spisek a nie odra !!! Wszyscy tłumnie ruszcie do Piaseczna, wycałujcie te dzieci chore i udowodnijcie, że to wielka ściema z tą odrą !!!

 • justas32

  Oceniono 16 razy 12

  Odra pochodzi z Ukrainy - narodowcy w ekstazie ...

 • remo29

  Oceniono 18 razy 12

  Za chwilę wyjdzie jakiś mądrala po Internetowej Akademii Medycznej im. Zięby i powie, że 18 zachorowań na 40 mln ludzi to małe miki, do wyleczenia w trzy dni lewoskrętną witaminą C i maścią ze smalcu roślinnego.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 14 razy 10

  Pro-epidecmicy i tak wiedza, ze to w chetrailsach rozpylaja.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 13 razy 9

  Spokojnie, to tylko antyszczepionkowcy obchadza swieto zmarlych.

  A moze moznaby ich bylo na jakas wyspe zeslac?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX