Donald Tusk w Polsce 11 listopada? Jaśkowiak zaprasza "przyszłego prezydenta Polski"

W setną rocznicę odzyskania niepodległości - wbrew zapowiedziom - nie odbędzie się w Warszawie ponadpolityczny marsz. Alternatywne obchody organizuje prezydent Poznania. Pojawi się tam Bronisław Komorowski, a teraz zaproszenie otrzymał Donald Tusk. Dzień wcześniej będzie on w Łodzi.

Na dwa tygodnie przed 11 listopadasetną rocznicą odzyskania niepodległości wokół głównych obchodów panuje zamieszanie. Jeszcze do niedawna mówiło się o "marszu niepodległości" ponad politycznymi podziałami.

Prezydent Andrzej Duda nawet zapraszał na taki marsz, jednak ten... nie odbędzie się. Pałac Prezydencki starał się dogadać z nacjonalistycznymi środowiskami, które co roku organizują skrajnie prawicowy "Marsz Niepodległości" w Warszawie. Nie znaleziono jednak porozumienia. Polityków PiS na marszu nie będzie, a prezydent weźmie udział w oficjalnych uroczystościach. 

Tusk na 11 listopada w Poznaniu?

Alternatywny sposób obchodzenia Święta Niepodległości proponuje prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Podkreśla, że w tym mieście jest on wyjątkowy. Zbiega się z dniem Św. Marcina, patrona jednej z głównych ulic miasta. Uroczystości mają rodzinny, piknikowy charakter - jest kolorowa parada, targowisko, koncerty. Ponadto - jak podkreśla prezydent - przesłaniem tradycji św. Marcina jest dobroczynność i dzielenie się z innymi. 

Jaśkowiak zaprosił na 100-lecie odzyskania niepodległości byłych prezydentów. Na razie swoją obecność zapowiedział Bronisław Komorowski. "Tymczasem poznaniacy wyszli z kolejną inicjatywą i zachęcili mnie, by oprócz byłych prezydentów RP - zaprosić też przyszłego. Nie wahałem się ani chwili!" - napisał w środę prezydent Poznania i pokazał zaproszenie dla przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Donald Tusk pojawi się w Łodzi na Igrzyskach Wolności

Były premier na razie nie odniósł się do zaproszenia od Jaśkowiaka. Wiadomo jednak, że w tym czasie będzie w Polsce. Dzień wcześniej weźmie udział w łódzkich obchodach Święta Niepodległości. 

Od 9 do 11 listopada w tym mieście odbywają się Igrzyska Wolności - związane ze Świętem Niepodległości "spotkania ludzi kultury, biznesu i życia publicznego". Tematem tegorocznej edycji będzie "Bitwa o Historię".

"Trudno sobie wyobrazić większą tragedię niż rocznicę Polski Niepodległej, której symbolem staje się rasista w kominiarce. Dlatego chcemy podjąć rękawicę w walce o pamięć. Możemy odzyskać historię dla Polski obywatelskiej, Polski odważnej" - czytamy na stronie wydarzenia. 10 listopada Tusk wygłosi tam wykład pt. "11 Listopada 2018. Polska i Europa. Dwie rocznice, dwie lekcje".

Tusk już jakiś czas temu zabrał głos ws. obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. - Nie wyobrażam sobie - i to jest apel nie tylko do polskiej władzy, ale do wszystkich - żeby rocznicę 11 listopada obchodzić w atmosferze tak brutalnego podziału - powiedział na początku października w Krakowie.

Przewodniczący Rady Europejskiej sugerował, by liderzy partii politycznych 11 listopada mogli "razem zamanifestować nie udawaną przyjaźń, ale że są tego konkretnego dnia myśleć o perspektywie 100 lat, o perspektywie pojednania". - To może byłby lepszy obraz dla Polaków niż najbardziej spektakularne festiwale i fajerwerki - stwierdził. 

Więcej o:
Komentarze (178)
Tusk będzie w Polsce 11 listopada? Jaśkowiak zaprasza do Poznania
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 38 razy 16

  Poznań ostoją wolności.
  Bo z imprezy narodowcow w Warszawie to nawet pisiarnia ucieka. Znaleźli wymowkę. Będą się modlić w tym czasie albo składać kwiaty.

 • pysio62

  Oceniono 31 razy 15

  Bardzo sluszna i pozyteczna inicjatywa Jaskowiaka. Po wygranych przez opozycje demokratyczna wyboracgh parlamentarnych, Tusk wygra wybory prezydenckie i zostanie Prezydentem Polski. To jest jak najbardziej realne, potrzebna jest jednak ciezka idaca praca i daleko idaca wspolpraca.

 • ochujek

  Oceniono 40 razy 14

  Faszysta w kominiarce symbolem niepodległości Polski? Do czego to PiS doprowadziło.

 • chi-neng

  Oceniono 20 razy 12

  "Nie wyobrażam sobie - i to jest apel nie tylko do polskiej władzy, ale do wszystkich - żeby rocznicę 11 listopada obchodzić w atmosferze tak brutalnego podziału"
  -----
  I wszystko zostało powiedziane!

  Miałeś, chamie, złoty róg,
  miałeś, chamie, czapkę z piór:
  czapkę wicher niesie,
  róg huka po lesie,
  ostał ci się ino sznur,
  ostał ci się ino sznur.

  Stanisław Wyspiański

 • 99dolares

  Oceniono 21 razy 11

  Chciałem coś napisać, ale udział trolli i Weroniki w tej dyskusji czyni ją bezsensowną.

 • mona_3

  Oceniono 14 razy 10

  na forum agresywnie występuje troll albo fanatyk @tematdnia
  Obraża, kłamie i bełkocze. Zróbcie coś!

 • swietyszczur

  Oceniono 16 razy 10

  Trzeba tworzyc alternatywne panstwo polskie w stosunku do PiSowskiego . Brawo.

 • yosemitesam

  Oceniono 16 razy 10

  Tusk bardziej przydałby się Polsce już za rok, jako lider bloku opozycyjnego. Wybory prezydenckie są za 2 lata, ale prezydent to w naszej sytuacji fucha 'drugorzędna'. Wystarczyłoby wystawić przeciwko Dudzie (chyba że Napoleon ma inny koncept co do kandydata PiS) kogoś pro-europejskiego, ze znajomością języków obcych i nienaganną prezencją - jak choćby Trzaskowski. A Tusk powinien kierować rządem, bo będzie sporo do sprzątania po tym 4-letnim syfie. I musi to ogarnąć ktoś z głową.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX