Lublin: prezydent Krzysztof Żuk zakazał organizacji Marszu Równości

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zakazał Marszu Równości, a także kontrmanifestacji, które miały się odbyć w najbliższą sobotę. Zdaniem prezydenta i Policji, manifestacje mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców miasta.

W uzasadnieniu swojej decyzji prezydent Lublina powołał się na przepisy art. 14 ustawy "Prawo o zgromadzeniach", które mówi, że demonstracji można zakazać, jeśli zgromadzenie narusza przepisy lub może zagrażać życiu, zdrowiu ludzi albo mieniu.

Marsz Równości w Lublinie zakazany. Policja wydała opinię

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk opublikował oficjalne oświadczenie na swojej stronie na Facebooku. Ogłosił, że poprosił Policję, aby ta wydała jednoznaczną opinię na temat tego, czy Marsz Równości w Lublinie i kontrmanifestacja mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców. 

"Należy domniemywać, iż istnieje prawdopodobieństwo udziału w Marszu Równości planowanym na dzień 13 października różnych grup społecznych o przeciwstawnych poglądach, których spotkanie w jednym miejscu może doprowadzić do konfliktu i może być jednocześnie zagrożeniem dla mieszkańców Lublina" - napisał komendant Policji. 

Żuk odczytał ten fragment pisma, jednak w dalszej części komendant miejski zapewnił, że policja jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom i mieszkańcom Lublina.

Mowa nienawiści i zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców. Organizatorzy marszów mają 24 godziny na odwołanie

Krzysztof Żuk zaznaczył, że na forach internetowych pojawiły się wpisy nawołujące do stawiania się na kontrmanifestacji oraz stosowania przemocy wobec uczestników Marszu Równości, a nawet wpis grożący wprost śmiercią uczestnikom marszu.

W związku ze wspomnianymi wpisami Policji zgłoszono informację o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez tych, którzy stosując mowę nienawiści nawołują do ataków na uczestników Marszu Równości.

Organizatorzy obu marszów mogą się odwołać od decyzji prezydenta do Sądu Okręgowego w Lublinie w ciągu 24 godzin od jej udostępnienia.

Więcej o: