PKW informuje o frekwencji. W Warszawie rekord, w kilku gminach powyżej 70 proc.

Wybory samorządowe 2018. W Warszawie do urn poszło nawet 250 tys. osób więcej, niż w ostatnich wyborach samorządowych - wynika z danych PKW. W kilku gminach frekwencja była jeszcze wyższa, a w niektórych - rekordowo niska.

PKW wciąż liczy głosy, jednak znamy już wyniki wyborów samorządowych w większości gmin, oraz dane o frekwencji. Potwierdzają się informacje, że była ona rekordowa jeśli chodzi o wybory samorządowe po 1989 roku. Zagłosowało 54,8 proc. uprawnionych - podaje Państwowa Komisja Wyborcza. Największa część uprawnionych poszła głosować na Mazowszu - 61 proc., a najmniej - 48 proc. - w woj. opolskim.

Wybory samorządowe 2018 - frekwencja 

Bardzo duża była w Warszawie - 66.9 proc. Oznacza to, że zagłosowało 884 tys. osób. W wyborach samorządowych w 2014 roku frekwencja wyniosła 47 proc. Teraz zagłosowało 250 tys. osób więcej. Frekwencja jest prawdopodobnie najwyższa w wyborach samorządowych po 1989 roku.

W Warszawie największy odsetek głosował na Wilanowie - tam frekwencja wyniosła 75,6 proc. Najniższa była na Pradze Północ - 59 proc. Największa, 90-procentowa frekwencja była w komisji w Centrum Medycznym "Żelazna", gdzie zagłosowało 30 z 33 uprawnionych osób. Ze stałych komisji ogromną frekwencją może pochwalić się obwód nr 139 na Mokotowie, gdzie głosowało 83 proc. z 1569 uprawnionych. Na drugim końcu listy jest obwód nr 394 na Pradze Północ, gdzie frekwencja wyniosła 37 proc. 

PKW: rekordowa frekwencja w wyborach samorządowych 2018

Frekwencja w Warszawie była rekordowa, jednak nie najwyższa w Polsce. W kilku gminach przekroczyła ona nawet 70 procent.

 • Gmina Kiełczygłów, powiat pajęczański - 73.7 proc.
 • Gmina Wieniawa, powiat przysuski - 72 proc.
 • Gmina Nowe Warpno, powiat policki - 71 proc.

W niektórych gminach frekwencja była znacznie poniżej tej ogólnokrajowej - nawet w okolicach 30 proc. Często dotyczyło to miejsc, gdzie mieszkańcy mieli ograniczony wybór - stratował tylko jeden kandydat i można było głosować za lub przeciwko niemu. 

 • Gmina Kowale Oleckie, powiat plecki - 32 proc. Zagłosowało 1282 z 4 tys. uprawnionych. Był tam tylko jeden kandydat na wójta i jedna lista do rady gminy. 83 proc. z głosujących poparło kandydata, 201 osób zagłosowało przeciwko niemu.
 • Gmina Jeżewo, powiat świecki - 36 proc. Na wójta kandydował jeden kandydat. W wyborach do rady gminy była więcej niż jedna lista, jednak to komitet wójta uzyskał 49 proc. głosów, a on sam 92 proc. głosów za.
 • Gmina Jemielnica, powiat strzelecki - 35 proc. Był tam jeden kandydat na wójta i dwa komitety wyborcze do rady gminy.
Więcej o:
Komentarze (89)
Wybory 2018. PKW informuje o frekwencji. W kilku gminach powyżej 70 proc.
Zaloguj się
 • jjj68

  Oceniono 33 razy 33

  Brawo Warszawa za frekwencję! Paru pisowców o to się postarało, na czele z tym... jak mu tam, z tym dresem z Opola.

 • gabkwi

  Oceniono 27 razy 27

  Pierwszy raz w życiu stałam prawie godzinę w kolejce po karty wyborcze, tyle było ludzi (Łódź).

 • Kris P

  Oceniono 32 razy 26

  Te wybory były plebiscytem, czy się to komuś podoba czy nie. Jak się jednak okazuje dla bardzo wielu Polaków, przyszłość kraju nie ma znaczenia, a szkoda.

 • farsizm

  Oceniono 28 razy 24

  Jeżeli kiedykolwiek Polska podziękuje Jarkowi to za mobilizację społeczną oraz za przypomnienie kim był i co pozostawił nam Monteskiusz. Jak po chorobie człowiek poznaje pewne elementy medycyny, tak po kaczyzmie Polacy poznają pewne elementy państwowości. (choć, lepiej, gdyby to nigdy nie było konieczne)

 • mesik50

  Oceniono 30 razy 24

  Jestem dumna z Warszawiaków. Niezależnie od tego na kogo głosowali. I cieszę się, że jestem w tym odpowiedzialnym gronie. Pozdrawiam wszystkich. którzy poszli zagłosować.

 • pysio62

  Oceniono 25 razy 17

  Warszawa, warszawiacy staneli na wysokosci zadania, nie zawiedli Polski i Polakow, wybrali Trzaskowskiego, i najprawdopodobniej, miejmy nadzieje, uratowali dla Polski, dla Polakow, dla cywilizacji zachodniej, wojewodztwo mazowieckie przed w praktyce PIS-owska wiekszoscia w sejmiku mazowieckim.

 • sztucznypolak

  Oceniono 16 razy 16

  Czyli na Trzaskowskiego glosowal wiecej niz co trzeci uprawniony do glosowania w Warszawie.
  To jest dobra legitymacja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX