Raport stowarzyszenia Iustitia: 90 proc. sędziów uważa, że niezależność sądownictwa jest zagrożona

15 proc. sędziów osobiście doświadczyło nacisków politycznych - wynika z opublikowanego w środę raportu Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Spytało ono o reformy prawie 2200 sędziów.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" przedstawiło w środę raport "Stan niezależnego sądownictwa w Polsce". Zdaniem ponad 90 proc. sędziów, którzy odpowiedzieli na ankiety, niezależność polskiego sądownictwa jest zagrożona.

Większość ankietowanych ocenia, że zarówno zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, przepisach dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa oraz projektowane zmiany w działaniu Sądu Najwyższego upolityczniają te instytucje. Przeciwnego zdania było jedynie ok. 3 proc. sędziów.

Raport stowarzyszenia Iustitia. Zdaniem 85 proc. sędziów,  Małgorzata Gersdorf powinna kierować SN do 2020 r.

30 proc. badanych sędziów słyszało o naciskach politycznych w swoim środowisku, a 15 proc. doświadczyło tego osobiście.

Padło też pytanie o pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf. Zdaniem 85 proc. ankietowanych ustawa o skróceniu jej kadencji nie ma skutków prawnych, więc prezes SN Gersdorf powinna zostać do 2020 r.

Prezes Iustitii Krystian Markiewicz: Zatrważające wyniki badań

- Kto jeszcze miał wątpliwości, co dzieje się w Polskim wymiarze sprawiedliwości, po przeczytaniu tych badań nie powinien już ich mieć - mówił prezes Iustitii, sędzia Krystian Markiewicz. - To są opinie sędziów z całej Polski pracujących na co dzień w sądach powszechnych i podejmujących wyroki w imieniu RP - dodał.

- Naciski polityczne, upolitycznienie nowo mianowanych prezesów oraz instytucji, jak KRS, czy Trybunał Konstytucyjny to zatrważające wyniki badań - podkreślił sędzia.

Badanie miało formę dobrowolnej i anonimowej ankiety. 330 sędziów, spośród prawie 2200 zrzeszonych w SSP "Iustitia", odpowiedziało na pytania stowarzyszenia. Pełną treść raportu można zobaczyć tutaj.

'Mam czas i chęci, ale jeżeli chodzi o prawo to ja mogę doczytać'. Tak wybierano ławników do Sądu Najwyższego

Więcej o:
Komentarze (87)
Raport stowarzyszenia Iustitia: 90 proc. sędziów uważa, że niezależność sądownictwa jest zagrożona
Zaloguj się
 • ryyys

  Oceniono 9 razy 5

  Tych 10% nie powinno być sędziami.

 • maras63

  Oceniono 17 razy 5

  95% przestępców uważa, że więziennictwo nie działa prawidłowo. Podobny odsetek wyłudzaczy VAT-u źle ocenia pracę skarbówki, a w opinii alimenciarzy polski system alimentacyjny nadaje się do zmiany. To tak dla porównania.

 • janrobin2015

  Oceniono 16 razy 4

  Niezly dowcip ta ankieta. 15% czlonkow organizacji ktora jest przeciwko jakimkolwiek zmiana w systemie sprawiedliwosci. Ok 50 osob doswiadczylo bezposrednich naciskow politycznych czyli jak rozumiem te 50 osob zlozylo doniesienia do prokuratury lub co najmniej udali sie do TVN lub innych zaprzyjaznionych mediow aby o tym opowiedziec. Nic takiego sie nie wydarzylo? Czyli co ci co wypelniali ankiety klamali czy ci co analizowali? W kazdym przypadku fake news.
  To tak jak by taka sama ankiety zrobic wsrod czlonkow PiS - odpowiedzi oczywisice odwrotne wartosc merytoryczna tak jak powyzszej ankiety - zadna.

 • pysio62

  Oceniono 17 razy 3

  Tylko 90%? To oznacza, ze mamy 10% PIS-owskich sedziow w Polsce. Niby nie tak duzo, ale i tak to jest duzo za duzo. Naprawde jest bardzo wazne, zeby wszszyscy zamieszani w ten proceder, jak i ich mocodawcy, zostali w niedalekiej przyszlosci pociagnieci do odpowiedzialnosci konstytucyjnej, karnej, cywilnej i finansowej. TS to tylko dla wybranych jako akt szczegolnej laski.

 • popieramkukiza

  Oceniono 6 razy 2

  Sądy nigdy nie były niezależne i nie będą dopóki ostatni komuch nie zostanie poklepany po plecach łopatą.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 14 razy 2

  Poslanka Sawicka (ta od lapowek i placzu) i jej nasladowcy tez czuja sie zagrozoni. Wszak zaprzyjazniony sedzia (wg Rulewskiego) wybawil malwersantke od pierdla i uniewinnil, a od teraz bedzie to znacznie utrudnione.

 • jan700

  Oceniono 12 razy 2

  Jeśli przyjmiemy, że większość ma rację (albo chociaż, że więcej umysłów wydaje mądrzejsze sądy), to jednocześnie musimy przyjąć, że polityka PiS mądrzejsza od polityki PO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX