W piątek Senat zajmie się projektem ustawy o wolnym dniu 12 listopada 2018 r. Jak powiedzieli Rmf24.pl senatorowie, zapewne przyjmą projekt bez poprawek, bo... nie mają czasu.
W piątek odbędzie się debata nad ustawą, a potem głosowania. Senatorowie PiS wiedzą, że "z parlamentu wypuszczą bubel" - pisze Rmf.24.pl. Projektu nie chciał bronić nawet sprawozdawca komisji.
- Obrona nie jest moim zadaniem - mówił dziennikarzowi RMF FM senator Czesław Ryszka, a jego kolega z klubu Jan Maria Jackowski tłumaczył dlaczego: Będą zapewne grupy, które będą miały utrudnione życie.
- To są błędy tej ustawy - powiedział z kolei senator Jarosław Obremski pytany o odwołane rozprawy sądowe i zatrzymane na kolejny dzień ciężarówki. Według szacunków odwołane może być nawet 16 tysięcy rozpraw i posiedzeń.
Według portalu senatorzy PiS przyznają, że "ustawa wywoła perturbacje". - Ale zostaliśmy postawieni pod ścianą - nie mamy czasu - dodają. Gdyby bowiem ustawa o 12 listopada wróciła do Sejmu, prezydent podpis mógłby złożyć dopiero 9 listopada.
- Marszałek Stanisław Karczewski obiecał nam, że Senat na nowo zajmie się tą ustawą i wprowadzi poprawkę tak, aby pracownicy handlu 12 listopada również mieli dzień wolny- mówi tymczasem w rozmowie z Next.gazeta.pl Alfred Bujara z NSZZ Solidarność.
Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości poniedziałek 12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy. Projekt ustawy ustanawiający to jednorazowe święto w środę tuż po północy w ekspresowym tempie przyjął Sejm.
Za projektem głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, a 77 wstrzymało się od głosu. Przeciwko opowiedzieli się przedstawiciele opozycji - Nowoczesnej i Kukiz '15. Członkowie klubu PO w większości wstrzymali się od głosu, część głosowała przeciw.
Według projektu przyjętego przez Sejm 12 listopada nie będzie obowiązywał zakaz handlu. Ale popracują nie tylko pracownicy sklepów. Lista jest dłuższa: działać będą szpitale, ambulatoria, apteki, pracować będą kierowcy czy spedytorzy, pracownicy gastronomii i hotelarstwa, a także służby ratownicze.
Głosowanie nad projektem ustawy w Senacie w piątek po południu.