LOT strajk 2018. Spółka zwolniła już 67 osób. "Nie mieliśmy innego wyjścia"

Strajk pracowników LOT może się rozszerzyć. W poniedziałek związkowcy spotkali się z zarządem PLL LOT. W tym samym czasie spółka zwolniła 67 - lub jak mówią związkowcy 80 - pracowników. Zarząd PLL twierdzi, że strajk jest nielegalny.

Nie poprawia się sytuacja w Polskich Liniach Lotniczych LOT - donosi Next.gazeta.pl. Spółka poinformowała, że zwolniła dyscyplinarnie 67 pracowników. Zdaniem związkowców, wyrzuconych z pracy może być nawet 80 osób. Niewykluczone, że protest się rozszerzy, a wtedy ucierpią pasażerowie - mogą zostać odwołane kolejne loty.

W poniedziałek związkowcy z PLL LOT spotkali się z przedstawicielami zarządu spółki. Za pośrednictwem Twittera alarmowali, że podczas prowadzenia negocjacji część pracowników została wezwana. Wręczono im zwolnienia.

Polskie Linie Lotnicze strajk. Zarząd PLL LOT: Podpisaliśmy regulamin wynagradzania

W oświadczeniu przesłanym do redakcji Next Gazeta.pl LOT informuje: "Zakończył się spór zbiorowy. Spółka podpisała w trybie przewidzianym prawem wiążący i legalny regulamin wynagradzania z dwoma Zakładowymi Organizacjami Związkowymi: Związkiem Zawodowym Pracowników PLL LOT i Związkiem Zawodowym NSZZ 'Solidarność'. Spółka wyjaśniła też tryb zwolnienia".

Nie mieliśmy innego wyjścia - zwolniliśmy dziś dyscyplinarnie ze skutkiem natychmiastowym 67 osób, które oświadczyły, że odmawiają wykonania obowiązków służbowych w związku z przyłączeniem się do nielegalnego strajku. Odbyło się to w trybie prawnym umożliwiającym zrobienie tego bez konieczności konsultacji ze Związkami Zawodowymi

- dodał zarząd w oświadczeniu.

Związkowcy zapowiedzieli wniosek do prokuratury. Uznali działania przedstawicieli spółki za łamiące prawo. Stwierdzili też, że konsekwencje strajku sięgają już dziesiątki milionów złotych i wezwali do reakcji premiera Mateusza Morawieckiego. 

Polskie Linie Lotnicze strajk. Kiedy strajk LOTu?

Strajk pracowników PLL LOT trwa od czwartku. Przewoźnik odwołał w niedzielę siedem rejsów, bo nie można było skompletować załogi.

Strajk LOTu 2018. Czego domagają się związkowcy?

Wśród postulatów związkowców znajduje się m.in. przywrócenie do pracy zwolnionej dyscyplinarnie kilka miesięcy temu Moniki Żelazik - przewodniczącej związku zawodowego personelu pokładowego. To jej zwolnienie było bezpośrednim powodem rozpoczęcia protestu.

Strona społeczna domaga się także przywrócenia regulaminu wynagradzania z 2010 roku, a także odwołania prezesa firmy Rafała Milczarskiego, który zdaniem związkowców źle zarządza spółką, stosuje mobbing i toleruje niesprawiedliwą politykę zatrudniania.

Więcej o:
Komentarze (77)
LOT strajk 2018. Spółka zwolniła już 67 osób. "Nie mieliśmy innego wyjścia"
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 32 razy 28

  Czy wielki szef związkowców pan Duda i jego Kacperek w jakikolwiek sposób chronią interesy załogi LOT przed wątpliwymi z prawnego punktu widzenia działaniami pisowskiego zarządu LOTu?
  A może to niepolitycznie?

 • siwywaldi

  Oceniono 37 razy 19

  He, he...
  Oto PRAWDZIWE oblicze Pracodawcy po obsadzeniu kierowniczych stołków "dobrą zmianą".

  Głosujcie więc dalej na hipokrytów, obiecujących wam prawo i sprawiedliwość, a już niedługo, będziecie zapierd.... za ową "miskę ryżu", tak jak obwieścił to Krzywomordy chlając wino po 600 zeta za flaszke.

  A jak będziecie się stawiać, to po prostu wywalą was z pracy na zbity pysk :-)

 • polakadam

  Oceniono 26 razy 18

  Tak się kończy repolonizacja i pisi zarząd.
  Co na to krzywousty? Warto pracować w polskim przedsiębiorstwie?

 • siwywaldi

  Oceniono 20 razy 16

  Tak wygląda prawdziwa twarz pracodawcy obsadzonego przez podobno czułych na krzywdę ludzką ludzi dojnej zmiany. Na szczęście są (jeszcze) wolne sądy i związki zawodowe INNE niż Solidarność. Więc pewnie pióra się posypią... :-))

 • damtek

  Oceniono 22 razy 14

  Dziś po 20.00 odwołane: Moskwa, Londyn, Hamburg, Paryż, Berlin, Zielona Góra, Gdańsk, Szczecin. Naprawdę łatwiej i bardziej komfortowo dla pasażerów będzie odwołać Pana Panie Prezesie.
  Piotr Szumlewicz/twitter

 • earthboundmisfit

  Oceniono 24 razy 14

  No proszę, a lokalne trolle pisowskie twierdziły, że z LOT-em jes zaje..ście.

  Dojna zmiana w akcji.

 • auruss

  Oceniono 15 razy 13

  Prezes LOT-u już dawno dał się poznać jako cham z zamordystycznymi zapędami. Dudy - obie do dudy, wiadomo, nic więc dziwnego, że NSZZ "Solidarność" łamistrajkowy pakt z prezesem podpisała.
  Ciekawe jednak, co uczyni mający uprawnienia właścicielskie premier Morawiecki herbu Z.A.P.I.E.R.D.A.L.A.Y ? /Przypominam: w godle na żółto-białej tarczy miseczka ryżu, nie kopiata, płaska./

 • orlenofob

  Oceniono 12 razy 12

  60 osób można zwolnić dyscyplinarnie. Po strajku podjętego przez 150 pilotów zwolni się jedno miejsce na giełdzie i fotel prezesa LOT-u. Jeżeli strajkować, to w dużej grupie i z pełną determinacją (do skutku, ryzykując konsekwencje). Tego nauczyła mnie kiedyś komuna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX