12 listopada. Senat: Nie będzie poprawek. Zostaliśmy postawieni pod ścianą. Nie mamy czasu

W piątek Senat zajmie się projektem ustawy, wprowadzającym wolne 12 listopada 2018. Według wiadomości RMF FM, izba wyższa nie wprowadzi poprawek. Ale Alfred Bujara z NSZZ Solidarność mówi, że poprawki (m.in. zakaz handlu 12 listopada) obiecał im marszałek Stanisław Karczewski.

W piątek Senat zajmie się projektem ustawy o wolnym dniu 12 listopada 2018 r. Jak powiedzieli Rmf24.pl senatorowie, zapewne przyjmą projekt bez poprawek, bo... nie mają czasu.

W piątek odbędzie się debata nad ustawą, a potem głosowania. Senatorowie PiS wiedzą, że "z parlamentu wypuszczą bubel" - pisze Rmf.24.pl. Projektu nie chciał bronić nawet sprawozdawca komisji.

Wolne 12 listopada.  Senator PiS "Będą grupy, które będą miały utrudnione życie"

- Obrona nie jest moim zadaniem - mówił dziennikarzowi RMF FM senator Czesław Ryszka, a jego kolega z klubu Jan Maria Jackowski tłumaczył dlaczego: Będą zapewne grupy, które będą miały utrudnione życie.

- To są błędy tej ustawy - powiedział z kolei senator Jarosław Obremski pytany o odwołane rozprawy sądowe i zatrzymane na kolejny dzień ciężarówki. Według szacunków odwołane może być nawet 16 tysięcy rozpraw i posiedzeń.

Święto narodowe 12 listopada. Bujara z NSZZ Solidarność "Marszałek obiecał nam, że Senat wprowadzi poprawkę"

Według portalu senatorzy PiS przyznają, że "ustawa wywoła perturbacje". - Ale zostaliśmy postawieni pod ścianą - nie mamy czasu - dodają. Gdyby bowiem ustawa o 12 listopada wróciła do Sejmu, prezydent podpis mógłby złożyć dopiero 9 listopada.

- Marszałek Stanisław Karczewski obiecał nam, że Senat na nowo zajmie się tą ustawą i wprowadzi poprawkę tak, aby pracownicy handlu 12 listopada również mieli dzień wolny- mówi tymczasem w rozmowie z Next.gazeta.pl Alfred Bujara z NSZZ Solidarność.

12 listopada dniem wolnym. Sejm przegłosował projekt ustawy

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości poniedziałek 12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy. Projekt ustawy ustanawiający to jednorazowe święto w środę tuż po północy w ekspresowym tempie przyjął Sejm.

Za projektem głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, a 77 wstrzymało się od głosu. Przeciwko opowiedzieli się przedstawiciele opozycji - Nowoczesnej i Kukiz '15. Członkowie klubu PO w większości wstrzymali się od głosu, część głosowała przeciw.

Kto będzie miał wolne 12 listopada?

Według projektu przyjętego przez Sejm 12 listopada nie będzie obowiązywał zakaz  handlu. Ale popracują nie tylko pracownicy sklepów. Lista jest dłuższa: działać będą szpitale, ambulatoria, apteki, pracować będą kierowcy czy spedytorzy, pracownicy gastronomii i hotelarstwa, a także służby ratownicze.

Głosowanie nad projektem ustawy w Senacie w piątek po południu.

Budka o wolnym 12 listopada: to będzie święto dla urzędników. PiS bierze odpowiedzialność za chaos

Więcej o: