Godło polski plagiatem? Naszego orła białego mogła stworzyć francuska rzeźbiarka

Zdaniem cytowanego przez "Rzeczpospolitą" naukowca, obecnie używane godło Polski przedstawiające orła białego nie musi być dziełem Zygmunta Kamińskiego - jak do tej pory się uważa. Ten mógł mocno inspirować się powstałym trzy lata wcześniej medalem Elisy Beetz-Charpentier.

Czy nasze obecne godło stworzył Zygmunt Kamiński, czy splagiatował on orła białego od francuskiej rzeźbiarki i malarki Elisy Beetz-Charpentier - zastanawia się poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Dziennik powołuje się na badania heraldyka dr. Jerzego Michty.

Michta w 2017 r. postawił tezę, że Kamiński w 1927 r. godło przerysował ze stworzonego trzy lata wcześniej medalu Beetz-Charpentier. Ten powstał ku czci Ignacego Jana Paderewskiego, na awersie jest data "1924".

Orzeł biały plagiatem? Taki sam kształt głowy i szyi, skrzydła, stosiny

Na rewersie jest wizerunek orła - bardzo podobny do tego, który jest w naszym godle. "Każdy ma taki sam kształt głowy i szyi, wyprostowane i uniesione do góry skrzydła, a pomiędzy poszczególnymi piórami takie same stosiny" - pisze cytowany przez "Rz" Michta w książce "Średniowieczny i współczesny Orzeł Biały - godło państwa polskiego w państwowej i terytorialnej heraldyce".

Podobnie twierdzi Andrzej-Ludwik Włoszczyński na blogu Orlidom.pl.

Obie realizacje mają tak dużo wspólnych cech, że można by uznać jedną za szkic do drugiej, gdyby autor był ten sam. (...) Raczej trudno, patrząc na oba artefakty, mówić o zbieżności myślenia i przypadkowości, ze względu na zbyt dużą szczegółowość formy orła i jej nietypowość. Inspiracja wydaje się być, w tym układzie, daleko posunięta i o ile forma wykazuje bardzo duże podobieństwo, to już idea stojąca za nią jest w 100 proc. identyczna. Jeżeli dodamy do tego dość ogólnikowe wypowiedzi Kamińskiego na temat inspiracji, bez wskazywania detalicznego tychże, mamy domniemanie graniczącą z pewnością, że tąże inspiracją była wyłącznie plakieta Elise Beetz-Charpentier z roku 1924

- pisze projektujący logotypy i herby Włoszczyński. Dodaje, że alternatywnym wyjaśnieniem może być potencjalna współpraca Beetz-Charpentier i Kamińskiego.

Godło Polski to plagiat? Jerzy Michta: Użycie tego terminu jest uprawnione

Zdaniem Michty orzeł Kamińskiego może po prostu być plagiatem. - Konsultowałem tę sprawę z ekspertami i użycie tego terminu jest uprawnione - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą". W swojej książce heraldyk przypomina, że Kamiński pracował w pośpiechu, nie zostawił żadnych szkiców, a o samych okolicznościach stworzenia godła milczy w swoich wspomnieniach.

W zeszłym tygodniu "Rzeczpospolita" donosiła, że nasze godło przejdzie lifting. Skrzydła orła mają stać się identyczne na zasadzie lustrzanego odbicia. Łapy orła będą złote aż do kolan - w dotychczasowej wersji złote są tylko szpony, a korona zyska lekkie prześwity.

Godło Polski przejdzie lifting. Czy tak będzie wyglądał nasz nowy orzeł biały? [WIZUALIZACJA]

Elisa Beetz-Charpentier (1875-1949) to urodzona w Belgii francuska rzeźbiarka, malarka i autorka medali. Jak pisze Włoszczyński, plakieta jej autorstwa jest znana specjalistom. "Wizerunek został zamieszczony w 1995 r. w katalogu wystawy „Orzeł Biały - 700 lat herbu państwa polskiego” (str. 192, il. nr 210) prezentowanej na Zamku Królewskim w Warszawie" - czytamy na blogu.

Zandberg o wybrykach Kukiza: Problem jest poważniejszy. Mamy do czynienia z człowiekiem, który ma dostęp do tajnych informacji

Więcej o: