Ma być "Strzelnica w każdym powiecie". Na razie jest falstart głośnego projektu MON

"Strzelnica w każdym powiecie" - pod taką nazwą pod koniec ubiegłego roku MON ogłosił jeden z pokazowych programów, mających wzmacniać postawy proobrone w społeczeństwie. W tym roku na ten cel zarezerwowano 40 milionów złotych. Teraz już wiadomo, że program zaliczył falstart. Do realizacji zakwalifikowały się tylko dwa projekty o wartości 1,2 miliona złotych.

O mało imponującym początku akcji "Strzelnica w każdym powiecie" informuje należący do MON portal "Polska Zbrojna". Okazuje się, że choć złożono 19 wniosków o dofinansowanie budowy lub rewitalizacji strzelnic, to tylko dwa spełniły wymogi formalne. Nowe obiekty mają się pojawić w mazowieckich powiatach przysuskim oraz sochaczewskim.

MON dofinansuje oba przedsięwzięcia kwotą 1,2 miliona złotych, podczas gdy do wykorzystania w tym roku zarezerwowano 40 milionów.

 

Bardzo mało czasu na realizację 

- Konkurs zakładał, że strzelnice mają powstać w tym roku. Znaczna część ofert, ze względów budżetowych, wykraczała z realizacją poza rok 2018. Ostatecznie więc zwyciężyły dwie propozycje, które w całości spełniały kryteria konkursu - powiedział portalowi "Polska Zbrojna" Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony.

Głównym inicjatorem całej akcji jest obecny szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, który w 2017 roku przez dziewięć miesięcy pracował w MON jako sekretarz stanu. W grudniu ogłosił inicjatywę "Strzelnica w każdym powiecie" podczas specjalnej konferencji na Stadionie Narodowym. Wszystko we współpracy ze stowarzyszeniem Obronanarodowa.pl.

Wówczas Dworczyk deklarował, że wnioski o dofinansowanie, samorządy będą mogły składać od stycznia 2018 roku. Jednak stało się to formalnie dopiero we wrześniu. Termin zgłaszania mijał 21 dnia tego miesiąca, przy czym utrzymano wymóg przeprowadzenia całej inwestycji do końca roku. Wiceminister Skurkiewicz wyrażał wówczas przekonanie, że chętne samorządy zawczasu się przygotowały i będzie można szybko realizować projekty. Jak się okazuje, były to pobożne życzenia.

Program ma trwać dalej. Dworczyk zapowiadał, że w dziesięć lat MON chce na ten cel przeznaczyć 440 milionów złotych. Do tej pory powstała jedna pilotażowa strzelnica w Malenisku na podkarpaciu. Dworczyk otwierał ją w maju w obecności kamer.

Więcej o: