W Sejmie trwa spotkanie ws. pedofilii w Kościele. Wśród propozycji specjalna komisja

W Sejmie trwa spotkanie z przedstawicielami ofiar księży pedofilów. Zorganizowała je posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Przedstawiono już kilka propozycji dotyczących rozwiązania problemu pedofilii w polskim Kościele.

Dziś Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Mowie Nienawiści i Ochrony Praw Człowieka zajmuje się sprawą pedofilii w Kościele. Przewodniczącą zespołu jest Joanna Scheuring-Wielgus z koła Liberalno-Społecznych, która zaangażowała się w ostatnim czasie m.in. w powstanie "mapy kościelnej pedofilii".

Za mapę, upublicznioną w niedzielę 7 października, odpowiedzialna jest fundacja "Nie lękajcie się", zajmująca się pomaganiem ofiarom nadużyć seksualnych m.in. ze strony duchownych. W dniu, gdy zaprezentowano mapę, w Warszawie odbył się marsz przeciwko księżom pedofilom.

"Stańmy po stronie dzieci. Kościół, państwo a ofiary pedofilii"

Posiedzenie sejmowego zespołu parlamentarnego odbywa się pod hasłem: "Stańmy po stronie dzieci. Kościół, państwo a ofiary pedofilii". "Celem spotkania jest wypracowanie modelu działania w postaci okrągłego stołu lub specjalnie powołanej komisji, która rzetelnie zajmie się tym problemem" - zapowiadają organizatorzy. Wśród zaproszonych gości są ofiary księży pedofilów, prawnicy i psychologowie.

Spotkanie nie rozpoczęło się zgodnie z planem, ponieważ - co widać na sejmowych kamerach - sala okazała się zbyt mała, by wygodnie pomieścić wszystkie osoby. Na sali obecny jest też Marek Lisiński z fundacji "Nie lękajcie się".

Posłanka Scheuring-Wielgus wymieniła, kto pojawił się na spotkaniu, na liście zabrakło m.in. polityków z PO, PSL i PiS. - Nie pojawił się też nikt z Episkopatu czy ministerstwa sprawiedliwości - podkreślała Scheuring-Wielgus.

Propozycje ze spotkania. Komisja ws. pedofilii i zmiana kodeksu karnego

Agata Diduszko, także zaangażowana w projekt, wskazała, że w tej chwili nie ma pewności, że sejmowa komisja w sprawie pedofilii w Kościele mogłaby być w tej chwili nieefektywna. Dlatego też zaproponowała, by we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i Rzecznikiem Praw Dziecka, stworzyć komisję poza Sejmem.

- Drugą propozycją jest zmiana w kodeksie karnym w związku z przedawnieniami. Przestępstwa seksualne nie mogą ulegać przedawnieniom, ustawa w tej sprawie jest już gotowa - oznajmiła Scheuring-Wielgus. Prezes fundacji "Stop Przedawnieniu" Agata Baraniecka-Kłos poparła takie rozwiązanie. 

Podczas spotkania przypomniano kilka spraw związanych z nadużyciami duchownych, w tym głośny wyrok sądu ws. księdza pedofila Romana B. Jego ofiara otrzyma milion złotych zadośćuczynienia za doznane krzywdy

Pedofilia w Kościele. "Żądamy, by księża stawali przed sądami"

Artur Nowak, adwokat z fundacji "Nie lękajcie się", mówił, że są nowe metody "chowania księży". Powiedział, że spotkał się z przypadkiem, że księdza oskarżonego o pedofilię przesunięto na Ukrainę. 

Agata Diduszko stwierdziła, że Kościół w Polsce odpowiada za bezkarność sprawców. - Dlatego zajmujemy się wyłącznie pedofilią w Kościele, ponieważ inni sprawcy trafiają do więzienia. Księża są przenoszeni do innych parafii - mówiła.

Domagała się też bezwzględnego egzekwowania prawa wobec sprawców wśród duchownych. - Żądamy, by stawali przed sądami, a ci, którzy ich kryją, także odpowiedzieli. Przeprosiny nie wystarczą - dodała.

Pedofilia w kościele. Watykan odczuwa ból i wstyd'. Papież reaguje na skandal w Pensylwanii

Więcej o:
Komentarze (110)
Ofiary księży pedofilów w Sejmie. "Kościół, państwo a ofiary pedofilii"
Zaloguj się
 • jac ben

  Oceniono 32 razy 14

  Przedstawiciele Episkopatu mogą się spotkać najwyżej z przedstawicielami rządu, by wysłuchać propozycji, jak państwo zamierza zrekompensować kościołowi straty...

 • niewierzekk

  Oceniono 21 razy 11

  Propozycja jest taka, żeby czarnych przed przyjęciem do stanu kapłańskiego kastrować. Tych co już są kapłanami również.

 • wolf01

  Oceniono 18 razy 10

  Każdego świetojebliwego po seminarium tatuować znakiem krzyża na policzku i mówić dzieciom tego gościa lub kobiety unikaj to potencjalne zagrożenie

 • kabza1605

  Oceniono 22 razy 10

  Mam nadzieję że lawina ruszy i zmiecie tą patologię kościelną!

 • dante_waw

  Oceniono 11 razy 9

  Episkopat powola z rzadem Komisje Majatkowa... bedzie to komisja gdzie kosciol bedzie wskazywal wybrane nieruchomosci nalezace do panstwa przeznaczone do sprzedazy na poczet odszkodowan dla ofiar ksiezy pedofilow... strone kosciola bedzie reprezentowal byly UBek...

 • miikz

  Oceniono 17 razy 9

  jest jeden doskonały i najlepszy sposób!!!! wypier....ilć czarnych pasożytów z Polski!!!! złodziejska pedofilska mafia ma swoje państwo!!!!

 • kemor234

  Oceniono 27 razy 9

  Oczekuję, że pan poseł Piotrowicz który tak żarliwie i z przekonaniem bronił pewnego księdza, będzie na spotkaniu i być może wyjaśni nam wreszcie co to jest "ciumkanie" ...

 • 3jw60

  Oceniono 16 razy 8

  Pedofilia w Kościele ma trwałe i dawne korzenie. Przykładowo Jan XII mianował ukochanego stajennego diakonem, ale żeby nie było mu smutno to konia mianował senatorem. Byli papieże co ciupciali swoje siostry, córki, bratowe i bratanice. Chociaż sprawiedliwie trzeba powiedzieć, że ponosili też konsekwencje - szef Gwardii Papieskiej wyrzucił namiestnika Pana Boga przez okno bo mu żonę dosiadł itd. Poczytajcie a zrozumiecie, że to nic nowego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX