12 listopada. Senat: Nie będzie poprawek. Zostaliśmy postawieni pod ścianą. Nie mamy czasu

W piątek Senat zajmie się projektem ustawy, wprowadzającym wolne 12 listopada 2018. Według wiadomości RMF FM, izba wyższa nie wprowadzi poprawek. Ale Alfred Bujara z NSZZ Solidarność mówi, że poprawki (m.in. zakaz handlu 12 listopada) obiecał im marszałek Stanisław Karczewski.

W piątek Senat zajmie się projektem ustawy o wolnym dniu 12 listopada 2018 r. Jak powiedzieli Rmf24.pl senatorowie, zapewne przyjmą projekt bez poprawek, bo... nie mają czasu.

W piątek odbędzie się debata nad ustawą, a potem głosowania. Senatorowie PiS wiedzą, że "z parlamentu wypuszczą bubel" - pisze Rmf.24.pl. Projektu nie chciał bronić nawet sprawozdawca komisji.

Wolne 12 listopada.  Senator PiS "Będą grupy, które będą miały utrudnione życie"

- Obrona nie jest moim zadaniem - mówił dziennikarzowi RMF FM senator Czesław Ryszka, a jego kolega z klubu Jan Maria Jackowski tłumaczył dlaczego: Będą zapewne grupy, które będą miały utrudnione życie.

- To są błędy tej ustawy - powiedział z kolei senator Jarosław Obremski pytany o odwołane rozprawy sądowe i zatrzymane na kolejny dzień ciężarówki. Według szacunków odwołane może być nawet 16 tysięcy rozpraw i posiedzeń.

Święto narodowe 12 listopada. Bujara z NSZZ Solidarność "Marszałek obiecał nam, że Senat wprowadzi poprawkę"

Według portalu senatorzy PiS przyznają, że "ustawa wywoła perturbacje". - Ale zostaliśmy postawieni pod ścianą - nie mamy czasu - dodają. Gdyby bowiem ustawa o 12 listopada wróciła do Sejmu, prezydent podpis mógłby złożyć dopiero 9 listopada.

- Marszałek Stanisław Karczewski obiecał nam, że Senat na nowo zajmie się tą ustawą i wprowadzi poprawkę tak, aby pracownicy handlu 12 listopada również mieli dzień wolny- mówi tymczasem w rozmowie z Next.gazeta.pl Alfred Bujara z NSZZ Solidarność.

12 listopada dniem wolnym. Sejm przegłosował projekt ustawy

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości poniedziałek 12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy. Projekt ustawy ustanawiający to jednorazowe święto w środę tuż po północy w ekspresowym tempie przyjął Sejm.

Za projektem głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, a 77 wstrzymało się od głosu. Przeciwko opowiedzieli się przedstawiciele opozycji - Nowoczesnej i Kukiz '15. Członkowie klubu PO w większości wstrzymali się od głosu, część głosowała przeciw.

Kto będzie miał wolne 12 listopada?

Według projektu przyjętego przez Sejm 12 listopada nie będzie obowiązywał zakaz  handlu. Ale popracują nie tylko pracownicy sklepów. Lista jest dłuższa: działać będą szpitale, ambulatoria, apteki, pracować będą kierowcy czy spedytorzy, pracownicy gastronomii i hotelarstwa, a także służby ratownicze.

Głosowanie nad projektem ustawy w Senacie w piątek po południu.

Budka o wolnym 12 listopada: to będzie święto dla urzędników. PiS bierze odpowiedzialność za chaos

Więcej o:
Komentarze (114)
12 listopada dniem wolnym. Senat: Nie będzie poprawek. Nie mamy czasu
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 32 razy 30

  "...odwołane rozprawy sądowe i zatrzymane na kolejny dzień ciężarówki" to tylko część ewidentnych błędów tej "ustawy". Ale zastanawia mnie jedno.
  DLACZEGO MARSZAŁEK SENATU UWAŻA, ŻE SENAT MUSI TĄ "USTAWĘ" ZATWIERDZIĆ MIMO EWIDENTNYCH BŁĘDÓW ???
  CZY SENAT JEST JESZCZE SENATEM ???
  CZY POLSKA JEST JESZCZE POLSKĄ ???

 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 21

  Prezes kazali świętować dwa dni to mordeczki w kubeł. I świętować. A, że ktoś czekał na rozprawę w sądzie od roku to przecież poczeka następny rok.

 • siwywaldi

  Oceniono 25 razy 21

  Pod jaką ścianą? Po prostu ODRZUĆCIE ten bubel w całości !

  Bo jaka to będą, jak ze skarbem Państwa zaczną się procesować firmy transportowe, firmy szkoleniowe, które porezerwowały sale i hotele, zakłady realizujące produkcję kooperacyjną w systemie "na styk", czyli dziś produkcja, w nocy wysyłka, czy placówki służby zdrowia, które za pracę w dniu świątecznym, będą MUSIAŁY zapłacić pracownikom tzw. "setki"

 • lukamipisze

  Oceniono 21 razy 19

  PIS to nawet dodatkowy dzień wolny potrafi spieyrdolić.
  Banda jełopów.

 • jael53

  Oceniono 19 razy 15

  PiS to taki Antymidas - czego się dotknie, to zamienia... nie w złoto. Właśnie osiągnęli tyle, że mnóstwo ludzi w cholerę klnie całe to świętowanie.

 • ktos2014

  Oceniono 19 razy 15

  to są po prostu kpiny zupełnie jak w seksmisji ekscelencja zarządziła dzień wolny

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 13 razy 13

  Jak juz koniecznie chca uszczedliwiac ludzi na sile, to niech lepiej w Senacie zmienia date dnia wolnego z 12 listopada na 31 grudnia. Ludzie z wdziecznoscia godnie pozegnaja rok 100 lecia odzyskania niepodleglosci przy minimalnych stratach dla gospodarki.

 • Kris P

  Oceniono 11 razy 11

  Jak zwykle, bez przemyślenia skutków, byle jak, byle po swojemu. Ta władza spieprzy, czegokolwiek się dotknie.

 • incipit

  Oceniono 15 razy 11

  Może być g..no, byle wykonać natychmiast kacze polecenie. Strach wśród senatorów piś.zielców jest przeogromny. Żadna m..da się nie wyłamała spod rozkazów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX