Zmiana czasu w Polsce jest przeprowadzana zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 roku. Zmiana czasu odbywa się w ustalonym dniu i o precyzyjnie określonej godzinie.
Zegarki przestawiamy dwa dni w roku – w ostatnią niedzielę marca i w ostatnią niedzielę października. W marcu wskazówki zegara przestawiamy o godzinę do przodu, gdy tylko zegar wybije godz. 2.
Z kolei w najbliższą niedzielę - 28 października, o godz. 3 wskazówki zegarków cofamy o godzinę. W ten sposób czas zimowy zastąpi czas letni.
Zmiana czasu ma potencjalnie przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i zmniejszenia ilości włamań. Jednak skrócenie sen w wyniku zmiany czasu oddziałuje niekorzystnie na zdrowie – może być przyczyną zawałów serca czy depresji.
Zmiana czasu wprowadza również spore zamieszanie w transporcie, bo grozi opóźnieniami oraz w systemach informatycznych.
Unia Europejska w sierpniu poprosiła obywateli o podzielenie się opinią na temat zmiany czasu. Ankietę można było wypełnić na stronie Komisji Europejskiej. Była to odpowiedź na rezolucję PE, który chciał zniesienia zmiany czasu.
W internetowym głosowaniu w skali całej UE wzięło udział 4,6 mln ludzi. 84 proc. uznało, że zmiana czasu z letniego na zimowy to relikt przeszłości i powinna zostać zniesiona.