Pierwszy lek z konopi dostał zielone światło. Za miesiąc medyczna marihuana trafi do aptek

Pierwszy lek konopny został dopuszczony do obrotu - poinformowała Anna Kalita, wdowa po polityku SLD, który walczył o dopuszczenie medycznej marihuany do obrotu. Niebawem produkt będzie dostępny w aptekach.

Tomasz Kalita zmarł w styczniu ubiegłego roku, po wielu miesiącach walki z glejakiem mózgu. Polityk walczył o legalizację medycznej marihuany. Jak sam podkreślał, żeby zdobyć olej konopny, który pomaga uśmierzać ból, musiał "biegać po Warszawie i szukać dealerów". Kalita spotykał się z prezydentem Andrzejem Dudą, a w Sejmie złożono projekt tzw. "Ustawy Kality", która legalizowałaby marihuanę używaną do celów leczniczych. Ostatecznie projekt został przyjęty w bardzo okrojonym kształcie. 

Ustawę przyjęto pod koniec października 2017 roku, ale leki wejdą do obrotu dopiero rok później. O dopuszczeniu do obrotu pierwszego leku z konopi poinformowała żona Tomasza Kality.

Tomeczku - to Twój sukces, Kochanie! Wygrałeś tę walkę!!! (...) To wielki dzień dla setki tysięcy chorych ludzi w tym kraju!!!

- napisała Anna Kalita i dodała, że produkt powinien być dostępny w aptekach za 3-4 tygodnie.

W rozmowie z Wirtualną Polską informację potwierdził Tomasz Witkowski ze Spectrum Cannabis, firmy, której produkt ma wejść na rynek. Ten konkretny lek miałby być podawany w formie waporyzacji. - Roślina jest podgrzewana do ok. 200 stopni. To w tej temperaturze wydzielają się kannabinoidy. Pacjent otrzymuje je do organizmu, ale roślina się nie spala, więc nie będzie wdychał substancji smolistych - wyjaśniał w rozmowie z Money.pl. Witkowski ocenia liczbę pacjentów, którzy mieliby się poddać terapii kannabinoidami na 200-240 tysięcy osób. 

Więcej o:
Komentarze (72)
Pierwszy lek z konopi dostał zielone światło. Za miesiąc medyczna marihuana trafi do aptek
Zaloguj się
 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 17 razy 11

  Dzięki legalizacji marihuany pozbywamy się w 95% mafii i dealerów narkotykowych. Ogólnodostępna wódka zalegalizowana przez państwo i sprzedawana w milionie polskich sklepów stwarza 1000 x większe zagrożenie dla zdrowia i życia niż kontrolowana sprzedaż marihuany. Dodajmy do tego ogromne wpływy z podatku od sprzedaży - grube miliardy - i mamy wystarczające powody skłaniające do legalizacji marihuany, jak ma to miejsce w wielu miejscach na całym świecie.

 • farsizm

  Oceniono 5 razy 5

  "Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych dał zielone światło kanadyjskiej firmie Spectrum Cannabis. - Za 3 - 4 tygodnie produkt powinien być dostępny w aptekach"

  A tym czasem w Kanadzie zalegalizowano marihuanę. Każdy może posiadać 30g i 4 krzaczki. (do celów medycznych już od kilku lat).

 • kapitan-rzbik

  Oceniono 6 razy 4

  tu wiadać jak nasze państwo jest badziewiarskie
  z jednej str nie potrafią poradzić sobie z dopalaczami a z drugiej mija już kilkanascie lat jak wprowadzają medyczną marihuane i nie mogą wprowadzić

  a głupek kukiz mówie że niepozwoli żeby sprzedwać narkowtytki (tak nazwał medyczną marichuane)

 • pawel dulski

  Oceniono 13 razy 3

  Przecież to jest kłamstwo. Przeszła ustawa Liroya. A SLD nie tylko latami blokowalo medyczna marihuane ale jeszcze dokonalo penalizacji ibpodpisem prezydenta Kwasniewskiego wtracilo tysiace mlodtch ludzi do wiezienia.

 • hens

  Oceniono 2 razy 2

  W Czechach już można kupić wkłady Heets z marihuaną do IQOSa firmy Philip Morris
  "Ten konkretny lek miałby być podawany w formie waporyzacji. - Roślina jest podgrzewana do ok. 200 stopni" ..........................W górę serca i straszny ból karku z głowy.

 • antekpociecha

  Oceniono 2 razy 2

  W Polsce jak kiedyś za lata świetlne jako ostatnie państwo w europie zezwolą to będzie taki paragraf: Zakazuje się uprawy więcej niż jednej rośliny marihuany na dom mieszkalny za wyjątkiem osób duchownych i ich rodzin

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX