Godło Polski przejdzie lifting. Czy tak będzie wyglądał nasz nowy orzeł biały? [WIZUALIZACJA]

Orzeł biały będzie miał nieco inny wygląd. Jak donosi "Rzeczpospolita" projektantem nowego godła Polski będzie Aleksander Bąk. Orzeł będzie miał całe złote nogi, symetryczne skrzydła i prześwity w koronie.

Lifting naszego godła na zlecenie ministerstwa kultury przeprowadzi grafik Aleksander Bąk - podała piątkowa "Rzeczpospolita". Jak będzie wyglądać nowy orzeł biały? Pokusiliśmy się o wizualizację - samego nowego godła oraz porównania nowego ze starym.

Wizualizacja nowego godła PolskiWizualizacja nowego godła Polski gazeta.pl

Według informacji dziennika, nowe godło powstanie na bazie oryginalnego wzoru z 1927 roku, który stworzył Zygmunt Kamiński. Skrzydła orła mają stać się identyczne na zasadzie lustrzanego odbicia. Łapy orła będą złote aż do kolan - w dotychczasowej wersji złote są tylko szpony, a korona zyska lekkie prześwity.

Nowe godło Polski. Problemy z orłem

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma stworzyć nową ustawę o godle, barwach oraz hymnie. Przyczyną jest niedopasowanie wzoru godła Polski, a także barw narodowych do standardów dzisiejszych technologii.

Orzeł w godle Polski jest przedstawiony tylko w formie rysunkowej, przez co każdy, kto chce go wykorzystać, w praktyce musi narysować godło na nowo albo bazować na fotografii. Z kolei barwy narodowe zostały opisane w ustawie z wykorzystaniem rzadko dzisiaj spotykanej przestrzeni barw CIELUV. Stwarza to problemy z wiernym odwzorowaniem kolorów. Dlatego postanowiono, że godło Polski zostanie niejako zrobione na nowo.

Kto zaprojektuje nowe godło Polski?

Aleksander Bąk, grafik z Poznania, ma przenieść godło Polski z papieru na komputer, lekko je przy tym modyfikując. Dzięki takiej uniwersalnej, elektronicznej wersji rysunek będzie można dowolnie pomniejszać i powiększać. Powstaną dwie wersje – jedna płaska i bez cieniowania, druga czarno-biała z wyraźnym obrysowaniem. Do tego Bąk ma podać konkretne współrzędne barw, jakie należy zastosować dla różnych rodzajów podłoża.

Aleksander Bąk jest projektantem grafiki użytkowej i nie pierwszy raz zajmuje się wyglądem naszych symboli narodowych.W ostatnich latach kilka razy podejmował inicjatywę unowocześnienia godła Polski, jednak aż do tej pory nie podjęto inicjatywy ustawodawczej.

Porównanie aktualnego godła i wizualizacji nowegoPorównanie aktualnego godła i wizualizacji nowego gazeta.pl

"Zamiast kolejnego retuszowania naszego godła projektu Kamińskiego przyszedł chyba czas na zaprojektowanie herbu naszego państwa całkowicie od nowa, w zgodzie z zasadami heraldyki, ale jednocześnie w duchu oraz stylu wizualnym XXI wieku" pisze projektujący logotypy i herby Andrzej-Ludwik Włoszczyński. W ramach autorskiego projektu Orli Dom pracuje on nad kształtem i standaryzacją polskiego godła narodowego.

 

Ankieta Ministerstwa Kultury

Ministerstwo Kultury na swojej stronie ogłosiło prekonsultacje projektu ustawy o symbolach państwowych. Na stronie Ministerstwa można pobrać ankietę, wypełnić ją i wysłać e-mailem. Mamy na to czas do 9 listopada.

Budka o wolnym 12 listopada: to będzie święto dla urzędników. PiS bierze odpowiedzialność za chaos

Więcej o: