Bp Tadeusz Pieronek o "Klerze": Widzę prawdziwe sytuacje, mógłbym przytoczyć gorsze

Biskup Tadeusz Pieronek w rozmowie z Moniką Olejnik mówił m.in. o problemie pedofilii w polskim Kościele, Radiu Maryja i filmie "Kler". Choć ma do obrazu Smarzowskiego zastrzeżenia, przyznał, że jest nim wstrząśnięty.

Biskup Tadeusz Pieronek był gościem programu "Kropka nad i". Na początku Monika Olejnik pytała biskupa o stosunek do odszkodowań wypłacanych przed duchowieństwo ofiarom księży pedofilów. Prowadząca pytała o to w kontekście głośnej sprawy odszkodowania dla ofiary ks. Romana B. Zgodnie z wyrokiem sądu Towarzystwo Chrystusowe, do którego należał B., ma wypłacić kobiecie milion zł. - Uważam, że w Polsce z punktu widzenia prawnego Kościół, jako wspólnota nie ma obowiązku płacić za cudze grzechy - powiedział bp Pieronek. 

Olejnik jednak oponowała, twierdząc, że wspólnota ponosi za to odpowiedzialność, bo "zatrudnia takiego człowieka", a zdarza się też, że ukrywa pedofila. Ostatecznie biskup zaproponował, by problem odszkodowań zostawić prawnikom. Zgodził się jednak z publicystką, że przypadki ukrywania księży pedofilów są "wstrząsające".

Bp Pieronek o filmie "Kler": Te rzeczy działy się, dzieją i trzeba je zwalczać

Następnie duchowny został zapytany o jego odbiór filmu "Kler". Nie ukrywał, że obraz Wojciecha Smarzowskiego nim wstrząsnął. - Te rzeczy, które pokazano, są straszne. Działy się, dzieją się i trzeba to odpowiednio opisać, poznać i zwalczać wszelkimi możliwymi sposobami - powiedział bp Pieronek, przyznając jednocześnie, że w swoim wydźwięku film jest antykościelny.

- To film nakreślony tylko czarną farbą i jeżeli tytułem jest "Kler" czyli "duchowieństwo", to tam jestem ja, tam są inni ludzie, którzy nie popełniają takich grzechów - powiedział. W pewnym momencie Olejnik zapytała, czy dostrzega w "Klerze" sytuacje "z życia".

- Widzę prawdziwe sytuacje, mógłbym przytoczyć nawet gorsze - odpowiedział biskup Tadeusz Pieronek.

O imperium o. Rydzyka

Następnie Olejnik odniosła się do problemu bliskich relacji Kościoła z władzą świecką. - Widzimy to nawet dzisiaj w Polsce - przyznał biskup, odnosząc się do mediów i przedsięwzięć o. Tadeusza Rydzyka. - Od lat mówimy o tym, że to imperium nie jest przeznaczone dla dobra Kościoła, czy dla dobra ludzi, tylko korzystają z tego osoby, które chcą wyjść na biznesmenów światowych - powiedział i stwierdził, że episkopat "ma niewiele do powiedzenia w tej sprawie". - Episkopat zwraca się do Stolicy Apostolskiej, do przełożonych. To jest to co może zrobić, przecież nie ma żadnego oddziału, który by poszedł i zniszczył to Radio Maryja.

Sytuację, w której politycy przemawiają podczas uroczystości na Jasnej Górze bp Pieronek określił mianem "gorszącej". 

Więcej o:
Komentarze (277)
Bp Pieronek o "Klerze": Mógłbym przytoczyć jeszcze gorsze sytuacje
Zaloguj się
 • obrazoburca

  Oceniono 69 razy 61

  To nie film jest antykościelny panie biskupie. To kościół jest antykoscielny - na tym polega jego dramat,

 • bioder65

  Oceniono 81 razy 55

  Cały episkopat nie może dać rady jednemu Rydzykowi.Biedaczki.Takie bajki to może opowiadać niemowlętom.

 • polakadam

  Oceniono 72 razy 34

  Na prawicowych forach lament że atakują święty kościół. Jakoś brakuje tam głosów że Kościół powinien się naprawić. Czym dłużej będą go bronić tym bardziej pogrążą.

 • maxthebrindle

  Oceniono 58 razy 34

  Ciekawe, że jak trzeba było odpowiadać za grzechy Bieruta i jego najbliższej kliki, to kasę wyłożyli wszyscy podatnicy, zwracając kościołowi zabrane dobra i w dalszym ciągu płacąc coraz wyższe rekompensaty za ich zabranie. Wtedy Pieronkowi to nie przeszkadzało. Dopiero jak jego firma ma bulić za przestępstwa swoich pracowników popełnione w ramach pełnienia obowiązków służbowych - to się biskupowi czynnik odpowiedzialności indywidualnej włączył...

 • asa323bc

  Oceniono 52 razy 30

  No proszę,proszę,Ale czemuz to swietojebliwosc zawczasu nie reagował? Bo kolesie dupcacy dzieci za mocni w kurewnym k9sciolku byli?

 • agnrodis

  Oceniono 45 razy 29

  Oj tak! Kosciol odzyskal dobra, ktore znacjonalizowal Bierut, ale ciagle bierze odszkodowania w postaci finansowania z kasy Panstwa, za ich znacjonalizowanie. Niezly przekret!!!

 • kocis2

  Oceniono 58 razy 28

  Choćbyscie się towarzyszu pironek us..li z wysilku to wasi kolesie zostaną zmyci w wyborach prosto do rynsztoka.

 • mariaczczi1

  Oceniono 89 razy 25

  ''Widzę prawdziwe sytuacje, mógłbym przytoczyć nawet gorsze ''
  Ile razy zgłosiłeś '' gorsze sytuacje '' do prokuratury ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX