Kto ma wolne 12 listopada 2018? Sprawa nie jest taka prosta, wolny poniedziałek nie dla wszystkich

W poniedziałek 12 listopada 2018 r. do pracy będą musieli przyjść m.in. lekarze i pielęgniarki pracujący na SOR, ochroniarze czy pracownicy służb mundurowych. Ale nie dostaniemy się do urzędu, wolne będą mieli też uczniowie szkół. Będzie też obowiązywał zakaz handlu - sklepy, w których nie obsłuży nas właściciel, będą tego dnia zamknięte.

Senat w piątek przegłosował projekt ustawy "o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej" - ogłaszającą dzień 12 listopada 2018 (poniedziałek) dniem wolnym od pracy. Teraz ustawę, jak zapowiedział jego rzecznik, podpisze Andrzej Duda.

Poprawki wprowadzone przez Senat sprawią, że 12 listopada będzie obowiązywał zakaz handlu - nie będą działać sklepy, galerie i centra handlowe. Czy na pewno? Wątpliwości ma ekonomista Rafał Mundry.

"Ustawa o zakazie handlu w niedzielę i święta definiuje święto jako to wymienione w ustawie o dniach wolnych z 1951. A tam 12 listopada nie ma. To samo Kodeks Pracy. Innych świąt nie przewiduje" - napisał na Twitterze.

Wolne 12 listopada. Nie dla wszystkich

Kto jeszcze popracuje 12 listopada? Nad tą palącą kwestią pochylił się Next.gazeta.pl.

Nie będą wolnego mieć także pracownicy służby zdrowia. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, wszystkie świadczenia "mają w dniu 12 listopada 2018 r. obywać się według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia wynikającej z listy oczekujących lub kontynuacji leczenia u danego świadczeniodawcy".

Ale w poniedziałek 12 listopada nie dostaniemy się do przychodni ani do apteki (poza dyżurnymi). Także lekarze rodzinni i specjaliści będą mieli wolne.

Kto jeszcze będzie musiał przyjść do pracy 12 listopada 2018 r.?

Pracować 12 listopada 2018 r. będą musieli: ochroniarze, lekarze, ratownicy i pielęgniarki (pracujący np. na oddziałach SOR), służby mundurowe (np. policja), służby ratownicze (np. straż pożarna), pracownicy zatrudnieni w ruchu ciągłym i na pracę zmianową (np. hutnicy), pracownicy transportu, komunikacji, logistyki (np. kierowcy autobusów, maszyniści)

Nieczynne będą urzędy, sądy, szkoły i przedszkola, biura i prywatne zakłady pracy.

Zakaz handlu 12 listopada. Otwarte tylko sklepy, gdzie obsłuży właściciel

12 listopada sklep będzie mógł być otwarty, jeśli za ladą stanie jego właściciel - tu nie ma wątpliwości, niezależnie od tego jak interpretować przepisy uchwalone przez Senat.

Pracować będą mogły bez przeszkód także: lokale gastronomiczne (bary, restauracje), hotele, zakłady opieki zdrowotnej, kina, teatry, domy kultury oraz "inne zakłady prowadzące działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku".

Więcej o: