Czas zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Już w ten weekend

Zmiana czasu z letniego na zimowy czeka nas już niedługo. Kiedy przestawiamy zegarki? Już w ten weekend. Zmiana czasu z letniego na zimowy wypada w tę niedzielę, czyli 28.10 o godz. 3.

Zmiana czasu w Polsce jest przeprowadzana zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 roku. Zmiana czasu odbywa się w ustalonym dniu i o precyzyjnie określonej godzinie.

Czas zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zegarki przestawiamy dwa dni w roku – w ostatnią niedzielę marca i w ostatnią niedzielę października. W marcu wskazówki zegara przestawiamy o godzinę do przodu, gdy tylko zegar wybije godz. 2.

Z kolei w najbliższą niedzielę - 28 października,  o godz. 3 wskazówki zegarków cofamy o godzinę. W ten sposób czas zimowy zastąpi czas letni.

Zmiana czasu 2018. Dlaczego warto, a dlaczego nie?

Zmiana czasu ma potencjalnie przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i zmniejszenia ilości włamań. Jednak skrócenie sen w wyniku zmiany czasu oddziałuje niekorzystnie na zdrowie – może być przyczyną zawałów serca czy depresji.

Zmiana czasu wprowadza również spore zamieszanie w transporcie, bo grozi opóźnieniami oraz w systemach informatycznych.

Zmiana czasu. Ostatni raz w tym roku?

Unia Europejska w sierpniu poprosiła obywateli o podzielenie się opinią na temat zmiany czasu. Ankietę można było wypełnić na stronie Komisji Europejskiej. Była to odpowiedź na rezolucję PE, który chciał zniesienia zmiany czasu.

W internetowym głosowaniu w skali całej UE wzięło udział 4,6 mln ludzi. 84 proc. uznało, że zmiana czasu z letniego na zimowy to relikt przeszłości i powinna zostać zniesiona.

Gdy idzie zima, ryjówkom kurczą się mózgi. Pozwala to im przetrwać chłody

Więcej o: