Rząd rozważa obowiązkowe szczepienia dla osób spoza UE. "Stoimy przed ryzykiem epidemii"

Polski rząd zastanawia się nad wprowadzeniem obowiązkowych szczepień dla osób spoza Unii Europejskiej - podaje "Rzeczpospolita". Obowiązek miałby dotyczyć nawet tych cudzoziemców, którzy przebywają w kraju krócej niż trzy miesiące.

Cudzoziemcy i uchodźcy spoza Unii Europejskiej przebywający w Polsce powinni być poddawani obowiązkowym szczepieniom - z takiego założenia wychodzą polskie władze, które rozważają wprowadzenie w tej kwestii uregulowań prawnych. Tak wynika z ustaleń dziennika "Rzeczpospolita"

Jak zauważa w rozmowie z "RP" wiceminister zdrowia Marcin Czech, za wschodnią granicą dużym problemem staje się odra i gruźlica, a obecne prawo nie wymaga np. od zagranicznych studentów zaświadczeń o szczepieniach.

- Jeśli napływ nieszczepionych połączyć ze spadkiem odsetka zaszczepionych w Polsce, związanym m.in. z działalnością ruchów antyszczepionkowych, stoimy przed ryzykiem epidemii - komentuje były główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz.

Obowiązek miałby dotyczyć również uchodźców, którzy trafiają do ośrodków w Polsce na krócej niż trzy miesiące. Zastrzyki dla obcokrajowców mogłyby kosztować polski budżet kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

Projekt ustawy o likwidacji obowiązkowych szczepień

Na początku października Sejm zdecydował o skierowaniu do dalszych prac w komisji obywatelskiego projektu likwidującego obowiązkowe szczepienia dzieci. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 252 posłów, przeciwnych było 158, a 2 wstrzymało się od głosowania.

Część opozycji sprzeciwiała wprowadzeniu projektu pod obrady parlamentu. Szef sejmowej komisji zdrowia, poseł PO Bartosz Arłukowicz mówił, że zniesienie obowiązku sczepień dzieci przyniesie wielkie szkody.

- Pracujemy nad kuriozalną ustawą. Zwracam się do wszystkich mam i ojców, babć i dziadków w Polsce - PiS pod rękę z narodowcami i Kukizem chce dalszych prac nad ustawą znoszącą obowiązek szczepień dla naszych dzieci. To jest skandal - mówił były minister zdrowia.

Projekt wprowadza dobrowolność szczepień, nakłada też na lekarza obowiązek przeprowadzenia wywiadu przed szczepieniem oraz pisemną informację o ryzyku związanym ze szczepieniem, obowiązek wywiadu lekarskiego po szczepieniu oraz daje rodzicom możliwość zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Według ekspertów, likwidacja obowiązkowych szczepień to zagrożenie dla zdrowia i życia milionów Polaków. Lekarze wskazują, że obecnie stosowane szczepionki są bezpieczne i mogą zapobiec wielu groźnym chorobom.

Więcej o: