Kiedy spadnie śnieg? Zima 2019 nie będzie dla nas łaskawa [POGODA DŁUGOTERMINOWA]

Kiedy spadnie śnieg? Sprawdzamy, jak wygląda długoterminowa prognoza pogody dla Polski. Wynika z niej, że opadów śniegu podczas zimy 2019 będzie niewiele.

Kiedy spadnie śnieg i czy zbliżająca się zima będzie biała? Takie pytanie zadaje sobie wielu z nas. To, kiedy spadnie śnieg jest ważne m.in. dla miłośników narciarstwa, rodziców planujących zimowy wyjazd swoich pociech, a także dla kierowców.

Pierwszy śnieg już w Olsztynie

Listopad jeszcze nie zdążył się zacząć, a już na koniec października pierwszy śnieg spadł w Olsztynie. W poniedziałek mieszkańców Olsztyna powitała cienka warstwa białego puchu.

Czy oznacza to, że zima przyjdzie znacznie wcześniej, niż zazwyczaj? Niestety, choć październik w Olsztynie kończy się zimowo, to prognozy dla miłośników zimy nie są wcale takie optymistyczne. Długoterminowa prognoza pogody mówi, że zima przyjdzie dopiero w... styczniu.

Kiedy spadnie śnieg? Listopad nie przyniesie białego puchu

Z długoterminowych prognoz pogody wynika, że tegoroczna zima będzie mroźna, jednak śniegu prawdopodobnie będzie niewiele. Dzieje się tak ze względu na obszar wysokiego ciśnienia nad północnym Atlantykiem, który znajduję się między Wielką Brytanią, Islandią oraz Grenlandią, i który pozostanie tam aż do stycznia.

Kiedy spadnie śnieg? Zarówno Święto Zmarłych jak i Narodowe Święto Niepodległości będą zdecydowanie bez śniegu, zaś Wszystkich Świętych i Zaduszki będą wręcz ciepłe jak w lato - meteorolodzy przewidują na 1 listopada aż 22 stopnie Celsjusza!

Jak przepowiadają meteorolodzy, pierwsze płatki śniegu zobaczymy prawdopodobnie dopiero pod koniec listopada. Niestety, w znacznej części kraju będzie to śnieg zmieszany z deszczem, który nie będzie miał nic wspólnego z białym puchem na który wszyscy czekamy.

Zima 2019. Kiedy spadnie śnieg? W tym roku zabraknie białych Świąt

Mamy złą wiadomość również dla tych osób, które marzą o białym Bożym Narodzeniu, rodem z amerykańskich filmów. Grudzień będzie raczej deszczowy, niż śnieżnobiały. Na Wigilię przewidywany jest deszcz, z kolei na pierwszy dzień Świąt - deszcz ze śniegiem. W większości kraju przez cały grudzień temperatury nie spadną poniżej zera, dlatego nawet jeśli od czasu do czasu trochę poprószy, biała pokrywa nie zostanie z nami na długo. Wszystko wskazuje na to, że śniegu na Święta zabraknie nawet w Zakopanem.

Śnieg spadnie za to na kilka dni przed świętami, ale do samych wolnych dni zdąży już całkowicie stopnieć.

Kiedy spadnie śnieg? Styczeń przyniesie najwięcej opadów śniegu

Najbliższym miesiącem, w czasie którego będziemy mogli cieszyć się ze śniegu, jest styczeń 2019. Pierwsze opady śniegu zauważymy już w pierwszy dzień nowego roku, jednak nie będą one intensywne. Najwięcej śniegu będzie prawdopodobnie w ostatnim tygodniu stycznia, kiedy prószyć będzie niemal codziennie. Wtedy też temperatury spadną poniżej zera, a na naszych termometrach pojawią się wartości oscylujące wokół -3 stopni Celsjusza, więc to właśnie wtedy będziemy mogli nacieszyć oczy prawdziwie zimowym krajobrazem.

Zima to najgorszy czas dla kierowców, dlatego te kilka rzeczy zawsze warto mieć w aucie

Więcej o: