W Sejmie trwa spotkanie ws. pedofilii w Kościele. Wśród propozycji specjalna komisja

W Sejmie trwa spotkanie z przedstawicielami ofiar księży pedofilów. Zorganizowała je posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Przedstawiono już kilka propozycji dotyczących rozwiązania problemu pedofilii w polskim Kościele.

Dziś Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Mowie Nienawiści i Ochrony Praw Człowieka zajmuje się sprawą pedofilii w Kościele. Przewodniczącą zespołu jest Joanna Scheuring-Wielgus z koła Liberalno-Społecznych, która zaangażowała się w ostatnim czasie m.in. w powstanie "mapy kościelnej pedofilii".

Za mapę, upublicznioną w niedzielę 7 października, odpowiedzialna jest fundacja "Nie lękajcie się", zajmująca się pomaganiem ofiarom nadużyć seksualnych m.in. ze strony duchownych. W dniu, gdy zaprezentowano mapę, w Warszawie odbył się marsz przeciwko księżom pedofilom.

"Stańmy po stronie dzieci. Kościół, państwo a ofiary pedofilii"

Posiedzenie sejmowego zespołu parlamentarnego odbywa się pod hasłem: "Stańmy po stronie dzieci. Kościół, państwo a ofiary pedofilii". "Celem spotkania jest wypracowanie modelu działania w postaci okrągłego stołu lub specjalnie powołanej komisji, która rzetelnie zajmie się tym problemem" - zapowiadają organizatorzy. Wśród zaproszonych gości są ofiary księży pedofilów, prawnicy i psychologowie.

Spotkanie nie rozpoczęło się zgodnie z planem, ponieważ - co widać na sejmowych kamerach - sala okazała się zbyt mała, by wygodnie pomieścić wszystkie osoby. Na sali obecny jest też Marek Lisiński z fundacji "Nie lękajcie się".

Posłanka Scheuring-Wielgus wymieniła, kto pojawił się na spotkaniu, na liście zabrakło m.in. polityków z PO, PSL i PiS. - Nie pojawił się też nikt z Episkopatu czy ministerstwa sprawiedliwości - podkreślała Scheuring-Wielgus.

Propozycje ze spotkania. Komisja ws. pedofilii i zmiana kodeksu karnego

Agata Diduszko, także zaangażowana w projekt, wskazała, że w tej chwili nie ma pewności, że sejmowa komisja w sprawie pedofilii w Kościele mogłaby być w tej chwili nieefektywna. Dlatego też zaproponowała, by we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i Rzecznikiem Praw Dziecka, stworzyć komisję poza Sejmem.

- Drugą propozycją jest zmiana w kodeksie karnym w związku z przedawnieniami. Przestępstwa seksualne nie mogą ulegać przedawnieniom, ustawa w tej sprawie jest już gotowa - oznajmiła Scheuring-Wielgus. Prezes fundacji "Stop Przedawnieniu" Agata Baraniecka-Kłos poparła takie rozwiązanie. 

Podczas spotkania przypomniano kilka spraw związanych z nadużyciami duchownych, w tym głośny wyrok sądu ws. księdza pedofila Romana B. Jego ofiara otrzyma milion złotych zadośćuczynienia za doznane krzywdy

Pedofilia w Kościele. "Żądamy, by księża stawali przed sądami"

Artur Nowak, adwokat z fundacji "Nie lękajcie się", mówił, że są nowe metody "chowania księży". Powiedział, że spotkał się z przypadkiem, że księdza oskarżonego o pedofilię przesunięto na Ukrainę. 

Agata Diduszko stwierdziła, że Kościół w Polsce odpowiada za bezkarność sprawców. - Dlatego zajmujemy się wyłącznie pedofilią w Kościele, ponieważ inni sprawcy trafiają do więzienia. Księża są przenoszeni do innych parafii - mówiła.

Domagała się też bezwzględnego egzekwowania prawa wobec sprawców wśród duchownych. - Żądamy, by stawali przed sądami, a ci, którzy ich kryją, także odpowiedzieli. Przeprosiny nie wystarczą - dodała.

Pedofilia w kościele. Watykan odczuwa ból i wstyd'. Papież reaguje na skandal w Pensylwanii

Więcej o: