Witold Waszczykowski przed wizytą Angeli Merkel: Czy Berlin dalej będzie osłabiał polski rząd?

W dniu wizyty kanclerz Niemiec w Polsce Witold Waszczykowski skomentował nasze relacje z zachodnim sąsiadem. Zachowanie Angeli Merkel ws. przedłużenia mandatu Donalda Tuska w RE nazwał "skrajnie lekceważącym i antypolskim działaniem".

Większość niemieckich ministrów, z Angelą Merkel na czele, jest dziś w Warszawie na konsultacjach międzyrządowych ze swoimi polskimi odpowiednikami. Spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim i innymi członkami rządu są zaplanowane w Belwederze i Kancelarii Premiera. Rozmowy mają dotyczyć m.in. gospodarki, polityki europejskiej i bezpieczeństwa. 

Przed wizytą "Dziennik Gazeta Prawna" opublikował artykuł byłego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego z jego spojrzeniem na relacje polsko-niemieckie. 

Były minister pyta:

"Czy Berlin będzie kontynuował kurs na przeczekanie i osłabienie polskiego rządu, czy zaakceptuje rzeczywistość i przystąpi do partnerskiej współpracy w rozwiązywaniu problemów bilateralnych, regionalnych, europejskich?"

- czytamy.

"Berlinowi marzy się, by w naszych relacjach było tak, jak było"

Waszczykowski opisuje - jego zdaniem - negatywne działania Niemiec wobec Polski w czasie rządów PiS. Wymienia m.in. "bezprecedensowy atak niemieckich mediów", który ma "nie być efektem ich wolności"; "negatywne komentarze i groźby niemieckich polityków" czy "skrajnie lekceważące, antypolskie działanie Angeli Merkel w sprawie przedłużenia mandatu Donalda Tuska  w Radzie Europejskiej".

"Berlinowi marzy się, by w naszych relacjach było tak, jak było" - czytamy w artykule byłego ministra. "Nie ma zgody na wasalizację wobec Berlina" - dodaje.  

Jego zdaniem rząd Merkel powinien "zaakceptować rzeczywistość" i zająć się rozwiązaniem problemów. Wśród nich były szef dyplomacji widzi m.in. reformę Unii Europejskiej, bezpieczeństwo regionalne, sposób podejmowania decyzji w UE i sprawa Nord Stream 2, który Waszczykowski nazywa "gazociągiem z piekła rodem".

Więcej o:
Komentarze (258)
Witold Waszczykowski przed wizytą Angeli Merkel: Czy Berlin dalej będzie osłabiał polski rząd?
Zaloguj się
 • kukunapniu

  Oceniono 62 razy 52

  "Zachowanie Angeli Merkel ws. przedłużenia mandatu Donalda Tuska w RE"

  27:1 Panie Waszczykowski, 27:1
  nawet Orban się na was PIS....dzielców wypiął

 • niiika4

  Oceniono 50 razy 42

  Skąd oni biorą tak "wybitnych" dyploma….Bartoszewski to był jednak mądry i przewidujący człowiek.

 • jakub13579

  Oceniono 40 razy 40

  Berlin nie musi osłabiać polskiego rządu. (Rozumiem, że autorowi chodzi tu o rząd pisu) Ani też tego nie robi. Zupełnie wystarcza, to co pisi rząd sam robi dla swojej słabości. Przyznac należy, że czyni to wydajnie i skutecznie.

 • smarekdarek

  Oceniono 47 razy 37

  Witek, skompromitowałeś się sam, jak cała dobra zmiana. Wracaj do kiszenia kapusty, bo może to potrafisz.
  miloszisdeadrecords.bandcamp.com/track/san-escobar

 • algreg

  Oceniono 31 razy 31

  Oho ,ho !!!! San Escobar wydalił z grubego odwłoka pisk duplomaty

 • state77

  Oceniono 30 razy 26

  Nie Wituś, to Moskwa będzie dalej wzmacniać waszą pissowską partię.

 • maxim38

  Oceniono 29 razy 25

  Znowu PIS wyciągnął jakiegoś zapomnianego idiotę spod dywanu,żeby powodować wk.rw.Kiedy kolej na Maciara? Dawno go nie było w kabarecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX