Sędziowie wrócili do pracy, ale to początek. Jest data rozprawy TSUE ws. Sądu Najwyższego

To już oficjalne: 16 listopada w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbędzie się rozprawa w sprawie zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym. Jednocześnie w tym tygodniu do pracy w SN wrócili niektórzy sędziowie.

Ciąg dalszy losów nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się tą sprawą 16 listopada. Rozprawa w Strasburgu to pokłosie decyzji wiceprezes TSUE z 19 października.

Wówczas Trybunał w całości przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej i nakazał wstrzymanie nominacji sędziów Sądu Najwyższego, a tych, którzy zostali odesłani w stan spoczynku, nakazał przywrócić do pracy na warunkach obowiązujących przed wejściem w życie ustawy o SN.

Wstępne postanowienie wiceprezes Trybunału krytykowały władze w Warszawie. Mówiono, że zostało one wydane bez zapoznania się z polskimi argumentami. Teraz, podczas rozprawy 16 listopada, Polska i Komisja Europejska przedstawią swoje racje - za i przeciw - tak zwanym środkom tymczasowym.

Rozprawa TSUE - czy Polsce grożą kary?

Wysłuchanie, jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, odbędzie się przed Wielką Izbą złożoną z 15 sędziów ze względu na wagę sprawy, a nie z pięciu, ani też nie wyłącznie przed samą wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości.

Na podstawie tej rozprawy sędziowie ogłoszą postanowienie. Będzie ono ostateczne, bez możliwości odwołania. Jeśli orzeczenie Trybunału w sprawie środków tymczasowych nie jest respektowane, Komisja może zawnioskować o nałożenie kar finansowych.

Dla przykładu: w przypadku zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej wynosiły one 100 tysięcy euro dziennie. Wysokość kar w kwestii ustawy o Sądzie Najwyższym nie jest określona. W tej sprawie decyzję podejmuje Trybunał Sprawiedliwości UE.

Szef MSZ o sprawie TSUE

Polskie władze na razie nie odniosły się do postanowienia i zapowiedziały, że zrobią to po wewnętrznych konsultacjach. Jednocześnie do pracy wrócili już sędziowie SN, którzy na mocy ustawy zostali przeniesieni w stan spoczynku.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział dzisiaj, że nie jest wykluczone, że sytuacja będzie wymagać nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

- Polska nie chce unikać wdrożenia w życie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - deklaruje szef MSZ.

Szef TSUE ostrzega, Czaputowicz krytykuje

Jacek Czaputowicz odniósł się też do ostatniej wypowiedzi prezesa TSUE Koena Lenaertsa, który stwierdził: - Kraj, który nie stosuje się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, stawia siebie poza unijnym porządkiem prawnym.

Dokonuje on interpretacji politycznych, wychodzi poza funkcję niezależnego prezesa, przedstawiciela systemu sądownictwa Unii Europejskiej. Chcielibyśmy, żeby powstrzymać się, zwłaszcza ze strony instytucji, które z natury powinny być obiektywne, bo przecież ten trybunał będzie podejmować decyzje, żeby nie orzekać, nie wyrokować, nie przedstawiać hipotez przed wydaniem ostatecznego orzeczenia

- ocenił Czaputowicz.

Więcej o:
Komentarze (60)
Spór o Sąd Najwyższy. Rozprawa TSUE 16 listopada. Wysłuchanie KE i Polski
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 26 razy 20

  Panie Zbyszku generalny, pan sobie pożyczy od Jasia Szyszki słoik z kornikami, bo chyba innymi, w tym prawnymi argumentami, nie dysponujecie ?

 • pysio62

  Oceniono 27 razy 13

  Mozna wlasciwie zalozyc z gory, ze TSUE potwierdzi wczesniejsza dezyzje o zawieszeniu obowiazywania POS-owskiej ustawy o SN. To nie jest przyjemne jak naszymi sprawami musi zajmowac sie zagranica, ale UE ma nie tylko prawo, ale ma wrecz obowiazek interweniowac kiedy w Polsce jest lamana przez Kaczynskiego, Dude i PIS Konstytucja o prawo, jest zagrozona demokracja i wolnosc. Kaczynski i PIS juz zreszta zaczeli proces wyprowadzania Polski z UE. To jest zreszta logiczne, poniewaz Kaczynski i PIS-owcy to osobnicy o mentalnosci "wschodniej", i nie ma dla nich miejsca w zachodniej cywilizacji i demokracji. Ten kto popiera PIS opowiada sie za Rosja i Putinem, a przeciwko UE, a przynaleznosc Polski do UE jest dzisiaj i w dajacej sie przewidziec sie przyszlosci, nikt rozsadny nie mowie, ze na zawsze, fundamentem egzystencj, rozwoju i pomyslnosci Polski i Polakow.

 • plutoniczna

  Oceniono 17 razy 11

  teraz już wiadomo skąd u Dudy takie histeryczne wzmożenie intelektualne;).

  założę się, że do 12-go listopada Przybłęda z TK wyda jedynie słuszny wyrok i tym papierkiem Ziobro będzie 16-go wymachiwał przed TSUE.

 • plutoniczna

  Oceniono 19 razy 11

  15 sędziów?? fiu fiu......no to niezły strzał między oczy :)))
  ciekawe kogo MS wystawi w szranki?
  same tuzy intelektu;)
  pewnie pojedzie byleJaki Warcholić i uzyska Zerro.;)

 • MACIEKR76

  Oceniono 13 razy 11

  Andrzej Duda: "Hm, ta data to nie przypadek, dokładnie 1/2 roku przed i po moich urodzinach!"

 • chi-neng

  Oceniono 16 razy 10

  "Kraj, który nie stosuje się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, stawia siebie poza unijnym porządkiem prawnym."
  -----
  To powinno byc jasne i zrozumiale dla kazdego panstwa EU. Dlaczego Polska akurat tego nie rozumie?
  Dobre wiesci z rozprawa, wg mnie.

 • aronia0

  Oceniono 22 razy 10

  Po prostu wstyd, aby PIS przyjmowal ustawy niezgodne z prawem unijnym. Jak nie potrafi rzadzic respektujac prawo (prawo unijne jest czescia polskiego systemu prawnego) to niech odda wladze. To nie rzad tylko gangsterzy.

 • plutoniczna

  Oceniono 8 razy 4

  ojojoj;), nawet turystyka sypie w piach w tryby "dobrej zmiany":
  Lonely Planet, znane podróżnicze wydawnictwo opublikowało listę dziesięciu miast, państw i regionów, które w nadchodzącym roku warto odwiedzić. Wśród nich jest Łódź, która zajęła drugie miejsce.
  a oni chcieli wyborców na Zdanowską napuścić;).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX