Jakość polskiej demokracji oceniona. Spadliśmy o 29 pozycji i jesteśmy w ogonie tabeli

Polska spadła w rankingu demokracji o 29 miejsc na 37. z 41 wśród krajów Unii Europejskiej i OECD - informuje "Rzeczpospolita".

"Rzeczpospolita" jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem opublikowała wyniki prac ekspertów niemieckiej Fundacji Bertelsmanna na temat jakości rządów poszczególnych państw. Poprzednie, analogiczne, międzynarodowe badania, były przeprowadzane w 2011 i 2014 roku.

W badaniu z roku 2018 Polsce przypadło 37. miejsce pod względem jakości demokracji spośród 41 państw Unii Europejskiej i OECD. Pod względem jakości rządzenia Polska spadła o 20 miejsc na 34. lokatę, a wyników rządzenia - o 6, na 31. miejsce.

Jak mówi w rozmowie z "Rz" Daniel Schraad-Tischler, który kierował zespołem Fundacji, główną przyczyną tych spadków jest pogorszenie praworządności i ograniczenie niezależności sądownictwa w Polsce. To jednak nie wszystko.

Raport zauważa także upartyjnienie mediów publicznych, ograniczanie prawa do zgromadzeń, rosnącą brutalność policji, próby kontroli organizacji pozarządowych, zmiany w prawie wyborczym

- czytamy w "Rz".

O ile Polska - według dziennika - ma być przypadkiem skrajnym, tak badacze zauważyli podobne trendy w 26 z 41 analizowanych państw. W tym gronie są m.in. Węgry, Rumunia, Meksyk, Turcja, ale też USA.

Więcej o:
Komentarze (263)
Raport Fundacji Bertelsmanna o jakości demokracji. Polska na 37. miejscu na 41 w UE i OECD
Zaloguj się
 • czarna_zoska

  Oceniono 100 razy 28

  Kaczy walec prowadzi do zemsty bez względu na dobro naszych dzieci. Idziemy ma wybory ludzie!

 • mrkazzz

  Oceniono 37 razy 19

  Wspaniała historia fundacji!!! W 1939 roku wydawnictwo zatrudniało 440 osób. Podczas II wojny światowej Bertelsmann był największym wydawcą książek dla Wehrmachtu. Właściciel Heinrich Mohn i jego syn Reinhard Mohn byli członkami SS. Wśród nazistowskich autorów znaleźć można było Willa Vespera, który przemawiał podczas palenia książek w 1933 roku w Dreźnie i Hansa Grimma. Po wojnie na pewien czas przedsiębiorstwo zostało zamknięte, by zostać ponownie otwarte w 1947 roku przez Reinharda Mohna, rannego w czasie wojny i pojmanego przez Amerykanów w 1943 roku w Tunezji.

 • javall

  Oceniono 32 razy 14

  To z tej fundacji pewien polski "profesor" odbieral nagrody za plucie na Polakow?

 • adam1967r

  Oceniono 30 razy 12

  Kraj w którym udowodnione jest , że jego premier wyprowadzał pieniądze z banku którym zarządzał ( przestępstwo) , stosował nepotyzm ( przestępstwo) jest on dalej premierem i tenże premier ma się świetnie oraz śmie mówić innym o moralności jest reżimem. Po prostu

 • sunzi15

  Oceniono 87 razy 11

  To jest wlasnie ta "dobra zmiana", za ktora biskupi i kler
  blogoslawia NS Partei PiS i Dude.

  Jeszcze troche a dopedzimy takich tytanow
  wolnosci i demokracji jak Putin, czy tez Erdogan,
  ze o wczesnym Führerze nie wspomne.

 • domix

  Oceniono 26 razy 10

  najwyższa pora aby jakaś polska fundacja zrobiła ranking "demokracji". Obawiam się, że Niemcy byliby w jego ogonie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX