Długoterminowa prognoza pogody. Kiedy spadnie śnieg i zacznie się zima?

Kiedy spadnie śnieg? Kiedy zacznie się prawdziwa zima? Możliwe, że na przełomie tego i 2019 roku biały puch będzie czymś sporadycznym.

Kiedy przyjdzie zima i spadnie pierwszy śnieg? Zgodnie z przewidywaniami meteorologów, w tym roku zima przyjdzie szybko i będzie wyjątkowo chłodna. Możliwe jednak, że opadów śniegu będzie niewiele. Ma na to wpływ obszar wysokiego ciśnienia nad północnym Atlantykiem, który znajduję się między Wielką Brytanią, Islandią oraz Grenlandią, który utrzyma się w tym regionie aż do stycznia.

Kiedy spadnie śnieg? W listopadzie będzie tylko mokro

Zauważalny, a przede wszystkim odczuwalny spadek temperatur w Polsce będzie miał miejsce już w listopadzie. To w tym miesiącu odczujemy pierwsze zimowe podmuchy.  Zbliżający się listopad będzie zimny, ale deszczowy. Opady śniegu będą zdarzać się raczej sporadycznie, przede wszystkim w obszarach górskich. Temperatury będą osiągały wartości między 18 do 4 stopni Celsjusza. Chłodniejszy będzie oczywiście koniec miesiąca, kiedy będzie dużo słonecznych, ale zimnych dni, podczas których nie obędzie się bez ciepłych kurtek i czapek.

Boże Narodzenie będzie białe? Złe wieści

Jak wynika z prognozy pogody amerykańskiego portalu meteorologicznego AccuWeather, pierwszy śnieg spadnie w Polsce w drugim tygodniu grudnia. Temperatury w dzień będą jednak dodatnie, dlatego biały puch szybko zniknie z trawników i ulic. Z czasem temperatury zaczną spadać, jednak w ostatnich dwóch tygodniach grudnia słońce wyjdzie zza chmur, dlatego pomimo temperatur oscylujących wokół zera, śniegu nie będzie. Możliwe, że śnieg spadnie i utrzyma się nieco dłużej w okolicach Sylwestra, jednak większość mieszkańców Polski nie może raczej liczyć na biały Nowy Rok.

Zima przyjdzie w styczniu 2019

Śnieżna zima przyjdzie do Polski na dobre dopiero w styczniu. Temperatury w tym miesiącu będą osiągać wartości pomiędzy 2 a -4 stopniami Celsjusza. Najwięcej śnieżnych dni zaobserwujemy w połowie oraz pod koniec miesiąca. Temperatury będą spadać poniżej zera, dlatego śnieg będzie mógł utrzymać się nieco dłużej. Co ciekawe, meteorologowie przewidują, że styczeń 2019 będzie wyjątkowo zimny jak na polskie warunki - styczniowe temperatury w nachodzącym roku mogą być niższe nawet o kilka stopni od tych, które odnotowano w styczniu tego roku.

Więcej o: