Andrzej Duda powołał nowych sędziów Sądu Najwyższego. Mimo zabezpieczeń NSA

Paweł Mucha, zastępca szefa KPRP, poinformował, że prezydent Andrzej Duda na wniosek KRS powołał nowych sędziów Sądu Najwyższego. - Aktywność prezydenta jest umocowana konstytucyjnie i ustawowo - podkreślał prezydencki minister.

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę sędziów do Izb: Cywilnej, Karnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Łącznie powołał 27 sędziów do SN - wstępnie miało ich być 28.

- Prezydent wyraźnie mówił, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest dokonywana w interesie publicznym. Pan prezydent kierując się interesem publicznym dokonał tych powołań. Nie ma żadnych wątpliwości, że aktywność prezydenta jest umocowana konstytucyjnie i ustawowo - mówił na konferencji prasowej Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Zabezpieczenia NSA a powołanie nowych sędziów

Skąd te podkreślenia prezydenckiego ministra o tym, że "nie ma wątpliwości konstytucyjnych i ustawowych"? Kandydatury na nowych sędziów SN Krajowa Rada Sądownictwa skierowała wbrew tymczasowemu zakazowi, jaki wydał w tej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny.

NSA wydało zabezpieczenia w sprawie czterech kandydatów zaopiniowanych negatywnie przez KRS. Dzisiaj, przed decyzją prezydenta, NSA wydało kolejne zabezpieczenie. Szerzej o całej "układance", jaka dotyczy NSA, KRS, SN i prezydenta pisaliśmy dzisiaj na Gazeta.pl.

- Prezydent nie jest stroną postępowań, które trwały przed Naczelnym Sądem Administracyjnym - przekonywał na konferencji Mucha i mówił, że "sądy w Polsce nie są powołane do tego, żeby zmieniać ustawy".

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: