Godło polski plagiatem? Naszego orła białego mogła stworzyć francuska rzeźbiarka

Zdaniem cytowanego przez "Rzeczpospolitą" naukowca, obecnie używane godło Polski przedstawiające orła białego nie musi być dziełem Zygmunta Kamińskiego - jak do tej pory się uważa. Ten mógł mocno inspirować się powstałym trzy lata wcześniej medalem Elisy Beetz-Charpentier.

Czy nasze obecne godło stworzył Zygmunt Kamiński, czy splagiatował on orła białego od francuskiej rzeźbiarki i malarki Elisy Beetz-Charpentier - zastanawia się poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Dziennik powołuje się na badania heraldyka dr. Jerzego Michty.

Michta w 2017 r. postawił tezę, że Kamiński w 1927 r. godło przerysował ze stworzonego trzy lata wcześniej medalu Beetz-Charpentier. Ten powstał ku czci Ignacego Jana Paderewskiego, na awersie jest data "1924".

Orzeł biały plagiatem? Taki sam kształt głowy i szyi, skrzydła, stosiny

Na rewersie jest wizerunek orła - bardzo podobny do tego, który jest w naszym godle. "Każdy ma taki sam kształt głowy i szyi, wyprostowane i uniesione do góry skrzydła, a pomiędzy poszczególnymi piórami takie same stosiny" - pisze cytowany przez "Rz" Michta w książce "Średniowieczny i współczesny Orzeł Biały - godło państwa polskiego w państwowej i terytorialnej heraldyce".

Podobnie twierdzi Andrzej-Ludwik Włoszczyński na blogu Orlidom.pl.

Obie realizacje mają tak dużo wspólnych cech, że można by uznać jedną za szkic do drugiej, gdyby autor był ten sam. (...) Raczej trudno, patrząc na oba artefakty, mówić o zbieżności myślenia i przypadkowości, ze względu na zbyt dużą szczegółowość formy orła i jej nietypowość. Inspiracja wydaje się być, w tym układzie, daleko posunięta i o ile forma wykazuje bardzo duże podobieństwo, to już idea stojąca za nią jest w 100 proc. identyczna. Jeżeli dodamy do tego dość ogólnikowe wypowiedzi Kamińskiego na temat inspiracji, bez wskazywania detalicznego tychże, mamy domniemanie graniczącą z pewnością, że tąże inspiracją była wyłącznie plakieta Elise Beetz-Charpentier z roku 1924

- pisze projektujący logotypy i herby Włoszczyński. Dodaje, że alternatywnym wyjaśnieniem może być potencjalna współpraca Beetz-Charpentier i Kamińskiego.

Godło Polski to plagiat? Jerzy Michta: Użycie tego terminu jest uprawnione

Zdaniem Michty orzeł Kamińskiego może po prostu być plagiatem. - Konsultowałem tę sprawę z ekspertami i użycie tego terminu jest uprawnione - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą". W swojej książce heraldyk przypomina, że Kamiński pracował w pośpiechu, nie zostawił żadnych szkiców, a o samych okolicznościach stworzenia godła milczy w swoich wspomnieniach.

W zeszłym tygodniu "Rzeczpospolita" donosiła, że nasze godło przejdzie lifting. Skrzydła orła mają stać się identyczne na zasadzie lustrzanego odbicia. Łapy orła będą złote aż do kolan - w dotychczasowej wersji złote są tylko szpony, a korona zyska lekkie prześwity.

Godło Polski przejdzie lifting. Czy tak będzie wyglądał nasz nowy orzeł biały? [WIZUALIZACJA]

Elisa Beetz-Charpentier (1875-1949) to urodzona w Belgii francuska rzeźbiarka, malarka i autorka medali. Jak pisze Włoszczyński, plakieta jej autorstwa jest znana specjalistom. "Wizerunek został zamieszczony w 1995 r. w katalogu wystawy „Orzeł Biały - 700 lat herbu państwa polskiego” (str. 192, il. nr 210) prezentowanej na Zamku Królewskim w Warszawie" - czytamy na blogu.

Zandberg o wybrykach Kukiza: Problem jest poważniejszy. Mamy do czynienia z człowiekiem, który ma dostęp do tajnych informacji

Więcej o:
Komentarze (124)
Godło polski plagiatem? Naszego orła białego mogła stworzyć francuska rzeźbiarka
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 36 razy 24

  Z tym chrztem polski to też jakaś nie jasna sprawa.
  Ponoć nikogo z PIS tam nie było ...

 • sztucznypolak

  Oceniono 30 razy 22

  Skadinad ciekawy artykul bardzo by zyskal, gdybysmy mogli zobaczyc orla z medalu.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 21 razy 15

  Do zmiany godła potrzebna jest zmiana Konstytucji. Broń boże nie można na to pisiorom pozwolić, bo przy okazji zniany godła zaraz dorzucą jakiś artykuł o przewodniej roli Nowogrodzkiej, albo coś w ten deseń.

 • black_shiva

  Oceniono 14 razy 8

  A czego spodziewać się po narodzie złodziei i plagiatorów (czyli również złodziei).
  Co lepszy sort nawet PESEL fałszywy wygeneruje, żeby kraść i się tym publicznie chwalić. Zawsze więcej na flaszkę zostanie.

 • aprilapril

  Oceniono 12 razy 8

  Obawiam sie ze jest gorzej. Mam dla PiSu porazajaca wiadomosc. Elisa Beetz-Charpentier pochodzi z dwujezycznego regionu w poblizu
  BELGII, czyli B R U K S E L I. Czujecie jak zostaliscie porobieni?

 • supermarjan

  Oceniono 11 razy 7

  no i gites.
  my im "widelcem"
  oni nam godło.
  jeden : jeden 11111jedenjedenjeden!!!!

 • c.t.k

  Oceniono 13 razy 7

  Najgorzej to przy godle "majstrować".Jeżeli okaże się,że to plagiat,to trzeba będzie orła na przedstawiciela ptactwa domowego zamienić.:)

 • metaxo

  Oceniono 8 razy 6

  Polska PIS - państwo mocno teoretyczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX