Kto będzie pracował 12 listopada? Czy sklepy będą otwarte? Zamieszanie wokół Święta Narodowego

Czy 12 listopada będzie dniem wolnym od handlu? Zamieszanie wokół ustawy o Święcie Narodowym trwa nadal.

12 listopada sklepy będą mogły być otwarte - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Mowa o procedowanej w Sejmie ustawie o ustanowieniu 12 listopada Świętem Narodowym z okazji obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości. Okazuje się, że pomysłodawcy projektu przeoczyli lukę prawną.

Ustawa o Święcie Narodowym wprowadza chaos. Czy 12 listopada sklepy będą czynne?

Zamieszanie wokół ustawy o 12 listopada trwa w najlepsze. Z początkowej wersji ustawy wynikało, że 12 listopada nie będzie dniem wolnym dla osób pracujących w handlu. Senat chciał jednak, żeby Święto Narodowe było świętem także dla pracowników sklepów i domów handlowych. Jak skończy się ta historia wciąż nie wiadomo. Najbliższe posiedzenie Sejmu, na którym ustawa o Święcie Narodowym 12 listopada otrzyma ostateczny kształt, zwołano na 7-9 listopada.

Okazuje się jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą posłowie, 12 listopada sklepy zapewne będą otwarte:

Jeśli posłowie odrzucą poprawki Senatu (...), 12 listopada będzie normalnym dniem pracy dla 2 mln zatrudnionych w handlu. Jeżeli przyjmą poprawkę Senatu, która miała na celu objęcie wolnym także tych pracowników, większość sklepów nadal będzie mogła być otwarta. Wszystko przez lukę w nowych przepisach

- czytamy w "Rzeczpospolitej".

Czy 12 listopada sklepy będą mogły być otwarte? Komentarz prawnika

Mateusz Rzemek, dziennikarz "Rzeczpospolitej", poprosił o komentarz prawnika z kancelarii Sobczyk&Współpracownicy. Według Roberta Jezierskiego sklepy będą mogły być otwarte bez względu na to, czy Sejm przyjmie poprawkę Senatu, czy też nie. Wszystko ze względu na lukę prawną.

Zdaniem prawnika, 12 listopada będą obowiązywać ogólne przepisy kodeksu pracy, a nie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele, ponieważ w tej drugiej dzień 12 listopada nie został w ogóle wymieniony. Kodeks pracy z kolei pozwala na pracę w święta wszędzie tam, gdzie obowiązuje system zmianowy, a więc niemal we wszystkich sklepach.

Więcej o:
Komentarze (55)
Kto będzie pracował 12 listopada? Czy sklepy będą otwarte?
Zaloguj się
 • farsizm

  Oceniono 33 razy 31

  "Najbliższe posiedzenie Sejmu, na którym ustawa o Święcie Narodowym 12 listopada otrzyma ostateczny kształt, zwołano na 7-9 listopada."

  Ogólnie, to jest tak, że będą teraz kilka dni, za ciężką kasę obradować po to, aby ustalić, jak za jeszcze większą kasę umożliwić wyspanie się do południa łysym pałom, które będą w niedzielę do późnej nocy demolować Warszawę.

 • antekpociecha

  Oceniono 27 razy 27

  Jak w filmie "Sexmisja" "Tu jej ekscelencja, jutro jest dzień wolny. Ogłaszam święto narodowe

 • justas32

  Oceniono 27 razy 25

  Żona ma umówionych 5 pacjentów, a nie wie czy tego dnia idzie do pracy. Na wizytę czeka się u niej pół roku. Ten bałagan to właśnie rządy PiS ...

 • miszka_szyfman

  Oceniono 18 razy 16

  Niecierpliwie czekam na niedzielny przemarsz kiboli wyklętych.

 • remo29

  Oceniono 17 razy 15

  Spokojnie, trzynastego się dowiemy, że wczoraj mieliśmy wolne. Damy radę ;)

 • bogucjusz

  Oceniono 18 razy 14

  W każdym cywilizowanym kraju 100-lecie Niepodległości to by było spektakularne widowisko. U nas - spektakularna klapa. Zajumane 250 mln - nie wiadomo na co. Marsz Niepodległości oddany faszolom, prezio i genseki rządowe chowają głowy w piasek. Ustawa o 12 listopada pisana na kolanie, jeden wielki burdel, nikt nic nie wie. Tak jak całe rządy PiS - jeden wielki burdel.

 • dik2002x

  Oceniono 13 razy 11

  Ta ich bylejakość jest porażająca. Jeśli polegli na tak prostej sprawie , to łatwo sobie wyobrazić jak wyglądała organizacja wylotu do Smoleńska. Zarozumiałość, ignorancja i bylejakość. Chaos i łzy

 • norek.pl

  Oceniono 11 razy 11

  przedszkole

  pyta mały raz Adrianek
  cóż to świeci za kaganek
  gdyby troszkę był kumaty
  to by wiedział że oświaty ...

  raz pieniążki Becia mała
  innym dzieciom zajumała
  nim oddała przez dzień cały
  wyła że się należały ...

  mały Jaruś ruga Rózię
  zamknij tę zdradziecką buzię
  i nie donoś że my z Rysiem
  znowu posikaliśmy się ...

  na tablicy pani miła
  dziś karteczkę wywiesiła
  że przedszkole w te dni święte
  będzie czynne lub zamknięte ...

 • kzlis

  Oceniono 12 razy 10

  dlaczego wszyscy roztkliwiają się nad handlem a mają gdzieś służbę zdrowia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX