Liceum w Tarnowskich Górach rezygnuje z udziału w "Tęczowym Piątku". Powodem groźby i fala hejtu

II Liceum Ogólnokształcące w Tarnowskich Górach zrezygnowało z udziału w akcji "Tęczowy Piątek", którą koordynuje Kampania Przeciw Homofobii. Dyrekcja tłumaczy, że podjęto taką decyzję ze względu na falę nienawistnych komentarzy i groźby kierowane w stronę organizatorów.

"Tęczowy Piątek", który ma zostać przeprowadzony w 211 szkołach w Polsce, które zgłosiły taką chęć, wzbudza wiele kontrowersji. Tak wiele, że jedna ze szkół, która miała wziąć udział w tej akcji, wycofała się z udziału.

"Tęczowy Piątek" - co to takiego?

"Tęczowy Piątek" to międzynarodowa akcja, która odbywa się w polskich szkołach już trzeci raz. W Polsce akcję Tęczowy Piątek koordynuje Kampania Przeciw Homofobii. 26 października, w szkołach, w których zdecydowano się na organizację Tęczowego Piątku, odbędą się lekcje dotyczące równości i tolerancji, a na korytarzach zawisną tęczowe plakaty, mówiące o prawach mniejszości. Cel akcji jest szczytny -  organizatorzy akcji chcą, aby "młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe poczuły, że w szkole jest miejsce też dla nich".

Jak poinformowała KPH, w tym roku do udziału w akcji zgłosiło się 211 szkół. Wszystkie z nich otrzymały od fundacji zestaw materiałów edukacyjnych, plakaty itp. W trzeciej edycji "Tęczowego Piątku" weźmie udział więcej szkół niż w latach poprzednich.

Krytyka "Tęczowego Piątku". Młodzież Wszechpolska: to promocja LGBT w szkołach

Akcja "Tęczowy Piątek" spotkała się jednak z falą ostrej krytyki. Głos sprzeciwu wyrazili m.in. duchowni, a także osoby związane ze środowiskami nacjonalistycznymi, takimi jak Młodzież Wszechpolska. Organizacja ta napisała na swoim Facebooku, że "Ruch LGBT jest tylko jednym z przejawów i katalizatorów kryzysu instytucji rodziny na świecie". Jak informuje Wirtualna Polska, Mateusz Marzoch, rzecznik MW zapowiedział, że  organizacja, którą reprezentuje, chce sprawdzać, czy rodzice na pewno zostali poinformowani i wyrazili zgodę na takie lekcje i chce ujawniać informacje o tym, którzy nauczyciele "przyczynili się do promocji LGBT w szkołach". Akcji sprzeciwia się także Ministerstwo Edukacji Narodowej. Szefowa resortu Anna Zalewska twierdzi, że do jej przeprowadzenia konieczna jest zgoda rodziców. Szkoły ostrzega też małopolska kurator oświaty.

"Tęczowy Piątek" w liceum w Tarnowskich Górach odwołany

Liczne głosy krytyki, a nawet groźby pod adresem organizatorów sprawiły, że jedna ze szkół, która miała wziąć udział w akcji, zrezygnowała z tego pomysłu. Mowa o II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach.

Na stronie internetowej placówki zostało opublikowane oświadczenie, z którego wynika, że dyrekcja szkoły podjęła decyzję o wycofaniu się z udziału w akcji.

Wyrażając zgodę na inicjatywę organizatorów „Tęczowego Piątku”, chcieliśmy osiągnąć dwa cele. Po pierwsze: liczyliśmy, że będziemy mogli w bezpiecznej przestrzeni szkoły pokazać, że w naszej społeczności szanujemy przedstawicieli mniejszości, cieszymy się z ich obecności i staramy się udzielać uczniom pomocy. Po drugie: liczyliśmy, że będziemy mogli przekazać młodzieży przekonanie, iż wszyscy członkowie szkolnej społeczności mają w niej prawo do godnego i widocznego miejsca. Tym celom służyć miały zaplanowane działania (w których uczestniczyliby na terenie szkoły wyłącznie zainteresowani) – moderowane przez nauczyciela dyskusje, debaty, wystawy

- czytamy w oświadczeniu dyrekcji szkoły. W dalszej części tekstu dowiadujemy się, że szkoła zrezygnowała z organizacji "Tęczowego Piątku" ze względu na nienawistne komentarze i groźby kierowane w stronę organizatorów wydarzenia.

Organizatorzy zalani zostali falą wulgarnych komentarzy w Internecie. Wśród nich pojawiały się groźby i żądania rozprawienia się z organizatorami wydarzenia, pochwały metod stosowanych wobec mniejszości w reżimach nazistowskich i komunistycznych. Pojawiły się sugestie przygotowań do zorganizowania agresywnych akcji w otoczeniu szkoły.

Dyrektor oraz wicedyrektor szkoły podkreślili w swoim piśmie, że priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom, w związku z czym podjęto decyzję o odwołaniu wydarzenia.

Nastolatkowie LGBT o życiu w Polsce: "Homofobia to ból, przemoc psychiczna, nienawiść"