Niedziele handlowe - październik 2018. Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą czynne?

Czy 21 października to niedziela handlowa? To, czy handel będzie w tym tygodniu ograniczony, określa ustawa z dnia 10 stycznia 2018.

Z treści ww. ustawy wynika, że niedziele handlowe w 2018 roku wypadają dwa razy w miesiącu. Jeżeli w danym miesiącu nie wypada żadne ważne święto, takie jak Wielkanoc, czy Boże Narodzenie, niedzielami handlowymi są pierwsza i ostatnia niedziela handlowa. W październiku nie obchodzimy żadnych większych świąt, dlatego niedziele handlowe wypadają 7 oraz 28 października, a 21 października jest dniem wolnym od handlu.

Niedziele handlowe i niehandlowe. Gdzie można zrobić zakupy pomimo zakazu?

Ograniczenie handlu w niedziele nie jest ograniczeniem całkowitym. Ustawa o niedzielach handlowych wymienia aż 32 typy sklepów, które są otwarte bez względu na to, czy wypada niedziela handlowa, czy też nie. Najważniejsze z nich to: apteki, piekarnie, stacje benzynowe, punkty pocztowe oraz sklepy, w których w niedziele pracuje właściciel danej placówki. Podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje także w takich miejscach jak punkty gastronomiczne, instytucje kultury i przedsiębiorstwa działające w sektorze usług turystycznych.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: