Wszystkich Świętych. Utrudnienia na drogach i zmiany w komunikacji w całej Polsce [17 MIAST]

Uroczystości Wszystkich Świętych. Objazdy, zamknięte ulice, wypełnione po brzegi parkingi - jak co roku we Wszystkich Świętych na wielu polskich drogach przejazd będzie utrudniony. Pamiętajmy o bezpieczeństwie, a także o alternatywnych możliwościach dojazdu do cmentarzy.

Jadąc na cmentarz we Wszystkich Świętych lub w Zaduszki, musimy liczyć się z tym, że organizacja ruchu samochodowego w okolicach nekropolii zostanie czasowo zmieniona. Niektóre ulice zostaną wyłączone z ruchu samochodowego i będą stanowić miejsce sprzedaży kwiatów oraz zniczy, inne z kolei staną się ulicami jednokierunkowymi.

Wszystkich Świętych i Zaduszki. Zamiast samochodu wybierzmy autobus lub tramwaj

Jeżeli nie musimy jechać samochodem, rozważmy podróż komunikacją publiczną. W wielu miastach, np. w miastach tworzących Górnośląski Okręg Przemysłowy (a więc m.in. w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach czy w Siemianowicach Śląskich) w dniu 1 listopada komunikacja miejska będzie darmowa.

Przejazd wybranymi liniami, kursującymi w stronę cmentarzy, będzie darmowy także w Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim czy Zielonej Górze. Pamiętajmy o tym, że miejskie przedsiębiorstwa komunikacji uruchomią dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe, a także zwiększą częstotliwość, z jaką kursować będzie komunikacja miejska, zwłaszcza 1 listopada.

Wszystkich świętych. Utrudnienia na drogach i dojazd na cmentarze. Jak 1 listopada będą kursować autobusy w twoim mieście?

Obchody Wszystkich Świętych. Policja pomoże w kierowaniu ruchem przy cmentarzach

Jak co roku przy okazji obchodów dnia Wszystkich Świętych policja organizuje akcję "Znicz". W tym roku akcja "Znicz" zaczęła się 31 października i potrwa do 4 listopada. W czasie trwania akcji "Znicz" policja zapewnia wzmożenie patroli drogówki na drogach wylotowych i trasach koło cmentarzy, częstsze kontrole trzeźwości kierowców oraz kierowanie ruchem w okolicach cmentarzy. W akcji "Znicz" pomagają policjantom m.in. strażnicy miejscy oraz funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej.

Okazuje się, że policjantów w akcji "Znicz" wesprą również duchowni. W wielu sytuacjach mogą przypomnieć, że nieprzestrzeganie przepisów, w tym przekraczanie prędkości czy jazda po spożyciu alkoholu, są zagrożeniem dla życia i zdrowia innych ludzi, a więc są niemoralne. 

Wszystkich Świętych. Apel policji o ostrożność

Niestety, okres Wszystkich Świętych wiąże się zazwyczaj z fatalnymi statystykami. W zeszłym roku w ciągu siedmiu dni zginęły 53 osoby, a 719 zostało rannych, z kolei w roku 2016 zginęło 49 osób, a ranne zostały 654 osoby. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku, policja apeluje o ostrożność za kierownicą.

Pamiętajmy o tym, aby w czasie zbliżających się świąt Wszystkich Świętych zwracać szczególną uwagę na pionowe i poziome znaki drogowe, ale przede wszystkim na polecenia policjantów, którzy w najbliższe dni będą kierować ruchem w okolicach cmentarzy. O tym, w jaki sposób "czytać" polecenia funkcjonariuszy, dowiesz się z materiału wideo na końcu artykułu. 

Jak się zachować, gdy policjant kieruje ruchem? Mamy poradnik

Więcej o: