Pedofilia w Kościele. Chrystusowcy zapłacili milion złotych ofierze księdza pedofila

Ofiara księdza pedofila dostała milion złotych odszkodowania oraz zaległą rentę - podała Wirtualna Polska. Karę zapłaciło zgromadzenie zakonne, do którego należał skazany za pedofilię.

Towarzystwo Chrystusowe miało zapłacić milion złotych ofierze księdza pedofila zgodnie z wyrokiem sądu. To precedensowy wyrok, który wywołał dyskusję. Po raz pierwszy w Polsce uznano, że organizacja kościelna ponosi odpowiedzialność cywilną za czyny księdza pedofila.

Wcześniej, sam duchowny został skazany m.in. za gwałty na kobiecie, która - kiedy padła jego ofiarą - miała 13 lat. Mężczyzna, który skrzywdził dziecko, nie jest już księdzem. Jednak pozostał nim jeszcze jakiś czas po wyroku. Nie pracował z dziećmi, ale odprawiał msze. 

Wcześniej zakonnicy protestowali, podnosząc, że nie oni powinni płacić za czyny b. księdza. Sąd poddał m.in. w wątpliwość sposób, w jaki chrystusowcy weryfikują swoich kandydatów. Uzasadniał też, że zgodnie Kodeksem cywilnym przełożony danej osoby odpowiada za szkodę, która ta wyrządziła w trakcie wykonywania powierzonych jej czynności. 

Pełnomocnik zakonników oświadczył, że "nie kwestionują prawomocnego wyroku" i teraz nie mogą nie zapłacić. Jednak prawnicy będą starać się o kasację wyroku. Ofierze przekazano milion złotych z odsetkami oraz zaległe renty. Kolejne renty w wysokości 800 zł, będą do niej trafiać na bieżąco. 

Sprawę księdza Romana szeroko opisała na łamach "Gazety Wyborczej" Justyna Kopińska. Reportaż "Ksiądz pedofil odprawia dalej" znajdziesz na stronie "Dużego Formatu" >>>

Zakon płaci za obronę księdza pedofila

Reporterka Justyna Kopińska ustaliła, że zakon Towarzystwa Chrystusowego opłacał jednego z adwokatów, którzy bronili księdza. On sam wyrażał wdzięczność. 

- Moje zgromadzenie zakonne mnie wspiera. Nie myślą o wyrzuceniu mnie z zakonu. Regularnie odwiedza mnie w więzieniu przełożony - mówił przed sądem. 

Ksiądz przetrzymywał dziewczynkę w mieszkaniu i przez kilkanaście miesięcy brutalnie gwałcił. W tym czasie zabierał ją m.in. na pielgrzymki, a sytuacja nie wzbudziła podejrzeń innych duchownych.  

Więcej o: