Kiedy zmiana czasu letniego? W ten weekend przestawiamy zegarki

Zmiana czasu letniego na czas zimowy - kiedy nastąpi? Już wkrótce będziemy musieli przestawić wskazówki w zegarkach cofając je o godzinę.

Zmiana czasu wypada dwa razy w roku – w marcu oraz w październiku. Na wiosnę zmieniamy czas zimowy na letni. Jesienią dzieje się dokładnie na odwrót. Kiedy w najbliższym czasie będziemy musieli przestawiać zegarki?

Kiedy zmiana czasu letniego? Data i godzina

Zmiana czasu letniego na zimowy ma miejsce w ostatnią niedzielę października. Zmiana czasu miała miejsce w tym roku w nocy z 24 na 25 marca i była to zmiana czasu z zimowego na letni. Natomiast zmiana czasu z letniego na zimowy wypada w tę niedzielę, czyli 28.10 o godz. 3. Wskazówki zegarów należy cofnąć wówczas o jedną godzinę (czyli na godzinę 2).

Zmiana czasu. Czy zostanie zniesiona?

Unia Europejska w sierpniu poprosiła obywateli o podzielenie się opinią na temat zmiany czasu. Ankietę można było wypełnić na stronie Komisji Europejskiej. Była to odpowiedź na rezolucję PE, który chciał zniesienia zmiany czasu.

W internetowym głosowaniu w skali całej UE wzięło udział 4,6 mln ludzi. 84 proc. uznało, że zmiana czasu z letniego na zimowy to relikt przeszłości i powinna zostać zniesiona. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", sprawa nie jest taka prosta: niektóre kraje chciałyby pozostawienia czasu letniego, inne zimowego. To mogłoby zaowocować chaosem - w krajach tej samej strefy czasowej byłyby inne godziny. Dyplomaci kwestionują też wyniki głosowania, bo w niektórych państwach wzięło w nich udział niewiele osób.

Zima to najgorszy czas dla kierowców, dlatego te kilka rzeczy zawsze warto mieć w aucie

Więcej o: