Czas zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Już w ten weekend

Zmiana czasu z letniego na zimowy czeka nas już niedługo. Kiedy przestawiamy zegarki? Już w ten weekend. Zmiana czasu z letniego na zimowy wypada w tę niedzielę, czyli 28.10 o godz. 3.

Zmiana czasu w Polsce jest przeprowadzana zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 roku. Zmiana czasu odbywa się w ustalonym dniu i o precyzyjnie określonej godzinie.

Czas zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zegarki przestawiamy dwa dni w roku – w ostatnią niedzielę marca i w ostatnią niedzielę października. W marcu wskazówki zegara przestawiamy o godzinę do przodu, gdy tylko zegar wybije godz. 2.

Z kolei w najbliższą niedzielę - 28 października,  o godz. 3 wskazówki zegarków cofamy o godzinę. W ten sposób czas zimowy zastąpi czas letni.

Zmiana czasu 2018. Dlaczego warto, a dlaczego nie?

Zmiana czasu ma potencjalnie przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i zmniejszenia ilości włamań. Jednak skrócenie sen w wyniku zmiany czasu oddziałuje niekorzystnie na zdrowie – może być przyczyną zawałów serca czy depresji.

Zmiana czasu wprowadza również spore zamieszanie w transporcie, bo grozi opóźnieniami oraz w systemach informatycznych.

Zmiana czasu. Ostatni raz w tym roku?

Unia Europejska w sierpniu poprosiła obywateli o podzielenie się opinią na temat zmiany czasu. Ankietę można było wypełnić na stronie Komisji Europejskiej. Była to odpowiedź na rezolucję PE, który chciał zniesienia zmiany czasu.

W internetowym głosowaniu w skali całej UE wzięło udział 4,6 mln ludzi. 84 proc. uznało, że zmiana czasu z letniego na zimowy to relikt przeszłości i powinna zostać zniesiona.

Gdy idzie zima, ryjówkom kurczą się mózgi. Pozwala to im przetrwać chłody

Więcej o:
Komentarze (20)
Czas zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Już w ten weekend
Zaloguj się
 • prawdziwyklecha

  Oceniono 10 razy 4

  Kurna zacznijcie w końcu pisać bez błędów gamonie i nieuki.

 • antropoid

  Oceniono 3 razy 3

  Niech se wsadzą tę zmianę czasu. Pomysł poronionego, komu to potrzebne?

 • franclajn

  Oceniono 9 razy 3

  Nie pamietam, czy 13. grudnia 1981 roku Prezes Nasz Pan spał do południa czasu letniego czy też raczej czasu zimowego?

 • tkslazek

  Oceniono 3 razy 1

  "Zmiana czasu. Ostatni raz w tym roku?"

  Tak, w tym roku jest to ostatni raz, bo rok się za jakieś 2 miesiące skończy!
  Jakby co , to pytajcie, towarzyszu UD.

 • magbyt1

  Oceniono 1 raz 1

  Przez 36 lat podczas każdej zmiany czasu konsekwentnie cofam zegarek o godzinę. Daje mi to dodatkowe 3 życia :) Jeślibyśmy codziennie cofali zegarek o godzinę to byłby sposób na długowieczność ;))

 • js08836

  Oceniono 3 razy 1

  Zegary cofamy wstecz do tyłu z powrotem na czas zimowy. Cofamy wstecz do tyłu, ale czasu nie cofniemy. Rano ciemno i o 17 też. Idiotyzm.

 • kemor234

  Oceniono 3 razy 1

  Ten temat nie ma żadnego znaczenia, póki nie dowiemy się,
  KIEDY "RZĄD" PIS WYKONA ORZECZENIA TSUE ???????????
  TO PRZECIEŻ "BYĆ ALBO NIE BYĆ" POLSKI W UE !!!!!

 • qeton

  Oceniono 9 razy 1

  Pismaki najwyraźniej nie czytają komentarzy, bo nikt jeszcze nie poprawił błędu. Informacja, że "...zmiana czasu z letniego na zimowy to relikt przeszłości..." jest co najmniej dziwna. Zmiana ta jest konsekwencją przesunięcia czasu w marcu i jest tylko powrotem do czasu normalnego. Zlikwidować można jedynie zmianę czasu w marcu, gdyby w przyszłości miał obowiązywać czas letni, nie będzie to oznaczać likwidacji zmiany, tylko wprowadzenie zmiany na stałe. Obawiam się, że zrozumienia takich rzeczy nie można wymagać od dziennikarza ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX