Pas zapięła za plecami, żeby oszukać czujnik. Razem z dziećmi wyleciała przez szyby i zginęła

W Ochabach Wielkich doszło do tragicznego wypadku. Samochód osobowy wyprzedzał ciężarówkę, zjechał z drogi, uderzył w drzewo i dachował. 37-letnia kobieta jechała autem z dwoma synami. Sama zginęła na miejscu, dzieci trafiły do szpitala.

Do wypadku doszło na drodze krajowej numer 81, na jezdni prowadzącej w kierunku Skoczowa. 37-letnia kobieta podczas wyprzedzania ciężarówki straciła panowanie nad samochodem, który wypadł z jezdni, uderzył w drzewo i dachował. Autem jechała  jeszcze dwójka dzieci w wieku 7 i 10 lat.

Pasażerowie wypadli z auta

W rozmowie z TVN24 rzecznik cieszyńskiej policji poinformował, że według świadków samochodem "rzucało" już w trakcie wyprzedzania. Na razie nie wiadomo, dlaczego doszło do wypadku. - Mogła zasłabnąć, mieć zawał serca, wylew. To wyjaśni sekcja zwłok. Mogła też zdekoncentrować się dzwoniącym telefonem. Możliwych przyczyn jest wiele. Może nastąpiło uszkodzenie koła albo podwozia, to wszystko będą badać biegli. Niewykluczone, że była za blisko ciężarówki, że zrzucił ją pęd powietrza albo zahaczyła o pobocze - wymieniał rzecznik. 

Toyota leżała na dachu, miała powybijane szyby, a matka i dzieci leżeli wokół samochodu. Pomimo reanimacji nie udało się uratować życia kobiety. Dwójka dzieci trafiła do szpitala, jedno z nich zabrano śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pierwszej pomocy zaraz po zdarzeniu udzielali świadkowie wypadku oraz załoga pogotowia ratunkowego, które przejeżdżała obok miejsca zdarzenia.

Oszukanie czujnika pasów bezpieczeństwa

Wstępnie ustalono, że w toyocie nikt nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Jak zauważyli dziennikarze TVN24, pasy na miejscu kierowcy były zapięte, ale za plecami kobiety. Prawdopodobnie po to, by oszukać czujnik pasów bezpieczeństwa, który wyczuwa, że pasażer nie jest przypięty i uruchamia sygnał dźwiękowy. Wielu kierowców w ten sposób obchodzi "pikanie", 

Wypadek w powiecie cieszyńskimWypadek w powiecie cieszyńskim cieszyn.slaska.policja.gov.pl

Szczegółowe przyczyny i okoliczności wypadku ustali policyjne dochodzenie prowadzone pod nadzorem prokuratury.

Funkcjonariusze przypominają, że zapięte pasy bezpieczeństwa przynajmniej dwukrotnie zwiększają szanse przeżycia wypadku w samochodzie. W chwili zderzenia auta z nieruchomą masywną przeszkodą z prędkością około 50 km/h, na ludzi wewnątrz auta działa ogromna siła przeciążenia. Osoba ważąca 75 kg przez moment ma "masę zderzeniową" około 3750 kg. Nikt nie jest w stanie przeciwstawić się takiej sile i zostanie rzucony na deskę rozdzielczą albo wyrzucony przez okno i jego ciało ulegnie zmiażdżeniu, chyba, że powstrzymają je dobrze zapięte pasy.

Więcej o: