Kto ma wolne 12 listopada 2018? Sprawa nie jest taka prosta, wolny poniedziałek nie dla wszystkich

W poniedziałek 12 listopada 2018 r. do pracy będą musieli przyjść m.in. lekarze i pielęgniarki pracujący na SOR, ochroniarze czy pracownicy służb mundurowych. Ale nie dostaniemy się do urzędu, wolne będą mieli też uczniowie szkół. Będzie też obowiązywał zakaz handlu - sklepy, w których nie obsłuży nas właściciel, będą tego dnia zamknięte.

Senat w piątek przegłosował projekt ustawy "o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej" - ogłaszającą dzień 12 listopada 2018 (poniedziałek) dniem wolnym od pracy. Teraz ustawę, jak zapowiedział jego rzecznik, podpisze Andrzej Duda.

Poprawki wprowadzone przez Senat sprawią, że 12 listopada będzie obowiązywał zakaz handlu - nie będą działać sklepy, galerie i centra handlowe. Czy na pewno? Wątpliwości ma ekonomista Rafał Mundry.

"Ustawa o zakazie handlu w niedzielę i święta definiuje święto jako to wymienione w ustawie o dniach wolnych z 1951. A tam 12 listopada nie ma. To samo Kodeks Pracy. Innych świąt nie przewiduje" - napisał na Twitterze.

Wolne 12 listopada. Nie dla wszystkich

Kto jeszcze popracuje 12 listopada? Nad tą palącą kwestią pochylił się Next.gazeta.pl.

Nie będą wolnego mieć także pracownicy służby zdrowia. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, wszystkie świadczenia "mają w dniu 12 listopada 2018 r. obywać się według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia wynikającej z listy oczekujących lub kontynuacji leczenia u danego świadczeniodawcy".

Ale w poniedziałek 12 listopada nie dostaniemy się do przychodni ani do apteki (poza dyżurnymi). Także lekarze rodzinni i specjaliści będą mieli wolne.

Kto jeszcze będzie musiał przyjść do pracy 12 listopada 2018 r.?

Pracować 12 listopada 2018 r. będą musieli: ochroniarze, lekarze, ratownicy i pielęgniarki (pracujący np. na oddziałach SOR), służby mundurowe (np. policja), służby ratownicze (np. straż pożarna), pracownicy zatrudnieni w ruchu ciągłym i na pracę zmianową (np. hutnicy), pracownicy transportu, komunikacji, logistyki (np. kierowcy autobusów, maszyniści)

Nieczynne będą urzędy, sądy, szkoły i przedszkola, biura i prywatne zakłady pracy.

Zakaz handlu 12 listopada. Otwarte tylko sklepy, gdzie obsłuży właściciel

12 listopada sklep będzie mógł być otwarty, jeśli za ladą stanie jego właściciel - tu nie ma wątpliwości, niezależnie od tego jak interpretować przepisy uchwalone przez Senat.

Pracować będą mogły bez przeszkód także: lokale gastronomiczne (bary, restauracje), hotele, zakłady opieki zdrowotnej, kina, teatry, domy kultury oraz "inne zakłady prowadzące działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku".

Więcej o:
Komentarze (92)
Kto ma wolne 12 listopada 2018? Sprawa nie jest taka prosta, wolny poniedziałek nie dla wszystkich
Zaloguj się
 • tom_aszek

  Oceniono 29 razy 27

  "Jak podało Ministerstwo Zdrowia, wszystkie świadczenia "mają w dniu 12 listopada 2018 r. obywać się według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia wynikającej z listy oczekujących lub kontynuacji leczenia u danego świadczeniodawcy".
  Ale w poniedziałek 12 listopada nie dostaniemy się do przychodni ani do apteki (poza dyżurnymi). Także lekarze rodzinni i specjaliści będą mieli wolne."

  Przecież jedno przeczy drugiemu! Jak pacjenci mają otrzymać świadczenie w postaci wizyty u specjalisty w przychodni, skoro przychodnie mają być zamknięte?

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 28 razy 26

  "w poniedziałek 12 listopada nie dostaniemy się do przychodni"
  Z całego serca współczuję ludziom, którzy pół roku czekali na wizytę u endokrynologa, a dzisiaj zadzwoniła pani z przychodni, że wizyta będzie za kolejne 4 miesiące :( Taka sytuacja. #DobraZmiana

 • wolak007

  Oceniono 25 razy 25

  Dnia 13 grudnia wszyscy Polacy, mali i duzi, powinni mieć wolne, żeby wzorem BOHATERA TYSIĄCLECIA, mogli spać do południa, czasu środkowoeuropejskiego!...

 • baska_w5

  Oceniono 24 razy 22

  Przecieeż ta ustawa musi jeszcze wrócić do Sejmu w związku z poprawkami wniesionymi przez Senat. Mogą jeszcze coś w niej zmienić i wróci znów do Senatu. Taka zabawa może potrwać do 10-tego albo i dłużej. Pomysł dnia wolnego od pracy 12.11. uważam za kretyński i wysoce szkodliwy tak dla gospodarki jak i społeczeństwa. Tego typu "udogodnień" nie wprowadza się w tak krótkim terminie.

 • d_ost

  Oceniono 18 razy 16

  To jest dopiero państwo z tektury, ch..., ...upa i kamieni kupa. Amatorszczyzną śmierdzi na kilometr. Ale powstaliśmy z kolan, nie ma co. Co prawda przywaliliśmy czołem o powałę, ale do wesela się zagoi.

 • tom_aszek

  Oceniono 15 razy 15

  I jeszcze jedno pytanie: Co z podróżnymi, którzy od dawna mają wykupione bilety na poniedziałkowe pociągi kursujące tylko w dni powszednie?

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 14 razy 14

  Pisuary - jak zwykle - spierdzieliły wszystko. Durny suweren i tak poleci i zagłosuje, choć w dudę z każdej strony dostaje.

 • dik2002x

  Oceniono 16 razy 12

  I tak to sobie urzędnicy przyznali wolny dzień , płatny oczywiście . Woły robocze wypracowujący dochód narodowy niech znają swoje miejsce w szeregu. Kolejność dziobania obowiazuje nadal. Nic się w tej materii nie zmieniło. Tylko komu ,do cholery, przeszkadzała ta ciepła woda w kranie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX